Proč inhalovat

U většiny dětí bez ohledu na věk jsou rýma a kašel zcela běžným jevem. Zvláště u školkařů se zejména v zimním období vyskytují poměrně často a vám i prckovi nezbývá, než s nimi úporně bojovat. Odsávání, čištění nosíku a aplikace kapek rozhodně nejsou příjemné, natož  jednoduché – pro vás ani pro nemocnou ratolest. Inhalování přináší efektivní a účinnou úlevu a jde to i jednoduše.


Jak inhalovat

Chcete-li předcházet nemocem a dýchacím potížím, inhalujte jednou denně po dobu 10-15 minut. Prostřednictvím masky nebo náustku se do plic dostanou i ty nejmenší částečky užitečných minerálů, což při běžném napařování nad hrncem s horkou vodou rozhodně nedocílíte.
Aerosolová terapie umožňuje aplikaci léků přímo na potřebné místo dýchacího ústrojí. Na rozdíl od celkového podávání léků ústy, které ovlivňují celý organismus, umožňuje inhalace využití léčebného efektu jen v dýchacích cestách, tedy přesně tam, kde je to třeba. Pokud si však sami připravujete léčivo pro inhalaci, je velmi důležité, abyste dodržovali předepsané instrukce. Léčivo připravte podle předpisu či příbalového letáku.


Buďte v klidu

Ideální je inhalovat večer před spaním, protože na inhalaci je potřeba klid. Pohodlně se posaďte, pokud vám to inhalátor umožňuje, klidně si sedněte do křesla a pusťte si televizi, ale seďte vzpřímeně. Najít si během inhalace nějakou zábavu bývá důležité zejména u neposedných dětí. Nasaďte si masku, zapněte inhalátor a pomalu a zhluboka dýchejte, dokud nespotřebujete všechno léčivo v nádobce.


Léčba i prevence

Kompresorový inhalátor s patentovaným systémem zajistí díky nejnovější technologii pohodlnou, bezpečnou a zejména efektivní inhalaci. Pravidelné inhalování slouží jako účinná léčba i prevence celé řady respiračních onemocnění. Používání inhalátoru při prvních příznacích nachlazení zabrání propuknutí onemocnění do těžšího stadia a tím sníží i riziko nezbytnosti nasazení antibiotik. Například inhalační souprava OMRON C801 KD je vhodná pro aplikaci běžných inhalačních lékových forem, vysoce efektivní je však i vdechování aerosolu léčivých minerálních vod, například Vincentky.


Proč a kdy inhalovat

Ve kterých obdobích roku je vhodné inhalovat, to záleží na druhu vašich potíží, při kterých je možné zvýšit počet inhalací na dvě až tři denně.

 

  • častá nemocnost a sklony k infekcím dýchacích cest: od podzimu do jara, minimálně v obdobích různých epidemií
  • alergie na pyly či plísně: po celé období kvetení „vašeho“ alergenu
  • alergie na roztoče či zvířata: potíže se obvykle zhoršují v topné sezoně, lze inhalovat i celoročně
  • astma a jiné chronické plicní choroby: celoročně

Inhalátor je praktický, snadno přenosný, tichý a ocení ho celá rodina. Kromě novorozenecké masky, vhodné pro kojence a batolata, je součástí balení i dětská maska​​, která bez problémů poslouží i většině dospělých. Zvlhčení dýchacích cest totiž prospěje každému z nás, obzvláště v topné sezóně. Kvalitní inhalátor zakoupíte v lékárnách a zdravotnických prodejnách, např. OMRON nabízí i edukační CD s animovaným videem na zpříjemnění inhalace pro ty nejmenší.

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

 

Proč inhalovat