Jak správně zabezpečit chatu nebo chalupu během jara a léta

Chaty a chalupy jsou oblíbeným cílem nezvaných návštěvníků. Pokud nechcete, aby se vaše víkendové sídlo stalo na podzim a v zimě obydlím pro bezdomovce, narkomany nebo terčem zlodějů, postarejte se o zabezpečení vaší chaty či chalupy.

 

Na jaře nebo v létě, kdy běží chatařská sezona, k tomu máte příhodné podmínky. Na podzim, kdy vaše sezona končí, může být už pozdě. Sáhnout můžete po mechanickém i elektronickém zabezpečovacím systému, nebo můžete zkombinovat obojí, což je s ohledem na účinnost ideální řešení.

 

Bezpečnostní dveře chrání vstup do chaty
Sezonní i celoroční riziko vloupání do chaty a chalupy výrazně omezíte instalací speciálních bezpečnostních dveří s kvalitní kovovou konstrukcí. S ohledem na možné riziko krádeže se vám vyplatí pořízení certifikovaných dveří, jejichž stupeň odolnosti odpovídá minimálně třetí, lépe však čtvrté bezpečnostní třídě.

„Pojišťovny tento certifikát často vyžadují. V případě vloupání vám pak certifikátem deklarovaná odolnost dveří usnadní jednání s pojišťovnou při vyřizování pojistného plnění. Pokud máte na chatě či chalupě obyčejné vstupní dveře, může být jednání s těmito institucemi komplikovanější. Budete muset složitě prokazovat, že jste měli obydlí zabezpečeno, jakou formou a do jaké míry. Šance na vyřízení pojistné události ve váš prospěch tak mohou citelně poklesnout,“ říká Ivan Pavlíček, ředitel společnosti NEXT a odborník na komplexní zabezpečení domácností.

 

Závory a přídavné zámky na běžné vstupní dveře nemají smysl
Pokud máte na chatě či chalupě staré obyčejné dveře a rádi byste vylepšili jejich zabezpečovací funkci například přidáním závory, oplechováním nebo dalším zámkem, jde často o kontraproduktivní řešení. Tyto částečné úpravy totiž nemají z hlediska bezpečnosti prakticky žádný smysl a jsou jen vyhazováním peněz.

„Při montáži závory nebo přídavného zámku je obvykle potřeba provrtat obvodové latě dveří. Tímto krokem zeslabíte jediný pevnější prvek běžných dveří. Oplechování bez tuhého rámu rovněž nedává smysl, protože je velice snadné ho ohnout. Zloděj vybavený jednoduchým páčidlem najde slabé místo dveří během pár vteřin. Všechna slabá místa vstupu odstraníte pouze instalací bezpečnostních dveří, nikoli dílčím vylepšováním obyčejných dveří,“ upozorňuje Ivan Pavlíček, ředitel společnosti NEXT a odborník za zabezpečení domů a bytů.

 

Kamerové systémy chrání na dálku
Vedle bezpečnostních dveří, ochranných fólií nebo mříží představují účinnou ochranu elektronické zabezpečovací systémy. Kamery zaznamenávají veškeré události v chatě nebo jejím okolí. Přispívají nejen ke snadnější identifikaci případného pachatele, ale i ke zhotovení dokumentace pro pojišťovnu. Bezpečnostní kamery navíc disponují praktickým způsobem komunikace s vaším mobilem nebo počítačem.

„V praxi to znamená, že se můžete podívat z domova, kanceláře nebo dovolené u moře na to, co se děje ve vaší chatě nebo okolí. Kamerové systémy jsou vybaveny i harddiskovým záznamem, takže můžete zkontrolovat i události, ke kterým došlo v uplynulých dnech či týdnech. Pokud vybavíte chatu či chalupu i plášťovou ochranou, nejenže zaregistrujete případného pachatele, ale také jej odradíte od dalšího postupu do interiéru,“ uzavírá Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečování domů a bytů.

TEXT: REDAKCE
FOTO: NEXT

 

 

Jak správně zabezpečit chatu nebo chalupu během jara a léta