Jak ochránit chatu nebo chalupu před plísněmi, červotoči, vytopením a podobně?

pojištění chaty

Foto: 88studio / Shutterstock

Odpočinek na chatách či chalupách je naším národem maximálně oblíbený již po řadu desetiletí. A není se čemu podivovat. Po náročných a vytížených pracovních dnech ve více či méně rušných městech si člověk potřebuje oddychnout a načerpat nové síly do dalších dnů. Nejlépe se tak dá učinit na chatě v přírodě.

Tyto rekreační stavby nám lidem pomáhají alespoň na určitou dobu změnit životní styl a zrelaxovat se, ať už v podobě aktivních činností na zahradě nebo posezením na venkovní terase. O takovéto objekty je nutné řádně pečovat, jelikož jsou vystavovány řadě nebezpečí v podobě různých druhů. Když si dáte pojistit chatu nebo chalupu, můžete se před těmito nebezpečími ochránit. Jak tedy svou nemovitost ochránit před mnoha ničivými faktory?

Pojištění chaty jako jistota

Před čím vším můžete pojistit vaši chatu nebo chalupu? Tak například před škůdci, zloději a živelnými pohromami. Tyto všechny problémy si rozebereme v článku později. Proto, abyste se nedostali do svízelných životních situací a nevratných problémů, společně s pořízením chaty či chalupy by mělo současně přijít pojištění daného objektu.

Pojištění rekreačního objektu nabízí řada pojišťoven. Takové pojištění dokáže pokrýt škody způsobené vandalismem a krádežemi, zvládne chránit v případě požáru, povodně, úderu blesku, zkraty či přepětím anebo v případech vodovodních škod.

Úrovně pojištění a ochrany se různí. Záleží vždy na vašich preferencích a možnostech. Pojišťovny zároveň s krytím a ochranou nabízí i možné asistenční služby, záleží na vámi zvolené instituci.

Než se pro určité pojištění chaty či chalupy rozhodnete, promyslete několik aspektů. Mezi ně se řadí rozsah pojištění, rizika a výsledná částka vašeho pojištění.

Dostupné jsou kalkulačky, které vám pomohu vytvořit si představu nabídek a toho, jak se na trhu pohybů a dle toho si zcela nepochybně dokážete zvolit tu vaši.

Útočící škůdci

Škůdců útočících na vaše opečovávané objekty je mnoho. Někteří jsou méně viditelní než jiní, ve všech případech by člověk měl být obezřetný a dobře předem připravený. Máte-li stavbu ze dřeva, mohou ji napadnout dřevokazné houby či plísně. V těchto případech je nutné odstranit zdroje vlhkosti, a poté se zbavit této nepříjemnosti samotné. V těch nejhorších případech je nutné vytrhat samotné dřevo, dokonce i podlahy. Proto je ve všech případech důležité dbát na prevenci těchto nešvarů.

Dalším dřevokazným škůdcem je zcela nepochybně červotoč, kterému se taktéž daří ve vlhkých oblastech. Proti červotočům jsou dostupné různé prostředky, vždy záleží na rozsahu škody. V těch nejhorších scénářích je nevyhnutelné vyhledat odbornou pomoc.

Zloději

Právě neobydlené chaty bývají perfektním cílem pro zloděje. Pravdou je, že na chatě můžete zrovna pobývat, a přesto se vám zloději do chaty dostanou a pro ně cenné předměty odcizí anebo něco poničí.

Proti krádežím a vandalismu je více nežli nutné zaujmout určitá bezpečnostní opatření typu:

  • bezpečnostní dveře,
  • zámky,
  • mříže,
  • rolety,
  • alarmy a další.

Investice se v těchto případech mnohonásobně vyplatí, za poslední roky případy vyloupení chatových objektů značně stouply.

Živelné pohromy

Živelné události mohou nastat prakticky na jakýchkoliv místech, chaty a chalupy nejsou výjimkou. Mezi ně se řadí požár či povodeň. Proti požárům je zcela klíčové dodržovat určitá pravidla. Například se musí zkontrolovat všechna elektronická zařízení a vypojit je ze zásuvek. Proti povodním se bohužel prakticky bránit moc nedá. Záleží na oblasti a položení stavby.

Další nešťastnou událostí, která vás může postihnout, je vytopení. Proto odjíždíte-li z chaty zase zpět do svého obydlí, vypněte hlavní uzávěry vody.

Jak ochránit chatu nebo chalupu před plísněmi, červotoči, vytopením a podobně?