U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Hry na písku

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

Kde jsou v rodině děti, tam by rozhodně nemělo na zahradě chybět pískoviště. Vždyť dělat bábovičky, stavět hrad nebo budovat silnice pro autíčka je v určitém věku prostě bezvadná zábava!

Aby i po temperamentní dětské hře zůstal písek na svém místě, musí být pískoviště ohrazené. Způsobů, jak to udělat, i materiálů k tomu použitelných máme na výběr víc.

   Nejčastěji se používá dřevo – jen na hrubo otesané kmeny stromů, hranaté trámy i hladce opracovaná prkna. Kulatinu i trámy stačí dobře usadit na zem a v rozích spojit. Ohrádka pískoviště většinou nebývá příliš vysoká, proto na výšku jeden trám postačí. Boky pískoviště ze slabší kulatiny nebo prken vytvoříme například jejich upevněním mezi dvěma kolíky, zapuštěnými do země. V rozích nebo po délce ohrádky můžeme ještě připevnit prkna jako lavičku. Ze dřeva by neměly trčet třísky, mělo by být na povrchu pokud možno hladké. Aby dřevo netrpělo vlhkem, opatříme je vhodnou impregnací (zvláště části, které jsou v kontaktu se zemí), můžeme je opatřit i barevným nátěrem (zdraví nezávadným).

   Velikost pískoviště volíme podle místa, kam je umístíme, i podle počtu a věku dětí, pro které je určeno. Tvar nemusí být jen čtvercový, někdo si troufne i na šesti nebo osmiúhelník.

   Další možností je pískoviště s betonovou nebo kamennou ohrádkou. Buď si zahrajeme na zedníky a postavíme ji sami, nebo koupíme prefabrikáty či hotové kulaté pískoviště z umělého kamene.

   Nejmenším dětem jsou určena malá pískoviště z plastu. Některá mají i dno a po vyprázdnění se dají snadno přenést jinam a poslouží i jako bazének. Mohou mít podobu různých zvířátek a patří k nim díl na zakrytí písku nebo se dva díly k sobě přiklopí. Jiné ohrádky se dají sestavovat z jednotlivých dílů.

   Pískoviště je dobré na noc nebo po dobu, kdy na chalupě nejsme, zakrýt plachtou nebo poklopem. Písek zůstane čistý, zbytečně se nepromáčí ani jej nerozfouká vítr. A kam pískoviště umístit? Nejlépe do klidného koutu zahrady, ale tak, abychom měli děti (aspoň ty menší) na očích. Doplnit je mohou další herní prvky, lavička pro dospělé či slunečník na ochranu před sluníčkem. A to hlavní, písek, by měl být čistý, žádný odpad ze stavby, a mít správnou zrnitost – z jemného říčního písku bábovičku ani hrad neuděláte!

www.schaefer-boutique.cz, www.superhracky.cz, www.kwr.cz Na internetových adresách si lze vhodné pískoviště vybrat a objednat. Při zadání hesla „pískoviště“ najdete i další odkazy.

RŮZNÉ ZPŮSOBY OHRAZENÍ PÍSKOVIŠTĚ

Popisy k obrázkům

Místo pro dělání báboviček kombinované se strážní věží se žebříkem a skluzavkou. Ta by ale měla končit nad měkčím povrchem, než je trávník (Schäfer Shop)

Pískoviště může být vybaveno i stříškou z polyetylenové tkaniny, která chrání dítě před prudkým sluníčkem i deštíkem. Stříšku lze pomocí kliky spustit na noc dolů a písek ochránit před deštěm, listím a zvířecím trusem (Schäfer)

Kulaté pískoviště je prefabrikátem z umělého kamene (KwR Kovář)

Pískoviště je situované v klidném koutu zahrady. Vymezují jej hrubě přitesané klády a doplňuje lavička

Pro nejmenší děti je určeno plastové pískoviště. Na noc písek zakryjeme krunýřem (Little tikes, prodej Superhračky)

Ohrazení z hranatých klád s hladce opracovaným povrchem, namořených na tmavo

Obvod pískoviště tvoří těsně vedle sebe do země zapuštěné kuláče

Prkna nebo klády jsou v rozích spojeny silným trojúhelníkem ze dřeva, který poslouží i jako sedátko

Autor fotografií: FOTO PAVEL ZEMAN, MARTINA LŽIČAŘOVÁ, KWR KOVÁŘ, SCHÄFER SHOP, SUPERHRAČKY

Hry na písku