Jak vybírat klimatizaci pro dům

Pokud se potřebujete v letních měsících ochladit, máte v současné době na výběr z celé řady mobilních nebo pevně instalovaných klimatizací.

Existují klimatizace pevně nainstalované a rovněž mobilní klimatizační jednotky. Která je lepší? Pokud uvítáte možnost manipulovat s přístrojem a přenášet ho podle potřeby na různá místa v domě, vyberte si mobilní klimatizaci. Je to dobré řešení i v případě, že dosud nemáte vyzkoušené, co toto zařízení vlastně umí a za jakých okolností ho využijete nejlépe. Možná budete chtít ochladit vzduch i v pokoji pro hosty, který se nevyužívá příliš často. Mobilní řešení uvítáte i v případě, kdy je například problém s umístěním venkovní kondenzační jednotky.
Výhody pevně instalovaných jednotek však jejich omezení (nemobilitu) v mnohém předčí. Jejich provoz je úspornější a kromě funkce chlazení mohou interiér i vytápět. Výhodou je i možnost výběru z řady jednotlivých modelů o různé výkonnosti a zvolit tak co nejefektivnější řešení pro malé prostory či dům o několika patrech.

Standard nebo komfort

Pevné klimatizační jednotky nabízejí ve srovnání s mobilními výrobky také vyšší uživatelský komfort. Bývají vybaveny systémy na čištění vzduchu, vhodným nastavením u nich lze docílit nižší spotřeby energie a zpravidla je možné ovládat je i na dálku přes internet či aplikaci v telefonu.
Rozsah funkcí samozřejmě určuje cenu zařízení. Můžete mít buď jednotku se standardním rozsahem provozních režimů, nebo lépe vybavený model, který zahrnuje například noční režim, různé programovatelné časovače, automatické ovládání pohybu lamel a usměrnění distribuovaného vzduchu do místnosti či automatický restart při výpadku proudu.
Zajímavou vychytávkou je funkce ECONAVI, u níž zaznamenávají senzory přítomnost osob v klimatizovaném prostoru a podle toho automaticky upravují používaný režim a výkon. Mezi užitečné funkce patří i detektory slunečního svitu, předehřívání vzduchu a také dálkové ovládání či možnost propojení se systémy chytrého domu.
Za pozornost stojí i filtrační systém Panasonic Nanoe X, který čistí vzduch a velmi tak uleví například astmatikům či alergikům v pylovém období. Podle výrobce klimatizace také likviduje přes 90 % druhů virů či bakterií, omezuje výskyt plísní a likviduje pachy.

Klimatizační jednotka nemusí být v místnosti nijak nápadná, přesto počítejte s tím, že jde o poměrně velké zařízení (Panasonic)

Optimální výkon

Zvolit zařízení s výkonem odpovídajícím prostoru, v němž bude umístěno, je velmi důležité pro efektivní a úsporný provoz klimatizace.
Dosažení komfortní teploty v prostoru pro chlazení se od výkonu odvíjí a jeho hodnotu je nutné zvolit podle objemu místnosti, ve které chcete vzduch chladit nebo pomocí klimatizační jednotky i ohřívat.
Výkon jednotky ovlivňuje i velikost oken a jejich orientace a izolační parametry či konstrukční materiály klimatizovaného domu.
S klimatizačními jednotkami je to podobně jako například z nejrůznějšími druhy topidel: pokud kvůli šetření výkon poddimenzujete, nedočkáte se požadovaného efektu. Zbytečně vysoký výkon způsobí problémy rovněž a provoz bude navíc nehospodárný.

Jak bude vypadat

Klimatizační jednotka je chtě nechtě poměrně dominantním prvkem obytného interiéru. Na jejím vzhledu tedy záleží stejně, jako třeba na výběru chladničky nebo sporáku. Tahle zařízení musí být funkční, ale musí se vám i líbit.
Na výběr jsou nejčastěji prodávané nástěnné jednotky, ale existují i kazetové jednotky k montáži do stropního podhledu nebo parapetové a podstropní jednotky, které se velmi často instalují do podkrovních místností. I u levnějších přístrojů však zpravidla najdete natolik neutrální či nenápadné barevné provedení (např. bílé, béžové, šedé), aby mohla být klimatizace umístěna víceméně kdekoli, aniž by svým vzhledem výrazně narušovala charakter zařízení v místnosti

Dobré rady

  • Pevně nainstalovaná klimatizace je vlastně tepelné čerpadlo na principu vzduch-vzduch, využijte tedy nejen funkci chlazení, ale i vytápění.
  • Pro dodání i montáž klimatizace si vyberte odbornou firmu, která navrhne zařízení s optimálním výkonem, správně ho nainstaluje a zajistí i případný servis.

Tenká a elegantní

Panasonic představil novou řadu domácích klimatizací Etherea VKE, která splňuje podmínky nejvyšší energetické třídy pro topení i chlazení. Tenký elegantní design nových klimatizačních jednotek skrývá také zabudované bezdrátové rozhraní a technologii Nanoe X pro dokonalé vyčištění vzduchu. Technologie Aerowings s větším sacím roštem a mimořádně vysokými otáčkami ventilátoru zajistí rovnoměrné proudění vzduchu po celé místnosti. Řada Etherea VKE používá recyklovatelné chladivo šetrnější k životnímu prostředí.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Uložit

Jak vybírat klimatizaci pro dům