Jak rozpoznat kvalitní krmivo

Rubrika: Kočka, Mazlíčci, Pes

Zdroj foto: Shutterstock

Strava zásadním způsobem ovlivňuje zdraví psů a koček. Při nákupu krmiva se proto neřiďte cenou, ale jeho složením, které je pro kvalitu určující.

odlišnou skladbu má krmivo pro psí seniory (Zdroj foto: Krmiva Pučálka)

Zodpovědný majitel ví, že lidská jídla nejsou pro zvířata zdravá, protože obsahují pro ně těžko stravitelné suroviny a dráždivé koření. Psi a kočky jsou masožravci, krmení musí tudíž obsahovat vysoký podíl živočišných bílkovin a současně mít bohatou nutriční skladbu. Speciální konzervy a granule se tak zdají ideálním řešením, které navíc představuje značnou úsporu času, jež by zabralo domácí vaření. Jenže to má i svá úskalí, zejména levná krmiva ze supermarketů mohou způsobit nejeden zdravotní problém. Nejčastějšími jsou trávicí potíže a alergie. Nedostatečný obsah živin při dlouhodobějším podávání negativně ovlivňuje správný fyzický vývoj mladého zvířete, projevit se může také na funkci jater, ledvin a pohybového aparátu.

Místo alergenních obilovin se v krmivech používá také rýže (Zdroj foto: Brit)

Obal čtěte odzadu

Konzerva z čerstvých mořských ryb dodá kočkám potřebné vitamíny a stopové prvky (Zdroj foto: Fitmin)

Nedejte na lákavý vzhled obalu a superlativy hýřící hesla. To podstatné se dočtete ve štítku informujícím o složení výrobku. Zaměřte se na zhruba prvních pět položek, jež představují hlavní složky krmiva. Vysoce kvalitní produkty mají na prvním místě uveden zdravý zdroj bílkovin – proteinů, tedy maso a vnitřnosti, u méně kvalitních krmiv místo nich bude nicneříkající formule „vedlejší produkty živočišné a rostlinné výroby“.

Vyhněte se krmivům s obilovinami nebo alespoň s jejich vyšším podílem, neboť obsahují lepek a mohou být geneticky upraveny. Dále krmivům obsahujícím sóju, umělá dochucovadla, barviva a konzervanty. I ty často způsobují potravinové alergie a intolerance.

Absence alergenů může být na krmivu vyznačena piktogramy (Zdroj foto: Hornbach)

Mezi předními položkami byste měli najít rovněž vitamíny a minerální látky. Pokud chcete mít ohledně kvality jistotu, sáhněte po holistických krmivech. Jejich složení se podobá přirozené stravě psovitých a kočkovitých šelem, což znamená, že jsou vyráběna z čerstvého masa, bez chemických přísad. I tady je ale obezřetnost na místě, aby se nejednalo jen o reklamní trik.

Nejblíže přírodní stravě je krmivo typu BARF. Granule jsou proti běžným extrudovaným lisované téměř za studena, díky čemuž si uchovávají většinu živin, navíc nemají tendenci v žaludku bobtnat.

Dobrá rada

Uvědomte si, že co ušetříte na krmivu, časem vydáte za veterinární léčbu, která už nemusí problémy napravit.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Jak rozpoznat kvalitní krmivo