U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

CHLUPY, TRNY, kulatá bříška

Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Ivan Dvořák

Vždy, když přichází zima, začínají se lidé více zajímat o krásy skleníkových a pokojových rostlin. Vedou orchideje, ale hned za nimi jsou v pořadí zájmu kaktusy. Orchideje zazáří a odkvétají, ale pichlavá krása zůstává.

Kaktusy patří ve velké většině mezi rostliny vyžadující období klidu se sníženou teplotou a bez zálivky. Lze je téměř bez problémů pěstovat v bytě s ústředním topením i v domě, kde se topí, jen když přijdou všichni odpoledne domů z práce. Mohou zimovat ve verandě, kde nemrzne, za jižním oknem v místnosti s vypnutým topením či bez květináče, zabalené v novinách v chladném suchém sklepě. Sekcí, rodů a druhů je takové množství, že se kaktusáři specializují často jen na určitý výsek z celého existujícího množství. Dokonce mohou ještě počítat s tím, že v Jižní a Střední Americe rostou kaktusy stále nové, dosud nepopsané.

Jak rostou?

Asi nejlépe rostou kaktusy zvané opuncie, cereusy, mamilarie a kaktusy trochu jiné, zvané fylokaktusy, rhipsalisy, vánoční a velikonoční kaktusy. Pokud chceme, aby jen rostly, stačí jim být v zimě i v létě na světlém místě doma v bytě, bez střídání období tepla, chladu, sucha. Ve velké většině kaktusy nerostou nijak výrazně rychle. U těch, které pěstujeme od semínka, je počáteční růst rychlý, ale když koupíme kaktus starší, mnoho se nemění. Velmi pěkně a jako “pravý kaktus” vypadá Echinocactus grusonii. Ten roste opravdu rychle i doma. Je trnitý a má široce kulovitou, nahoře plochou hlavu. V cizině mu říkají “křeslo pro tchyni”. Já bych to posezení našim babičkám nepřál. Zrádné jsou opuncie. Mají tělo složené z oválných placek, v úzkém místě na sebe nalepených a různě pootočených. Trny na nich jsou umístěny v polštářcích. Ty velké a silné píchají, drobné jsou v základu polštářku (glochidie) a jsou ohnuté jako rybářský háček. Chytí se na kůži a mohou vyvolat nejprve svědění, bolest, ale i záněty. Proto není dobré opuncii hladit.

Pozor na děti

Při výběru kaktusů do interiéru bychom měli dbát i na to, máme-li doma malé děti nebo pokojová zvířata. Kaktusy nejsou jedovaté, ale některé rostliny, které k nim řadíme, ano. Jsou to například Euphorbia – pryšec, pachypodium, jatropha, adenium, tedy obecně rostliny z čeledi pryšcovitých (Euphorbiaceae) a brčálovitých (Apocynaceae), které jsou též pichlavé a suchovzdorné. Hezky rostou a kvetou, ale mohou u dětí vyvolat silné otravy a alergické reakce (kožní, otékání rukou, otoky trávicí trubice a jazyka při ochutnání atd.). Z některých se dokonce vyrábějí šípové jedy. I přes toto varování kaktusy a jim podobné rostliny patřily a jistě budou patřit do moderních domácností, protože se dají vcelku snadno zakoupit a jsou prezentovány jako nenáročné a vytrvalé.

Pár důležitých zásad

Dodržíme-li při pěstování několik zásad, můžeme se dočkat dobrého růstu i pravidelného kvetení. Kaktusy přesazujeme na jaře do lehké zeminy z listovky, písku, kompostu a hrabanky. Nepřidáváme vápno. To snáší ze známých kaktusů jen Astrophytum, zvaný biskupská čepička. Kaktus, který přes zimu spal, probouzíme pomalu. Vlhkost z nového substrátu oživí spící kořeny, s opatrnou zálivkou počkáme ještě dalších 14 dnů. Za další dva týdny můžeme zalít víc, poté by již měl mít kaktus kořenový systém schopný přijímat vodu i výživu. Živiny doplňujeme v zálivce i na list. Stačí jednou za měsíc poloviční dávka tzv. hnojiva na muškáty. Rostoucí kaktus potřebuje vodu a světlo. Má-li světla málo, vytahuje se, jeho tělo je štíhlé, má řídké trny a je často napadáno chorobami a škůdci. Nedostatek světla a mnoho tepla se projevuje nepravidelnostmi v růstu, kaktus je v jedné pasáží tenký, vedle tlustší, nemá pěkný tvar, jako když jsme jej koupili. Od konce září kaktus “uspáváme”. Snižujeme mu teplotu a dávku vody, od listopadu do března by měl mít na světle okolo 10 °C a žádnou vodu. Potom rostlinky orosíme teplou vodou a následuje probuzení se stejnými intervaly jako po přesazení (rosení má stejný účinek jako voda v substrátu při přesazování, oživuje čekající kořeny). Nemáme-li možnost umístit kaktusy v místě s nízkou teplotou, stěhujeme je do slunečných oken, zastavíme pod nimi topení a zaléváme je jen málo. Kaktus neporoste, ale nezvadne. Květy se objevují u jednotlivých rodů a druhů v různou dobu. Některé druhy mamilarií kvetou ještě před prvním zalitím, jiné až v květnu nebo červnu. Jsou druhy, u kterých se květy objevují až ve druhé polovině léta, další kvetou i před zazimováním.

NEZAPOMEŇTE

* Kaktusy vyžadují světlo a vzduch.

* Zimních 10 – 12 °C je podmínkou bohatého kvetení.

* Při vyšší teplotě substrát mírně vlhčíme.

* Na jaře přesazujeme do substrátu pro kaktusy nebo směsi propustné zahradní zeminy, listovky, písku a kompostu.

* Vápník snášejí jen některé rody.

* Na letní provoz rostliny zvykáme pomalu, tři týdny pouze rosíme.

* Všechny kaktusy jsou vhodné pro hydroponii.

Kaktusářovo království

Gymnocalycium Denodatum

Notocactus Megapotamicus

Parodia Singuiniflora

Královna noci

Phylocactus Hybridas

FOTO ING. ZDENĚK PRCHLÍK

CHLUPY, TRNY, kulatá bříška