Speciál Zavlažování: zalévání ze sudu

Zahrada nebude žíznit, a přesto náš účet za pitnou vodu výrazně klesne. Stačí používat k zavlažování místo vody z kohoutku tu, kterou nasbírají okapy do sudu či objemnější nádrže.

Pro vodu slouží stará kamenná nádrž. Vodu přečerpá ponorné plovákové čerpadlo AL-KO SUB6000, 1090 Kč

Na střechu většího rodinného domku v našem podnebním pásmu naprší ročně kolem 100 m3 měkké, obvykle jen mírně znečištěné vody. Je zadarmo a složením i teplotou se ideálně hodí k zavlažování trávníků, záhonů, stromů i rostlin, které pěstujeme ve skleníku. Nabírat konvemi mírně páchnoucí nazelenalou vodu z plechového sudu podstrčeného pod okapový svod však není nic příjemného ani hygienického. Výrobci zavlažovací techniky to majitelům rodinných domů ulehčují nabídkou okapových sběračů s filtrem nečistot, praktickými sběrnými sudy nebo plastovými nádržemi a malými přenosnými elektrickými čerpadly.

Čistotu zajistí okapové lapače listí

Až 90 % dešťové vody odvádějí z dobře udělaných okapů svodní trubky standardního průměru (80 – 100 mm). Svod bývá zakončen šikmým kolenem nebo vsuvkou, jejíž klapku otevřeme či zavřeme rukou. Zavřením zabráníme přeplnění přistaveného sudu nebo nádrže.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Zavlažování:

Samozavlažovací květináče a truhlíky

Dešťovka

Konev jako pro princeznu

Zavlažování a zalévání zahrady

Jak uložit hadice

Hospodařme s vodou

________________________________________________________________________

Zachycovací mřížky do okapových žlabů se nabízejí v délkách 6 m a v šíři 16 – 24 cm

Bude-li dešťová voda využívána výhradně k zálivce zahrady, stačí ji zbavit hrubých nečistot jednoduchými síťovými lapači listí v okapu před vyústěním svodu. U nás nejrozšířenější okapové systémy Marley, Bramac nebo Lindab taková síta nabízejí v podobě polyetylenových mřížkovaných „rolád“ v pásech dlouhých 2 metry, které se nastříhají na potřebné délky. V rozích žlabu se zalícují na pokos a po nasazení obloukem vzhůru drží vlastní pružností nebo pomocí svorek. Okapové sběrače s filtrem

Přímo do okapního svodu se montují okapové sběrače s lapačem listí, umožňující dešťovou vodu napouštět do sudu či sběrné nádoby přímo, nebo plastovou či kovovou trubkou. V hypermarketech nabízené filtrační sběrače oddělují vodu od listí a hrubých nečistot do výtokového hrdla přilnavostí. Malá část vody pak nečistoty svede obvykle do kanálu. Vestavné filtrační sběrače se nabízejí ve třech nejrozšířenějších průměrech svodních trubek.

Sudy a kádě ze dřeva

Voda v sudech zarůstá řasami a u dna se hromadí nečistoty. Rezavé sudy a vany jsou proto u rodinných domků nahrazovány estetičtěji působícími kovovými, dřevěnými nebo plastovými sudy nebo nádobami.

Dubové a modřínové kádě na vodu jsou ve velikostech 100 až 600 litrů, od 3450 do 10 530 Kč (Keliwood)

Můžeme zvolit dřevěné kádě, například z dubového nebo modřínového dřeva od firmy Keliwood. Gardena nabízí praktické skládací dřevěné sudy s odklopným plastovým víkem, které se složí a na zimu snadno uloží do kůlny či garáže. Sud z opracovaných a impregnovaných dřevěných prken je nahoře i dole stažen plastovými pásy a uvnitř vyložen nepropustnou černou polyetylénovou fólií.

Bohatý výběr plastových nádob a sudů

Plastové zahradní sudy na dešťovou vodu mohou být z polypropylenu (PP) nebo z vysokohustotního polyetylenu (HDPE), který dlouhodobě odolává venkovním vlivům včetně UV záření i velmi nízkým teplotám. Nádoby jsou nejčastěji v zelené barvě, splývající s barevností zahrady, ale plast může povrchem i barvou imitovat také kámen, dřevo nebo terakotu.

Dekorativní nádrž Antik Amfora terakota na 360 l je z plastu a má poklop, na něž lze umístit květiny, 8990 Kč (vyrábí Garantia, prodává Domo Service)

Vybírat můžeme ze široké škály tvarů – od klasického sudu přes nahoře rozšířený „kbelík“, sloup až třeba po amforu. Objem lze zvolit od 150 do 1200 litrů. Ceny se pohybují od několika set do několika tisíc korun. Zajímavou variantou je skládací sud na vodu z PVC, vyztužený šesti tyčemi a s víkem na zip, o objemu 500 l.

Nádoby jsou většinou dodávány včetně vrchního víka a výpustného kohoutku (nebo prolisu pro jeho namontování). Ve víku nádrže na vodu bývá napouštěcí otvor, někdy doplněný o sítko proti vniknutí nečistot. Víko, případně hustá silonová síťka chrání sud, aby si hmyz a zejména komáři ve vlažné vodě nezřídili líheň.

Ke zvýšení objemu lze propojit trubkami či hadicemi dva až tři sudy do podoby „spojitých nádob“.

Velkokapacitní nádrže

Pokud chceme vodu z okapů využít i v domácnosti nebo k mytí auta, vyplatí se větší nadzemní nebo podzemní nádrže z recyklovaných plastů s objemem až do 10 000 litrů, s filtračními koši a s přepady do vsakovacího zařízení. Podle komfortu a velikosti se cena nádrží pohybuje od deseti do statisíc korun. Při neustále stoupající ceně vodného a stočného se však tato investice vrátí během několika málo let.

Nádrž o objemu od 150 do 1000 litrů z HDPE je opatřena výpustnou hadicí, která zároveň slouží i jako vodoznak. Ve víku je napouštěcí otvor se sítkem proti vniknutí nečistot, od 1614 do 4715 Kč (Obal-centrum)

Na našem trhu se nabízí několik typů plastových „stavebnic“ podzemních nádob včetně filtrů, odpadových prvků, přípojky na domácí vodárnu a elektrického čerpadla – například Glynweed, Graf, Rehau, Ebama aj.

Snadné zavlažování

Vodu ze zahradního sudu do kropicí konve snadno napustíme výpustným kohoutem. Jako příslušenství lze k některým sudům dokoupit podstavec, který napouštění kbelíků či konví usnadňuje.

Ze sudu lze pomocí dvoustupňového čerpadla Gardena Comfort automatic s tlakovým spínačem místo plováku napájet všechny typy zavlažovačů, 2400 Kč

Zavlažování ze sudů a nádrží zjednoduší také malá přenosná ponorná čerpadla s elektrickým nebo akumulátorovým pohonem, v cenové relaci 1 až 2 tisíce korun. Pro menší zahrady do 250 m2 postačí nejlevnější jednostupňová čerpadla, která na stisknutí tlačítka nebo otočení kohoutu natočí vodu do přistavené konve. Jejich výtlak (1 bar) stačí na kratší zavlažovací hadici nebo také mikrozávlahu rostlin třeba na terasách nebo ve skleníku.

Pokud chceme zavlažovat větší trávník pomocí hadice, postřikovačů nebo zavlažovačů, je nutné do sudu pořídit výkonnější dvoustupňové čerpadlo, jehož výtlak kolem 2 barů vystačí na běžné typy kruhových, tyčových nebo obdélníkových zavlažovačů. Oba typy čerpadel nabízejí zejména Gardena, AL-KO, Mountfield, Sigma, Kärcher, Güde, Hecht a Einhell.

Stačí pootočit kohoutkem

Sudová čerpadla mají elektromotor s příkonem 300 až 500 W, který se rozběhne pootočením kohoutu a plovákový snímač je vypne, aby se nepoškodila, když hladina klesne ke dnu. Čerpadlo lze zavěsit za okraj nádoby. Můžeme k němu připojit zavlažovací hadici, k ní pak postřikovač, zahradní sprchu nebo travní či záhonové zavlažovače.

Plastový sud s výpustným kohoutem má objem 500 l, 1540 Kč (Obal-centrum)

Pomocí redukce lze výtlačnou trubku napojit i na mikrozavlažování nebo průsakové hadice k zavlažování živých plotů. Výkyvný plovákový snímač se po zavěšení čerpadla do sudu nastaví na nejvyšší žádanou výšku hladiny. Aby se nenasávaly hrubší nečistoty usazené u dna, které by mohly poškodit mechaniku čerpadel, voda se nasává spodní patkou s filtrační mřížkou.

Všechna čerpadla jsou vybavena pojistkou chodu na suchu, vypínající automaticky motor, jakmile hladina odčerpávané vody klesne ke dnu, i termoochranou proti přehřátí. Sudová čerpadla nemají problém s pískem a prachem s velikostí zrn pod 1 mm.

Některá čerpadla (například Gardena Comfort 4000/2-automatic) jsou vybavena bezplovákovými elektronickými tlakovými spínači a senzorovým průtokoměrem. Vzhledem k hmotnosti jen 3 až 5 kg se sudová čerpadla mimo sezónu snadno ukládají do zahradního domku či garáže.

Dešťová voda není vždy stejná!

Měkká a v nádobě přes den teplejší dešťová voda se na rozdíl od vody ze studně nebo z vodovodu ideálně hodí k jakémukoliv způsobu zálivky. Když ale zaprší po dlouhém suchém počasí v místech s vyšším průmyslovým spadem, nebo se sbírá ze střech krytých dehtovou lepenkou, nebo natřených barvami s přísadami olova nebo kadmia, může se „otrávit“, a proto v takových případech první vodu vyklopením jazyku na okapovém svodu nepouštíme do sudu či nádrže.

www.obal-centrum.cz, www.garantia-shop.cz, www.al-ko.cz, www.keliwood.cz, www.tref.cz, www.bednarstvi-jf.cz, www.gardena.cz, www.mountfield.cz, www.karcher.cz

TEXT: ING. JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV FIREM

Zalévání ze sudu

Speciál Zavlažování: zalévání ze sudu