Speciál Zavlažování: samozavlažovací květináče a truhlíky

Pro pěstování květin, zeleniny nebo bylinek nepotřebujeme nutně záhony, stačí i květináče či truhlíky. Dostatečnou a pravidelnou zálivku pomohou vyřešit samozavlažovací nádoby.

Samozavlažovací truhlík o rozměrech 96 x 39 x 22,8 cm pojme 30 litrů zeminy a rezervoár 15 litrů vody (Mountfield)

Zajistit rostlinám, umístěným v květináčích a truhlících, pravidelný a dostatečný přísun vody, může být někdy náročné. Za velkých letních veder bychom běhali s konví od květináče ke květináči, ovšem za naší delší nepřítomnosti, například o dovolené, by mohla zeleň opravdu strádat. Řešením jsou samozavlažovací květináče a truhlíky.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Zavlažování:

Dešťovka

Zalévání ze sudu

Konev jako pro princeznu

Zavlažování a zalévání zahrady

Jak uložit hadice

Hospodařme s vodou

________________________________________________________________________

Jak fungují

Řez květináčem se spodním zaléváním 1 knot 2 cirkulace vzduchu 3 vzlínací dutina 4 rezervoár vody 5 zalévací a přepadový otvor (Plastia)

Principy samozavlažování jsou v podstatě dva. U toho jednoduššího zabezpečuje pravidelný přísun vláhy zásobník vody, umístěný ve spodní části nádoby. Podle velikosti může zajistit závlahu na několik dnů až týdnů. V druhém případě je zásobník s vodou umístěn samostatně a z něj se pomocí čerpadla a hadiček s kapači rozvádí voda do více květináčů a truhlíků. K provozu je potřeba elektrická zásuvka.

Zásobárna vody v květináči

První zavlažovací systém by měl mít zalévací šachtu, rezervoár vody, knot, hladinoměr a prostor pro cirkulaci vzduchu.

Květináče Colors řady Light fungují i jako efektní osvětlení (Floravil)

Funguje tak, že z horní části květináče se zeminou vedou do spodní části se zásobou vody textilní knoty, které nasávají vodu a transportují ji ke kořínkům rostlin. Ty dostávají závlahu pravidelně a v malých dávkách, nedochází tak ke střídavému rozbahnění a přesychání půdy. Během silnějších dešťů přijdou vhod přepadové otvory, kterými přebytečná voda odtéká.

Mnohonásobná závlaha

Automatické zavlažování dokáže zajistit vláhu pro několik metrů truhlíků na květiny nebo pro několik desítek rostlin v květináčích. Souprava se skládá z čerpadla, transformátoru, zásobníku na vodu, potrubí s kapači nebo přívodní hadice a hadic s kapkovými rozdělovači.

Systém „Gardena zavlažování o dovolené“ nainstalujete aktuálně podle potřeby před delší nepřítomností. Zahrnuje transformátor, zásobník na 9 l vody s čerpadlem, rozdělovací hadice 9 m, 30 m kapacích hadic až pro 36 rostlin. Cena 2790 Kč

Jak zavlažování funguje? Stačí umístit čerpadlo do nádrže s vodou a k rostlinám rozmístit kapače. Podle typu systému se čerpadlo může v pravidelnou dobu na určitý čas zapnout a po tuto dobu zalévat. Nebo proces závlahy řídí počítač, na kterém je možné nastavit různé programy zavlažování.

Na zem i do vzduchu

Samozavlažovací květináče a truhlíky se dají postavit na zem, parapet, zídku a podobně. Existují ale i typy, určené k zavěšení. Vyrábějí se v různých velikostech a v bohaté paletě barev a většinou se mohou pochlubit i zajímavým designem, takže si ze široké škály výrobků vybere každý.

TEXT: IVA TVRZOVÁ

FOTO: ARCHIV FIREM

Uložit

Speciál Zavlažování: samozavlažovací květináče a truhlíky