U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Jó, třešně zrály…

Kategorie: Doma | Autor: připravila ITA

ZAŘIZUJEME

Už je tu čas, který každý majitel zahrádky očekává s netrpělivostí: začíná zrát ovoce. Napřed to nejranější, ale pak už to jde jako lavina, a proto je čas připravit se na zpracování úrody. Vedle konzumace čerstvých plodů se pečou koláče a buchty, vaří se ovocné knedlíky, vyrábějí kompoty, džemy, marmelády, šťávy i vína. Část úrody lze zmrazit, část zase usušit. Pochutnávat si pak můžeme celý rok. Při tom všem snažení se v kuchyni určitě hodí pár doplňků, které se stanou našimi pomocníky.

Pasírování

Ruční strojek na pasírování ovoce usnadní pasírování měkkých plodů bez pecek pro přípravu marmelády, šťávy nebo rosolu. Je to vlastně cedník, doplněný dřevěným pasírovacím válcem – stačí jen točit klikou. Podobným pomocníkem je ruční pákové mačkadlo. Také s ním snadno oddělíme šťávu a dužinu od slupek a jadýrek.

Ovoce bez pecek

Potřebujeme-li zvládnout větší úrodu třešní a višní, uvítáme praktický odpeckovač, který nepříjemnou práci usnadní a zrychlí. Mechanicky – prudkým zatlačením nebo zasunutím speciálně tvarovaného nože proti třešni – je plod zbaven pecky a připraven ke zpracování do buchet, koláčů, kompotu nebo povidel. Vyrábí se jak v jednodušším, tak v komfortnějším provedení. Existuje verze i pro švestky.

Bez cedníku se neobejdeme

Ovoce a zelenina zvláště drobnější, se nejlépe oplachuje na cedníku. Klasický cedník však musíme držet v ruce nebo jej položit na nějakou nádobu, aby se produkty našich zahrádek zbavily přebytečné vody. Praktičtější je však smaltovaný nebo nerezový cedník v podobě mísy, který pohodlně postavíme do dřezu a plody necháme okapat.

Na teflonu nic nepřipálíme

Oblíbenými formami na pečení různých sladkých dobrot jsou formy koláčové, rozkládací dortové, srnčí hřbet a další. Vyplatí se ale dát před obyčejnými formami ze “stříbrného” ocelového plechu přednost těm, které jsou potažené speciální antiadhezní, neboli nepřilnavou vrstvou teflonu. Díky němu stačí použít minimum tuku na vymazání formy a koláč se nepřipeče. Jde lehce vyklopit a formu také snadno umyjeme. Nemusíme kupovat drahé zahraniční výrobky, protože je vyrábí i náš podnik Blex. A za přijatelné ceny. Teflon se ovšem nesnáší s ostrými kovovými předměty. Proto musíme používat jen náčiní dřevěné nebo z plastu.

Víte, co je to petrželák?

Je to speciální keramická nádoba, jakýsi vylepšený květináč, ve kterém můžeme pěstovat několik druhů bylinek najednou a přece pěkně odděleně. Každá bylinka má v petrželáku své “okénko”, takže máme přehled, kde je pažitka, kde petrželka, kde bazalka, rozmarýn, šalvěj. Při osazování petrželáku postupujeme tak, že bylinky, které dávají přednost sušší zemině zasadíme nahoru, a ty, které mohou mít zem vlhčí, do nižších otvorů. Petrželák nám nahradí malou bylinkovou zahrádku. Spokojí se s prostorem na zápraží, na terásce a ve městě ho můžeme mít na balkoně. Vyrábí se v různých velikostech, od patnácticentimetrových až po více než půlmetrové.

Pečeme ve skle, porcelánu a v keramice

V kuchyni se stále více prosazují netradiční materiály – speciálně upravené sklo, porcelán a keramika, které snášejí vysoké teploty. Mají několik výhod: stačí je jen lehce vytřít tukem (u mastnějších těst ani to ne) a pokrm v nich můžeme servírovat přímo na stůl, protože vypadají hezky. Pečící formy z varného skla Simax najdeme v obchodech v mnoha rozmanitých tvarech, stejně tak formy z porcelánu a keramiky. Ty jsou navíc pěkně barevné: vedle klasické bílé a hnědé je můžeme mít také v barvě modré, žluté, červené nebo zelené.

Originální dárky

Když jdeme na návštěvu, může se doma zpracované ovoce, šťáva či víno stát i vhodnou pozorností pro naše hostitele. Přátele rozhodně potěší víc nežli láhev či bonboniéra koupená v nejbližší samoobsluze. S takovým dárkem si předem samozřejmě musíme trochu pohrát.

Ovoce na celý rok

Sušit se dá téměř vše: meruňky, jahody, banány, pomeranče, kiwi. Pokud se rozhodnete nasušit si větší množství ovoce, hub či bylinek, vyplatí se pořídit si elektrickou sušičku. Ale pozor, jsou mezi nimi velké rozdíly v ceně i kvalitě. Nejlevnější se pohybuje kolem tisíce korun, nejdražší kolem pěti tisíc. Rozdíly jsou v příkonu, možnostech regulace teploty, umístění topného agregátu, hlučnosti ventilátoru, počtu sušicích plat a možnosti jejich dokoupení. Také výška jednotlivých plat hraje důležitou roli. Na ta nízká se nevejdou větší kousky ovoce. Výhodou dražších druhů je jejich příslušenství, například jemné síťky na sušení bylinek či fóliové misky na sušení ovocných kaší.

Nejen chutné, ale i hezké

Také špajzka nebo poličky v kuchyni dotvářejí kouzlo interiéru, a proto bychom měli dbát na hezkou ambaláž vlastnoručně vyrobených kompotů, zavařenin nebo ochucených olejů a octů. Jak dokládá náš obrázek, nejde o nic nákladného, stačí k tomu vlastně jen fantazie.

Jó, třešně zrály…