Speciál Zavlažování: zavlažování a zalévání zahrady

Stromy, květiny, trávník a mnohdy i my samotní oceníme čerstvé osvěžení v podobě závlahy v parných letních měsících. I pyšná princezna ví, že květiny potřebují vláhu. My na rozdíl od ní ale nemusíme tahat konve plné vody. Jaké máme tedy jiné možnosti?

 

 

Jak si usnadnit letní zalévání zahrady?
Při zavlažování se již nemusíme omezovat konvemi a vláčením vody v kbelících z rybníka. K pohodlnějšímu, a mnohdy i zábavnějšímu, zalévání nám mohou stačit čerpadlo, hadice a nástavec na hadici. Dokonalou kontrolu nad proudem vody nám poskytnou takzvané postřikovače. Volte takové, které nabízejí širokou škálu postřikovacích režimů – od jemné mlhy až po silný koncentrovaný proud. Obsluhu ulehčí takzvané hadicové rychlospojky, které umožňují pohodlné připojení postřikovače k výstupnímu konci hadice. Hadice by měla být především dostatečně dlouhá, abyste dosáhli i do nejvzdálenějších částí zahrady. Když se ale zalijí vodou, mohou být nadmíru těžké, proto stojí za úvahu přemýšlet o vozíku na hadice.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Zavlažování:

Samozavlažovací květináče a truhlíky

Zalévání ze sudu

Konev jako pro princeznu

Dešťovka

Jak uložit hadice

Hospodařme s vodou

________________________________________________________________________

 

Jaké jsou možnosti automatických zavlažovacích systémů?
Automatické zavlažovací systémy představují naprostý komfort, co se zalévání týče. Vyplatí se především pro rozlehlejší zahrady a rodiny, jež tráví dovolené mimo svůj domov. Pořízení stavebnicové soustavy je ale nákladnější a složitější proces. Jednak je za potřebí překopat celou zahradu – ukládají se většinou do země, a hlavně je nutná odborná pomoc se samotným pořízením a nakoupením. Můžete volit mezi podzemním systémem rozvodu vody – potrubí s vodou je ukryto pod zemí; k němu stačí pouze připojit krátkou hadici na zalévání konkrétních záhonů. Anebo pod zemí ukrytý systém pro přímé postřikování vymezeného úseku zahrady – kdy z otvorů vyjedou trysky, které zavlažují vymezený sektor zahrady. Moderní technologie u těchto systémů umožňují zavlažování určitých oblastí, které lze individuálně zadat pomocí programovací jednotky – až 50 obrysových bodů určí libovolný tvar plochy určené pro závlahu (max. plocha 350m² – liší se systém od systému).

 

Jak si zajistit zdroj vody?
V případě, že nemáte v okolí zahrady rybník ani potok a bojíte se, že vody ze studny nebudete mít dostatek pro vlastní užití, nabízí se řešení v podobě dešťové vody. Buďto můžete vodu ze střech a okapů zachytávat do speciálních podzemních/nadzemních nádrží, odkud ji budete za pomoci čerpadla odčerpávat. Takové řešení je vhodné v případě, že chcete zavlažovat celou zahradu i s trávníkem. Pro zalévání záhonů vám postačí takzvané sudy na vodu, což jsou plastové nádoby o objemu mezi 150l a 500l, do nichž se svede okapní voda. Tu snadno kohoutem upustíte do menší nádoby.

 

Co dělat, když odjíždíme na 14dení dovolenou?
Pokud v letních měsících výrazně cestujete, vyplatí se vám pořídit si plánovací jednotky, které napojíte na speciální automatické zavlažovací komponenty. Za pomoci jednoduchého počítače (přimontovaného přímo na zdroj vody – např. venkovní kohoutek) určíte v jaké dny a v kolik hodin se má sepnout zavlažování (nemusí se jednat o speciální zavlažovače, stačí mít vodní čerpadlo se spínacími hodinami a hadici s rozstřikovačem). Není na škodu pořídit i čidlo půdní vlhkosti/či dešťový senzor – tato zařízení rozpoznají, zda půda potřebuje vláhu, anebo ne. Nestane se tak, že vaše květiny budou podmáčené a přelité.

 

 

Čím se řídit při výběru vodního čerpadla?
Vodní čerpadla se dělí na povrchová čerpadla se sací schopností, která čerpají vodu pomocí hadice z maximální hloubky 8m. Nebo na ponorná čerpadla, která dovedou vytlačit vodu potrubím nebo hadicí i z větších hloubek. Rozhodujícím parametrem při výběru je průtok a dopravní výška. Průtok- objem kapaliny v litrech/m³ přečerpaný za časovou jednotku (hod./min./s). Optimální hodnota okolo – 300l/min. Dále je rozhodující také čistota čerpané vody – v případě znečištěné a kalné vody je nutné pořídit kalové čerpadlo.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: OBI

 

 

Speciál Zavlažování: zavlažování a zalévání zahrady