U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

… A OBKLADOVÉ DESKY

Kategorie: Dílna | Autor: fx

UDĚLEJTE SI

Podle našeho záměru a podle charakteru interiéru se rozhodneme buď pro klasické palubky z přírodního dřeva nebo pro obkladové desky, jejichž lisované jádro z pilin či pazdeří je na povrchu pokryto laminovací vrstvou odolnou proti vlhkosti a oděru. Obkladové desky jsou opatřeny dezénem v bohatém sortimentu barev a vzorů. V současné době jsou palubky z přírodního dřeva stále více nahrazovány dezény světlejších barev s méně výraznou kresbou (světlý dub, severský smrk, jasan bílý) nebo dokonce širokou škálou pastelových barev. To umožňuje vytvářet na stěnách interiéru zajímavá řešení.

Stěny v obytných místnostech můžeme kromě obvyklých povrchových úprav také obložit obkladovými deskami.

1. Pro svislé řazení obkladových desek upevníme latě na stěnu vodorovně. Větrání mezi deskami a stěnou zajistí podložení latí nebo jejich opatření klínovými výřezy na ploše přilehlé ke stěně.

2. Při vodorovném řazení desek upevňujeme latě svisle. Spojení ve vnitřních rozích můžeme provést na sraz. Seřízneme-li konce desek v úhlu 45°, nemusíme roh překrývat lištou.

3. Budeme-li upevňovat desky v rohu na sraz bez sešikmení, je vhodné spoje zakrýt rohovou lištou vydutou.

4. Spoje vnějších rohů zakrýváme rohovými lištami pevnými nebo skládacími. Podle druhu materiálu lišty přilepíme nebo přibíjíme místy malými mosaznými hřebíčky.

5. K řezání rohových spojů je nepostradatelnou pomůckou kosořez. Používáme pilky sdrobnými zuby, pro podélné řezy materiálem jsou lepší pilky sozubením proti směru řezu.

6. Při sesazování obkladových desek si pomáháme poklepem kladívka na pomocný bukový špalík, který má spodní část upravenou podle profilu drážky obkladové desky.

7. Při upevňování obkladových desek hřebíky zasuneme desku drážkou do upevňovacího prvku a ze strany péra ji přibijeme hřebíkem.

8. Hřebík zarazíme do desky průbojníkem tak, aby nebránil nasunutí drážky následující obkladové desky.

9. Používáme-li upevňovacích prvků, odřízneme nejprve od první desky část s perem a upevníme koncovým upevňovacím prvkem.

10. Část desky s drážkou upevníme průběžným upevňovacím prvkem. Do drážky nasuneme pero následující obkladové desky, kterou opět upevníme průběžným upevňovacím prvkem.

Obkladové desky upevňujeme na konstrukci z ohoblovaných smrkových latí 30×50 mm nebo 40×40 mm. Ty upevňujeme hmoždinkami ke stěně s rozestupy 50 až 70 cm. Obložení ukončujeme u stropu, podlahy a po stranách u stěn dilatační spárou širokou 1 cm. Spáru zakryjeme rohovou lištou vydutou nebo půlkulatou, u stěn i stropu a u podlahy lištou soklovou.

… A OBKLADOVÉ DESKY