Jak olemovat záhony

Rubrika: Market, rss-feed

Hezký vzhled záhonům dodá olemování, které také udrží zeminu na svém místě. Lemy se dají vytvořit z různých materiálů.

Lemy kolem záhonů známe už ze zahrádek našich babiček. Záhonky se ohraničovaly položenými plochými kameny, do země zapíchnutou břidlicí, palisádou z nízkých kůlů a podobně. Zemina se tak nemohla dostat do cestiček vysypaných pískem nebo do trávy, tráva zas neprorůstala do záhonů.

Výhody lemování záhonů

Kromě toho, že lemy mají záhony zdobit, mají i praktickou funkci – udržují zeminu tam, kde má být, tedy na záhonu. Hlína nepadá a při prudkém dešti nestéká jako bláto do cestiček a do trávníku, záhony si zachovávají svůj tvar. Z trávníku se do nich nedostává tráva ani plevel. Lemy nám tak usnadňují péči o zahradu.

Vhodné materiály

Při ohraničení záhonů se uplatní celá řada materiálů. Nejlépe působí ty přírodní – kámen a dřevo. Nemusíme je vždy kupovat, využít se dají starší prkna, trámy, kůly, části ze starého nábytku, z nařezaného proutí se zas dá vyplést nízký plůtek. Vděčný je i kámen. Od řeky si můžeme přinést oblé placáky, jinde nasbíráme větší ploché kameny, ze kterých lze postavit i nízkou zídku.
Lemy záhonů mohou zároveň sloužit jako cestička. K tomu se dobře hodí staré cihly nebo dlaždice. Z cihel je samozřejmě možné postavit kolem záhonů i nižší nebo vyšší zídky.

Dobré rady

  • Pevné obruby a lemy se uplatní nejen u zeleninových a květinových záhonů, ale zabrání i prorůstání trávy do cesty.
  • Nezapomeňte, že lemy z proutí, trámů, palisádových kůlů budou mít vždy menší trvanlivost než záhonové obruby z betonu, kamene anebo cihel.
  • Pokud se rozhodnete obrubníky vynechat, počítejte s pravidelnou údržbou záhonových okrajů. Buď je zarovnáte ostrým rýčem či ořezávačem.

Přístup k záhonům si usnadněte!

K jednotlivým záhonkům byste se měli snadno dostat. Pokud plánujete záhony udržovat z chodníčků, neměly by být příliš široké. Šířka záhonů by se měla pohybovat do 120 centimetrů, širší záhonky se hůře udržují. Okraje by měly být pevné. Případná možnost zřízení vyvýšených záhonů ještě více zvýší komfort práce.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Martina Lžičařová, Pavel Veselý a Shutterstock

Jak olemovat záhony