O šetření elektřinou v domácnosti

Zhasínejte, neplýtvejte vodou, zbytečně netopte. To jsou rady, které zná každý. Peníze nám ale často utíkají tam, kde to nejméně čekáme.

 

 

Jestli i vás trápí náklady na domácnost a chcete ušetřit, nezoufejte. Nejste v tom sami. Šetřit se v letošním roce chystá celých 90 % Čechů, jak v průzkumu zjistil portál Ušetřeno.cz. Naše platy prostě nestačí na rostoucí ceny, a tak musíme počítat a vést domácnost s rozumem. Co když nám ale po celou dobu utíkají peníze doslova pod nosem, a my o tom ani nevíme?

 

Zapnutý počítač
Počítač chleba nežere, a proto jeho spotřebu nemusím řešit. Chleba sice nežere, ale elektřinu ano. A ne málo. Notebooky jsou šetrnější, ale klasické stolní počítače s obrazovkami bývají hladové. Nechávat ho pořád zapnutý je tedy špatně. Pokud ho nechcete často vypínat, naučte se ho alespoň správně uspat (uvést do režimu spánku). “Běžný úsporný režim nestačí. Počítač v něm stále spotřebovává až 70 % elektrické energie oproti plnému provozu,” varuje Tomáš Suchý z Ušetřeno.cz, portálu, který srovnává ceny energií.

 

Nabíječka v zásuvce
Myslíte, že mít stále nabíječku v zásuvce nevadí? Vadí. Vaší peněžence. Nabíječka stále píchnutá do zásuvky dál spotřebovává energii, zahřívá se a vás to stojí peníze. Může vás to stát i 10x více energie, než je potřeba na jedno nabití telefonu. Stejně to platí pro nabíječky tabletů, foťáků i všechny další. Netopte si doma nabíječkou a radši ji po nabití ze zásuvky vytáhněte nebo používejte vypínací zásuvky.

 

Jak je to s ledničkou
Řídíte se zásadou – lednici nesmím moc zaplnit a musím chladit na maximum, aby se mi nic nezkazilo? Prázdná lednice je nesmysl stejně jako lednice nacpaná k prasknutí. Ideální je lednici rovnoměrně zaplnit zhruba ze dvou třetin. Pokud je vaše lednice moc velká, prodejte ji a pořiďte menší. Živit velikou prázdnou lednici je jako chovat si doma kukačku – vy ji živíte, nic z ní nemáte a jednou vás stejně opustí. Lednici také nenastavujte na maximální chlazení v obavě, že se vám draze nakoupené potraviny zkazí. Ideální teplota je okolo 6 °C a obvykle na ni stačí základní stupeň chlazení. Že to u vás nestačí? Možná máte doma moc teplo či vlhko nebo stojí lednice u topení. A není v ní moc námrazy? To vše totiž snižuje účinnost chlazení lednice.

 

Vypnutý spotřebič
Když spotřebič vypnu, nic mě nestojí. Chyba lávky. DVD, televize, mikrovlnka… Naprostá většina spotřebičů je i po vypnutí v tzv. pohotovostním režimu, kdy stále cucají elektřinu. Po troškách, ale vytrvale každou minutu ve dne i v noci a po celý rok.
„Je to neuvěřitelné, ale provoz spotřebičů ve standby režimu nás v domácnosti vyjde i na tisíce korun ročně,” říká Tomáš Suchý z Ušetřeno.cz. Obzvlášť u starších spotřebičů je pohotovostní režim energeticky náročnější a může být i 20 wattů. U nově pořizovaných by pak měl být maximálně okolo 1-2 wattů. Pro stávající spotřebiče si pořiďte vypínací zásuvky a smiřte se s tím, že správný čas vám budou říkat hodiny na zdi – nemusí na vás nutně blikat na každém spotřebiči.

 

 

Nová televize není jen parádičkou
V žádném případě není potřeba mít nejnovější a největší televizi na trhu. Ale pokud máte televizi rádi zapnutou celý den a třeba jich doma máte i více než jednu, může se vám to za rok docela prodražit. Staré obrazovky (CRT) jsou o 70 % hladovější než LCD se stejnou úhlopříčkou.

 

TEXT: UŠETŘENO.CZ
FOTO: UŠETŘENO.CZ

O šetření elektřinou v domácnosti