Jak opticky zvětšit malý prostor?

tiny house

Přírodní dřevo vytváří útulnou atmosféru, ale místnosti neubírá světlo. Foto: Shutterstock

Zařídit malou chatu nebo místnost tak, aby nepůsobila přeplněně a zároveň sloužila účelu, pro který je určena, může být mnohdy docela oříšek.

Začít bychom měli určitě od podlahy, přesněji řečeno od půdorysu. U malých místností je totiž prostorové uspořádání alfou a omegou úspěchu. Cílem by mělo být plochu pokoje co nejvíc sjednotit a jednotlivé funkční zóny spíš naznačit než oddělit pevnými hranicemi.

Jsou-li v místnosti nutné úložné prostory, snažte se je koncentrovat do jednoho kompaktního celku, může jít například o jednu prostornější skříň do ložnice, alternativou mohou být také velké vestavěné skříně, která bude ukryté za hladkými dvířky, nebo knihovny na míru, jež bude pokrývat zeď od podlahy ke stropu. Pomůže nám tak využít celou výšku místnosti a vypadá to lépe, než kdyby u každé ze čtyř stěn stála jedna skříň a prostor se tak zbytečně tříštil. Pokud ale zvolíte jeden velký úložný prostor, další zařízení, jako jsou pohovka, křesílko nebo stolek, už vybírejte spíš subtilnějšího vzhledu. Třeba nábytek na vyšších nožkách místnost tolik nezaplní.

Světlé barvy prozáří místnost

Odstíny s převahou bílé odráží nejvíce světelných paprsků, takže jestliže v místnosti použijeme výmalbu a zařízení ve světlých barvách, jeví se nám větší a vzdušnější než v tmavých odstínech. A čím větší plocha, tím více pozornosti bychom měli věnovat výběru jejího odstínu. Řeč je hlavně o výmalbě stěn, barvě podlahové krytiny či velkých kusů nábytku.

Světlé odstíny automaticky nemusí znamenat pouze bílé plochy, stejně nám poslouží i tóny béžové nebo tlumené odstíny různých barev, jimiž můžeme prostor lépe modelovat a zútulnit, aniž bychom mu ubírali vzdušnost. Chceme-li místnost zabydlet, nemusíme se vyhýbat ani dřevěným dekorům či přírodnímu dřevu. Podle velikosti plochy je ale namístě zvážit, zda bychom jej neměli opatřit nátěrem bílou průsvitnou lazurou, která zachová jeho přirozenou strukturu, ale zesvětlí jeho původní barevnost.

světlá koupelna

Trik s lesklými plochami můžeme využít v kterékoliv místnosti. Foto: Shutterstock

Budiž světlo

Získat pocit většího prostoru můžeme také pomocí správného osvětlení. Kromě jednoho centrálního svítidla by v místnosti mělo být více dalších lamp, které za šera prosvětlí tmavé rohy. Skvěle funguje také umístění zrcadla v interiéru. Pokud jej zavěsíme naproti oknu, bude nám do místnosti odrážet další denní světlo, jenž místnost prozáří. Podobný efekt mají také lesklé plochy moderního nábytku.

dekorování malého interiéru

Nechystáme-li v interiéru velké změny, stačí přidat vhodné osvětlení a pár zrcadel. Foto: Shutterstock

Důležitý je pocit

Ačkoliv existují triky, jimiž lze pocitově zvětšit jakoukoliv místnost, využívat bychom jich měli uvážlivě s ohledem na charakter interiéru. Zatímco moderní chatě či novostavbě roubenky může slušet světlá podlaha, bílý nábytek či podhled s bodovým osvětlením, k tradičnímu interiéru starých chalup je zpravidla třeba přistupovat citlivěji. Velkého efektu většinou dosáhneme pouhou změnou rozmístění nábytku, přidáním osvětlení v podobě dobových lamp a použitím světlých dřevin na podlahu či nábytek.

Dobrá rada

Při výběru textilních doplňků či tapet je lepší sáhnout po těch jednobarevných nebo s drobnějším vzorem.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock

Jak opticky zvětšit malý prostor?