Jakou dát podobu kuchyni?

Rubrika: Interiér

Plánujete zařizovat kuchyni ve víkendovém stavení a nejste si jisti, jaký zvolit styl, aby se sem hodila?

Skříňky s hladkými dvířky spojené do kompaktní linky nebo celé stěny s integrovanými elektrospotřebiči budou slušet kuchyni v moderním víkendovém domě nebo vzdušné chatě. Do starého zděného domu a ještě více do roubenky se bude hodit spíše nábytek v rustikálním stylu, připomínající tak trochu kuchyně našich babiček.

Do kuchyně s dřevěným stropem, stěnami
a podlahou zvolíme kontrastně barevný
nábytek. oddělené horní skříňky působí
vzdušněji, svým designem připomínají staré kredence

Samostatné kousky nábytku

Nejde jen o vzhled jednotlivých skříněk, o barevnost a dekorace dvířek, ale hlavně o celkové uspořádání kuchyně. Dříve v ní stávaly jednotlivé kousky nábytku – kredenc, stůl, spížní skříňka, na zdi visely poličky s hrnečky. I dnes můžeme některé kuchyňské skříňky umístit samostatně. Takové uspořádání působí vzdušněji, ale dovolit si ho můžeme především v prostornějších místnostech.

Kuchyni lze zařídit i jednoduše pomocí otevřených skříněk a polic, případně uzavřených závěsem či roletou

Kuchyňskou linku odlehčete

Ale i do světnice v roubeném stavení lze umístit skříňky do jedné linky – zaberou tak méně místa, vejde se jich víc a je to praktičtější při vaření i při úklidu. Aby taková sestava ale nepůsobila příliš robustně, je lepší, pokud to dispozice dovolí, rozdělit linku ke dvěma stěnám nebo dokonce na tři části. Ve veliké místnosti je možné oddělit pracovní a jídelní část kuchyně volně stojícím ostrůvkem, který také celkový dojem z kuchyně rozvolní.
V prostorné kuchyni můžeme použít pouze spodní skříňky a stěny nad nimi nechat prázdné. Nebo zvolit kompromis a na zeď zavěsit jen otevřené police nebo horní skříňky umístit jen někde. Také odlišná barevnost horních a dolních skříněk dojem odlehčí.

Pro kuchyni byly vybrány samostatně stojící korpusy nábytku. S jejich moderním
vzhledem zajímavě kontrastuje panel se
starým smaltovaným nádobím

Staré i nové

V kuchyni se dá velmi dobře kombinovat starý nábytek s novým. Novou linku v rustikálním stylu doplníme starou vyřezávanou kredencí v odlišné barevnosti, v rohu může stát spížní skříňka po babičce. Chceme-li dodat jednoduššímu kuchyňskému nábytku punc starobylosti, zavěsíme mezi horní skříňky jednu odlišnou, třeba tu vyřezávanou po babičce, nebo staré ozdobné poličky. Kompaktní linka se tím „rozbije“ a navíc získá zajímavější vzhled.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Richard Guryča, Vladimír Hájek, František Vaňásek a archiv firem

Jakou dát podobu kuchyni?

Jakou dát podobu kuchyni?