Zahrada na baterky

Rubrika: Dílna, Zahrada

Akumulátorová technika proniká čím dál víc i mezi stroje pro péči o zahradu. Nabídka akumulátorové zahradní techniky se rozšiřuje díky rostoucí efektivitě elektrických článků.

Akumulátorový vrtací šroubovák zvaný aku vrtačka dnes považujeme za samozřejmost, tak proč se s nářadím na baterky nevydat také na zahradu? Když si vybereme správný typ, nemusíme se obávat nedostatečného výkonu. Zásluhou vyspělých lithiových akumulátorů a bezkartáčových motorů zvládnou současné špičkové aku stroje stejnou práci jako jejich benzinové protějšky. Akumulátorová technika spojuje výhody elektrických i benzinových strojů. Především odpadá hluk a výfukové plyny, které produkují spalovací motory. Aku stroje potřebují 230 V pouze k nabíjení článků, nikoli k provozu, takže nám při práci nepřekáží prodlužovací kabel. Další výhodou je nízká hmotnost a snadná obsluha, zanedbatelné provozní náklady, bezúdržbový provoz a dlouhá životnost.

Elektřina místo benzinu

Představte si akumulátor jako nádrž, v níž je místo benzinu uložená elektrická energie. Vysokokapacitní baterie dokážou dodat stejné množství energie jako nádržka benzinu. Výměnu akumulátoru proto můžeme přirovnat k doplňování paliva. Kvalitní nabíječky jsou tak rychlé, že zvládnou jeden akumulátor dobít dřív, než se druhý při práci vybije. Se dvěma bateriemi tudíž můžeme pracovat podobně, jako bychom měli kanystr benzinu. Po vybití akumulátoru jej vyměníme za plně nabitý a dáme ho nabíjet a tak pořád dokola. Některé nabíječky vystačí s energií z autobaterie, pak nemusíme mít k dispozici ani elektrickou síť 230 V.

Uživatelská přívětivost

Anglický výraz user friendly (tedy uživatelsky přívětivý) k akumulátorové zahradní technice pasuje jako ulitý. Aku stroje jsou lehké, mají nejnižší vibrace a nejlepší ovladatelnost. Díky své jednoduché konstrukci jsou spolehlivé a vynikají dlouhou životností. Lithiové akumulátory mají vysokou kapacitu a minimální samovybíjení, takže jsou stále v pohotovosti. Zapomeňte na startování nebo natahování prodlužovacího kabelu. Akumulátorový stroj stačí vzít, stisknout tlačítko a práce na zahradě může začít okamžitě a kdykoli.

Nízké náklady

Neustálé doplňování paliva a motorového oleje do čtyřdobých spalovacích motorů či míchání benzinu s olejem pro dvoutakty je náročné nejen časově, ale především finančně. To samé u benzinových strojů platí o údržbě a servisu. Když tohle všechno připočteme k ceně zahradní techniky se spalovacím motorem, rázem budeme na zdánlivě drahé akumulátorové stroje pohlížet jinak. Existuje mnoho studií, které finanční výhodnost dokazují. Pořizovací cena stroje s akumulátorem a nabíječkou je sice vyšší, ale současně také konečná. Zjednodušeně řečeno vysokokapacitní lithiový akumulátor dodá během své životnosti asi tolik energie jako dvě stě litrů paliva. To při ceně benzinu 30 Kč/l představuje 6 000 Kč. Když to připočteme k ceně srovnatelného stroje se spalovacím motorem, jsou výhody jeho nižší pořizovací ceny pryč, a to nepočítáme cenu dalšího spotřebního materiálu, jako je olej, svíčky a filtry. Navíc nabíječku a akumulátor můžeme použít i pro jiné kompatibilní stroje.

Další výhody

Akumulátorová technika má díky své konstrukci ještě další výhody, které jsou benzinovým strojům odepřeny. Stejnosměrné motory mají úplně jinou charakteristiku než motory spalovací (dvoudobé). Vysoký točivý moment v nízkých otáčkách dovoluje snížit pracovní otáčky a tím i hlučnost a opotřebení. Většina závad dvoudobých spalovacích motorů, které servisy řeší, je způsobena nesprávně namíchanou směsí benzinu s olejem. Naproti tomu akumulátorová technika je lidově řečeno blbuvzdorná.

 

Zahrada na baterky

Zahrada na baterky