U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KAM I CÍSAŘPÁN…

Kategorie: Inspirace | Autor: IVA TVRZOVÁ

Dřevěná „kadibudka“ za chalupou může působit romanticky možná ve filmu, ale většina chatařů a chalupářů dá dnes přednost moderní toaletě v domě.

I víkendová koupelna s klozetem nebo samostatné WC by měly být stejně funkční i estetické jako trvale používané. A protože je stále co vylepšovat, nabízíme několik zajímavých tipů.

   Poslední novinky sanitární keramiky mají jednoduchý, kompaktní a poněkud robustní vzhled, připomínající nejčastěji vajíčko. Tvar bez zbytečných prohlubní umožňuje jednoduchou údržbu. Také proto jsou v poslední době stále oblíbenější závěsné klozety – úklid kolem nich a pod nimi je snadný a rychlý.

   Pro montáž závěsných klozetů se používá tam, kde není vhodná pevná stěna, speciální instalační modul. Takto upevněný klozet má nosnost 400 kg! Modul lze zazdít – včetně splachovací nádrže – do masivní zdi, umístit jej před stávající stěnu nebo upevnit do sádrokartonové konstrukce. Kotví se buď k zadní stěně nebo pomocí rozpěr mezi dvě stěny, lze zvolit i rohové řešení. Modul může vytvořit před původní zdí výstupek nebo souvislou stěnu. Instalační modul pro WC nabízí např. značka Kolo, ale ještě širší využití mají instalační prvky Geberit – ty lze použít nejen pro zavěšení klozetu, ale i umyvadla, bidetu či pisoáru. Můžeme v nich vést veškeré rozvody vody a elektřiny, což je velkou výhodou, budujeme-li koupelnu či WC v prostorách s kamennými či jinak problematickými zdmi – což bývá na chalupách častý případ.

   Problém s nedostatkem místa řeší závěsný klozet pro malé toalety a koupelny Lyra Compact značky Jika společnosti Laufen CZ. Tradiční závěsné klozety mají délku 53 cm, Lyra Compact je o 4 cm kratší, ale zároveň neztrácí nic na komfortním pohodlí sedátka, které má zachovánu standardní délku. Úspory vody dosáhneme u klozetu s nádrží s dvojitým splachováním. Dvojité tlačítko umožňuje splachovat optimálním množstvím vody: buď 3 litry po „malé“ potřebě nebo 6 litry po „velké“. Je to efektivnější systém než STOP tlačítko, kdy po druhém zmáčknutí dojde k zastavení splachování po „malé“ potřebě. Při předčasném stisknutí je spláchnutí nedostatečné, při pozdním nedojde k velké úspoře vody.

   Velký komfort při používání toalety nabízejí speciální sedátka, vybavená sprškou na omytí intimních partií (po velké potřebě i pro intimní hygienu žen), některá i s následným osušením teplým vzduchem. Teplotu vody i vzduchu si navolíme pomocí tlačítek na bočním panelu. Sedátko vyžaduje připojení na vodu a elektrický proud. Vybrat si můžeme např. výrobek Balena (Geberit), Cleanoseat (Sapho).

   Některá klasická sedátka bývají opatřena antibakteriální úpravou či vybavena automatickým sklápěcím mechanizmem.

   Chceme-li si usnadnit údržbu klozetu, pořídíme si výrobek se speciální úpravou povrchové glazury, odpuzující nečistoty, např. WonderGliss (Laufen), KeraTect (Keramag). Také řešíte otázku se zvedáním prkénka? Máte-li trochu místa nazbyt, pořiďte svému muži či synům urinál (pisoár). Vyrábí se v mnoha tvarech. Například urinál Lema značky Laufen má velmi nízké provozní náklady – můžeme jej mít ve dvou ekologických variantách: se spotřebou 1 l vody na splachování nebo verzi bezvodou. Pisoár lze připevnit do jakékoliv výšky, některé jsou opatřeny i víkem.

   K vybavení moderního sociálního zařízení patří stále častěji i bidet. Zdálo by se, že do malých koupelen jej lze těžko umístit. Řešením může být TWIN klozet/bidet z kolekce Small+, který nabízí společnost Ideal Standard. Toto unikátní spojení klozetu a bidetu do jednoho keramického korpusu širokého pouhých 68 cm pomůže výrazně zvýšit užitkové vlastnosti malé koupelny nebo prostornějšího WC. V případě umístění kompletu klozet/bidet do samostatné místnosti je vhodné jej doplnit menším umyvadlem nebo malým umývátkem ze stejné kolekce Small+. To platí o samostatných WC všeobecně – jejich součástí by mělo být malé umývátko na ruce.

Popisy k obrázkům

Závěsný klozet moderního oblého designu a dvojité tlačítko na splachování (Geberit)

Instalační modul KOLO pro upevnění závěsného WC (Kolo)

Twin – WC spojené s bidetem – nezabírá mnoho místa (Ideal Standard)

Sedátko s výsuvnou sprškou Balena 8000 (Geberit)

POSTUP MONTÁŽE INSTALAČNÍCH PRVKŮ

1 Kostra instalačních prvků Geberit, na které je už zavěšen klozet a umyvadlo a jsou hotové všechny rozvody vody 2 A takhle vypadá hotová koupelna s obklady

Autor fotografií: FOTO: GEBERIT, IDEAL STANDARD, KOLO

KAM I CÍSAŘPÁN…