U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Jednoduchý věšák

Kategorie: Dílna | Autor: Pavel Zeman

Najde své uplatnění v předsíni každé chaty, ale i chalupy. Věšák podle našeho návodu snadno vyrobíte z několika zbylých smrkových latiček. Práce je jednoduchá a nenáročná na nářadí a prostor.

Délka roztaženého věšáku se pohybuje od 50 do 110 cm, ale není těžké vytvořit i delší. Stejným způsobem přidáte pár latiček a úchyty.

NÁŠ TIP

NÁŘADÍ, KTERÉ SE HODÍ!

* Čepová pila slouží k jemnějším řezům. Aby pila byla vedena kolmo k materiálu, je vhodné použít pokosnici.

* Přímočará pila patří k nejvšestrannějším pilám. Umožňuje jak přímé, tak zakřivené tvary řezu.

* Pásovou brusku je nutné používat velmi opatrně, abychom nezanechali při broušení ve dřevě hluboké stopy.

* Akumulátorová vrtačka patří k základní dílenské výbavě. Kromě vrtání slouží také jako šroubovák.

1. Ostrou čepovou pilkou si z latiček o průřezu 1 x 3 cm nařežeme materiál na výrobu věšáčku. Potřebovat budeme 4 delší laťky o délce 44 cm a 4 kratší – dlouhé 22 cm. Na pilku při řezání netlačíme.

2. Aby konce latiček byly nejen elegantní, ale především aby nepoškozovaly oblečení, je nutné je zakulatit. Přímočarou pilkou vyřízneme malé zaoblení. Jako šablonka nám může posloužit větší knoflík nebo sklenička.

3. Zakulacené konce do hladka zabrousíme na pásové brusce. Výhodou je, jde-li bruska připevnit obráceně k podložce, tak jak je vidět na obrázku. Vypomoci si můžeme i kouskem smirkového papíru na pevném rovném špalíčku.

4. V pomyslném středu kruhu na konci latěk si rozkreslíme a ostrou tužkou označíme, kde budeme vrtat. Malým vrtáčkem pak vyvrtáme otvory pro spojení věšáčku. Při vrtání kontrolujeme kolmost.

5. Místo háčků nám k pověšení budou sloužit dřevěné knopky (úchyty) na nábytek, používané na zásuvky a dvířka. Budeme jich potřebovat deset. Ze zadní strany věšáčku jedním vrutem spojíme dvě křížící se lišty a knopku.

6. Aby nám věšák dlouho vydržel, je zapotřebí ho povrchově upravit. Můžeme ho přimořit do barevného odstínu nebo nechat vyniknout přirozené barvě i kresbě dřeva. Provedeme dva až tři nátěry podle typu použité barvy.

FOTO AUTOR

Jednoduchý věšák