U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KOUZLO POZDNÍHO LÉTA

Kategorie: Zahrada | Autor: MARIE RUBEŠOVÁ

Když jsme v Újezdě nad Lesy odcházeli z návštěvy u milovníka pelargonií, od sousedů se na nás usmívala narůžovělá bříška zrajících hrušek. Nakoukli jsme za staré kmeny – a objevili zahradu, kde nás upoutala nejen zlatá krása třapatek.

Majitelé nás pozvali dál. Když před osmi lety koupili tuto parcelu, měli jasno, jaký bude domek. Ale co s dvěma tisíci metry zahrady na čisté rovině? O tom měli představu jen mlhavou. Proto se obrátili na zahradního architekta ing. Drahoslava Šonského. Domluvili jen základní zadání: aby se zahradou nebylo moc práce, aby byla v každém ročním období něčím zajímavá a nechybělo v ní jezírko.

V návaznosti na stavbu

„Urbanizované prostředí té části obce vyžaduje zahradu v podobném stylu. Zatímco venkovská zahrada by měla zapadat do okolního prostředí, navazovat zvoleným sortimentem na volnou přírodu, v tomto případě je určující architektura. Pro jezírko jsem tedy nehledal žádný romantický koutek, ale naopak jsem je umístil hned pod schody vedoucími z domu do zahrady. Břehy tvaru nepravidelného pětiúhelníku jsou obloženy pěkným porfyrem z Dolomit,“ komentuje architekt.

   „Jezírko koresponduje se stavbou. Vystupuje mírně nad terén, což je atypické řešení, ale tady naopak velmi vhodné, protože přispívá k modelaci terénu. Výsadby kolem něj jsou tak mnohem zajímavější, než kdyby byly s vodní plochou ve stejné úrovni.“

Květy pro každé období

Rabátkům kolem jezírka vévodily v pozdním létě třapatky v sousedství s tykadly šuškardy klasnaté. „Kvete velice dlouho, prakticky po celé léto. Její květenství jsou dekorativní i po odkvětu. Podobné nároky jako tato trvalka má i šanta, která kvete zjara, ale na podzim se znovu obalí drobnými kvítky,“ zdůvodňuje výběr květin ing. Šonský.

   „Do výsadby otevřené slunci, která má prakticky stepní podmínky, se velmi dobře hodí také čistec, tady čistec vlnatý s plstnatými stříbrnými listy vzdorujícími suchu. Rozchodník nádherný, v tomto případě odrůda Carmen s růžovofialovými okolíky květů, je nejpěknější právě v babím létě. Půdopokryvné růže jsou už odkvetlé, ale stále plní svou zastiňovací funkci stejně jako kakosty, jimž to nejvíc sluší koncem května a v červnu. Mezi květiny jsme použili zakrslé jehličnany, působící zajímavě i v pozdním podzimu a zimě.“

   Zhruba za měsíc část tohoto rabátka zrůžoví vřesem, který se přirozeně rozšiřuje do plochy trávníku. Prý se velmi přátelí právě s čistcem a šuškardou, které jsou přirozenou součástí vřesovišť také ve volné přírodě. Dobře sem zapadá i levandule zdobící záhon prakticky celé léto. Dnes už z ní paní domu připravila voňavé kytičky do váz i šatníků. Zajímavou korunu korýtku, volně sestavenému z říčních kamenů, tvoří počátkem léta zase fialově modrá květenství šalvěje.

Stromy přinesou soukromí

Dominanty, ať už jde o jezírko nebo rabátko s vysokými trvalkami, samozřejmě nejlépe vyniknou rámovány zelení trávníku. V této zahradě se prstenec dobře zapojeného pažitu (stříhá se většinou ve čtrnáctidenních intervalech) táhne až k výsadbám lemujícím plot. V nich se střídají – podle porce slunce či stínu, který putuje kolem domu – růže, tavolníky, vajgélie, dřišťál, mochna a třezalka kalíškatá s trvalkami, jako jsou bohyška, hortenzie a další.

   V části zahrady za domem vysadil Pavel Lehovec, který realizuje většinu zahrad Drahoslava Šonského, před keřovou partii také stromy, jež postupně přinesou do zahrady víc soukromí. „Je tu například katalpa, malebný listnáč, který vyroste 15 až 20 metrů. Koncem června začátkem července se na něm objevují bílé hrozny květů a později zajímavé dlouhé lusky. Vedle jsme umístili jeřáb a dokonce jedli stejnobarevnou, která dorůstá až 25 metrů. Do menších zahrádek se nehodí, ale tady má místa dostatek. Stejně jako staré hrušně a jabloně. Lidé, kteří při získání zahrady honem vykácejí všechny původní stromy, nedělají dobře. Jsou krásnými dominantami minimálně do doby, než dorostou nové výsadby.“

***

PROČ VYUŽÍT SLUŽEB ARCHITEKTA

„Rozhodně to doporučuji lidem, kteří nemají mnoho času starat se o zahradu. Kdybychom ji plánovali sami, udělali bychom mnoho chyb a později by jistě bylo třeba leccos měnit, vyřezávat – a toho jsme se báli. Proto jsme se obrátili na ing. Šonského, který navrhl pěknou zahradu naší přítelkyni. Věřili jsme, že když se shodneme předem, v ústním jednání, bude se nám líbit i výsledek. Totéž se nám vyplatilo i při stavbě domu. Je pravda, že když jsme dokončili stavbu, nebylo peněz nazbyt, ale zahradu jsme přesto nechtěli odbýt. Roste spoustu let a budeme ji mít stále před očima. Proto jsme dopředu domluvili také cenu, z níž odborník vycházel. Jsme velmi spokojeni,“ radí čtenářům majitelka zahrady.

O autorovi| TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ

Popisy k obrázkům

Za velkým trsem třapatky a červenými tečkami kohoutku je vidět kamenné korýtko se šalvějí

Spolu s třapatkou tvoří šuškarda kombinaci, která se báječně hodí na silně osluněné jihozápadní polohy

V keřích japonského tavolníku je vidět zatím nevelkou jedli a nad frontou dalších keřů ztepilý kmínek katalpy

U bílého sloupku plotu rozkvétá dvakrát do roka popínavá růže

Jezírko ještě nebylo dokončeno, ještě je třeba usadit filtr a dosázet vodní rostliny

Rozchodník právě kvetl, ale polštáře kontryhelu (vpravo) a levandule (vlevo) nabízely už jen různé odstíny zelené

Autor fotografií: FOTO: KAMIL VARCOLLER

KOUZLO POZDNÍHO LÉTA