U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

“Česneková” pažitka

Kategorie: Zahrada | Autor: Jaroslav Našinec

Pro všechny, kdož ze zdravotních důvodů nesnášejí česnek a cibuli – a nejen pro ně – máme příjemnou zprávu: konzumace vytrvalé čínské pažitky Knolau – nedráždí žlučník. Je moc dobrá a navíc léčivá. Obsahuje značné množství vitaminu C, karotenu a tělu prospěšných minerálních látek. Podporuje trávení, má vliv na chuť k jídlu a na snižování krevního tlaku. Používáme ji převážně čerstvou. Do teplých jídel ji přidáváme vždycky až na závěr, po ukončení varu. Můžeme ji bez váhání použít i jako náhradu česneku.

Pažitka Knolau vytváří velké, křehké, svěže zelené ploše trubkovité listy, které mají česnekovou příchuť. Na záhon semena vyséváme po asi šesti do jamky ve sponu asi 25 x 20 centimetrů od března až do poloviny září. Do květináče, truhlíku nebo skleníku hustěji (rozhozem) a celoročně. Ve vlhké půdě, v hloubce asi 1 centimetr a při teplotě nad 10 °C vyklíčí do měsíce. Na zimu si její nať můžeme uchovat třeba zmrazením. Výhodnější je však vyrýpnout si před příchodem mrazů několik trsů, založit je na vhodném místě, třeba ve sklepě, a podle potřeby postupně vysazovat do květináče. Při dostatečné zálivce, teplotě a na světle (v bytě u okna) ji můžeme sklízet již za čtrnáct dnů. Musíme dbát jen na to, abychom ji neseřízli moc nízko nad zemí a nepoškodili tak její růstová centra (srdéčka).

Hnojíme kávovou lžičkou super hnojiva (s.o.e.s) na květináč, jakmile nať začne žloutnout. Po ledových mužích přesadíme rostliny opět na záhon. Vykvétá dekorativními bílými květy. Na zahrádkách se může uplatnit i jako okrasná rostlina.

Květ pažitky čínské

FOTO AUTOR

“Česneková” pažitka