Nudí vás bílá? Objevte barvy

Rubrika: Interiér

Naši předci využívali k malování stěn hašené vápno, které dobře odolává vlhkosti. Můžete ho použít i v současnosti. Ale nové technologie nabízejí spoustu dalších možností a pomůcek, se kterými malování zvládnete lehce.

Než se pustíte do práce rozmyslete si, co všechno budete potřebovat a zda zvolíte obligátní bílou, nebo se odvážete a pustíte si do chalupy barvy. Vybrané odstíny vám namíchají ve specializovaných obchodech, u barev v plechovkách je vydatnost na metr čtvereční uvedena na obalu, kde najdete i poměry ředění.

Máte štětku, štětce, válečky, špachtle a škrabky? Nezapomeňte na krycí fólie a malířské pásky. Na nerovnosti a praskliny stěn se hodí třeba akrylový tmel nebo malířskou sádru. Povrch vyrovnejte štukem, na něj potřebujete kovové, pěnové a filcové hladítko.

www.primalex.cz, www.dulux.cz

DOBRÁ RADA
Barvy nakupujte s rezervou, aby vám zbylo na opravy a dodělávky. Když si necháte namíchat odstín na přání, poznamenejte si jeho číslo.


I do venkovského interiéru se hodí veselé pastelové barvy. Tato výmalba s patinou má barevnost v mexickém stylu. (Tchibo)


K trámům, dřevěným obkladům a podlahám se hodí modrá ve světlých i intenzivnějších odstínech. Popelavě modrá je letošní barvou roku. (Dulux)


Nemáte odvahu na barevné stěny, ale bílá zeď se vám zdá fádní? Zkuste třeba neutrální odstín cappucino. (Primalex)

 

Chcete-li ve své ložnici umocnit intimní dojem, sáhněte do palety purpurových odstínů. Ve správné kombinaci doplňkových barev působí útulně. (Dulux)


Jsou místa, kde potřebujete povrch s vysokou mechanickou odolností. Odborníci doporučují některou z paropropustných omyvatelných barev. Vhodný je například vnitřní malířský nátěr Fortissimo. (Primalex)

 

Pro stěny v bytě volíme větší válečky s delším vlasem, abychom najednou natřeli větší plochu. Válečky se vyrábějí molitanové, velurové, polyesterové, vlněné, s polyamidovým návlekem, nebo z jehněčí kůže. (Primalex)

 

Připravila: Helena Štětinová
Foto: Archiv firem

Nudí vás bílá? Objevte barvy