Jak si zařídit obývací pokoj ve venkovském stylu

Líbí se vám venkovské rustikální interiéry a chtěli byste si stejnou atmosféru vytvořit i ve vašem obývacím pokoji? Ukážeme vám, jakých pravidel se držet a jak vybrat konkrétní kusy nábytku a vybavení. Ať už se bude jednat o venkovský domeček, srub nebo byt ve městě, budete se cítit jako na krásné venkovské chatě.

Jaké jsou základní prvky venkovského interiéru?

Venkovský v první řadě nemusí znamenat starý. Možná se vám jako první vybaví pohádky, historické filmy nebo skanzeny. Ty vám určitě pomůžou nasát tu správnou atmosféru. Pokud byste se jimi ale přímo řídili, váš interiér bude vypadat jako vytržený z kroniky. V jinak modernějším interiéru by pak takový obývací pokoj působil až nepatřičně. Venkovský styl proto doporučujeme oživit moderními prvky.

TIP: Až budete hledat nábytek, vyhledávejte kousky v rustikálním stylu, skvěle zapadnou do interiérů ve venkovském stylu. Najdete tak mnohem více možností a inspirace. Rustikální nábytek můžete přehledně vyhledávat třeba na Biano.cz, kde na pár kliknutí najdete vysněnou rustikální sedačku, přehoz na postel nebo závěsy.

Nejdříve se na to ale podíváme obecněji a ujasníme si, jaké materiály, barvy, tvary a vzory k českému venkovskému stylu patří.

Materiály

Určitě vás nepřekvapí, že hlavním roli hraje masivní dřevo. To by mělo dominovat podlaze a také nábytku. Aby působilo co nejvíce přírodním dojmem, vyhněte se lesklým nátěrům a nechte naopak vyniknout suky nebo přírodní nepravidelné tvary.

Dalším materiálem je kov, jehož role vychází z naší české kovářské tradice. Kovové prvky mohou být skvělým pojítkem mezi tradicí a moderním designem. Kov se totiž jako interiérový materiál dostává opět do popředí. Skvěle se bude hodit například pro osvětlení nebo v kombinaci se dřevem pro nábytek. Kromě kovu můžete do interiéru vnést trochu moderního ducha také se skleněnými prvky.

U textilních doplňků pak vsaďte na přírodní materiály, jako je len nebo bavlna. Venkovským dojmem bude působit také ovčí rouno, případně jeho věrná náhražka, pokud nechcete používat zvířecí materiály. Na doplňcích bude skvěle vypadat také proutí.

Barvy

Venkovský styl je postavený na jednoduchosti a spojení s přírodou, dominantní jsou proto vždy přírodní barvy. Základem je bílá, nevolte ale příliš zářivý odstín. Ideální bude krémová, dále pak celá škála hnědé a tlumené odstíny zelené. Pro doplňky můžete využít také tradiční folklórní barvy, ale to opravdu jen velmi střídmě. Pokoj by měl působit světlým dojmem.

Tvary a vzory

Nebojte se nepravidelných přírodních tvarů, zejména v případě dřeva. Vyhněte se naopak ostrým geometrickým liniím, které působí abstraktním dojmem. Ve vzorech se můžete opět inspirovat folklórem, s těmito prvky ale raději šetřete. Malované květiny nebo srdce můžete použít například na obrázcích na stěnu či polici. Skvěle bude vypadat také výšivka na polštářích.

Jak tedy vybrat konkrétní nábytek a dekorace?

Už víme, jaké materiály, barvy, tvary a vzory k venkovskému stylu patří. Jak tedy najít to správné vybavení? Spoustu inspirace samozřejmě najdete na internetu. Pokud se vám nějaký konkrétní kus nábytku zalíbí, můžete využít funkci vyhledávání podle obrázku na Biano.cz. Obrázek na stránku jednoduše nahrajete a během okamžiku zjistíte, kde daný nábytek nebo i dekoraci můžete zakoupit nebo který e-shop má nejvýhodnější nabídku. O této funkci, která vám ušetří spoustu času, se více rozepsala interiérová designérka Iva Bastlová ve svém článku.

Tady vám přinášíme inspiraci přímo od nás.

Sedačka

Sedací souprava je dominantou obývacího pokoje, proto by měla splňovat pravidlo neutrálních barev. Skvěle vypadá například sedačka s dřevěnou konstrukcí.

Stůl

Stůl vybírejte jednoznačně z masivního dřeva, které může být doplněno kovovými prvky nebo šuplíky.

Další nábytek

Do venkovsky zařízeného interiéru se bude perfektně hodit dřevěná knihovna nebo truhla. Ta může být kromě dřeva také proutěná.

Textil

U textilu se držte přírodních materiálů, jako je bavlna, vlna a len. Můžete využít květinové, kostkované nebo pletené vzory.

Osvětlení

Osvětlení můžete vybrat z kovu, skla nebo dřeva. Skvěle budou vypadat také lampy se stínítkem.

Dekorace

No a nakonec pokoj zútulněte doplňky s nádechem přírody. Vybrat můžete obrázky a zrcadlo s dřevěným rámem s patinou, proutěný koš nebo květináč, vázu se sušenými květinami, hodiny, svícny a další.

Autor: Veronika Maleňáková

Jak si zařídit obývací pokoj ve venkovském stylu