Hypotéka jako cesta k vysněnému bydlení. Jak při žádosti postupovat?

Rubrika: Market

Ať už toužíte po útulné roubence na samotě u lesa nebo po rekreačním objektu v Posázaví, dost možná uvažujete o financování svého snu prostřednictvím hypotéky. Jak postupovat při žádosti o hypotéku a na co si dát pozor?

1. Hypotéka jen do výše 80 % z ceny nemovitosti

Dosáhnout v dnešní době na hypotéku je sice o něco těžší, než tomu bylo před pár lety, ovšem není to nemožné. V červnu 2018 totiž vešlo v platnost doporučení ČNB, které vybízí banky, aby svým klientům poskytovaly hypotéky pouze do výše 80 % z ceny nemovitosti.

Pro vás jako pro žadatele o hypotéku to tedy znamená, že zbylých 20 % musíte doložit z vlastních prostředků (například využitím peněz ze stavebního spoření, termínovaného vkladu či jiného spořicího účtu) nebo ručit nemovitostí, která hodnotu požadovaného úvěru o 20 % převyšuje. Případně alespoň součtem hodnot několika zastavovaných nemovitostí, například bytu rodičů a rekreačního objektu. Ani jedna z těchto nemovitostí ovšem nesmí již být zastavena k jinému úvěru.

Samozřejmě můžete najít i bankovního poskytovatele, který vám poskytne úvěr až do výše 90 % z ceny nemovitosti, velmi často ale bude požadovat vyšší, pro vás méně výhodný úrok.

2. Vaše finanční situace a schopnost splácet

Po splnění výše bodu uvedeného bude banka dále posuzovat vaši bonitu a schopnost hypotéku splácet. Kromě toho, že bude zkoumat výši doloženého příjmu a jeho stabilitu, si dále prověří i veškeré vaše splacené dluhy či závazky. Proto si svou platební morálku předem zkontrolujte a ověřte si i případné nedoplatky u mobilního operátora či pojišťovny, které by vám platební morálku mohly pokazit.

Schválení hypotéky může ovlivnit i ukazatel DSTI. Ten vyjadřuje poměr mezi měsíční splátkou všech vašich úvěrů, včetně toho žádaného, proti vašemu celkovému čistému měsíčnímu příjmu. Podle ČNB by DSTI neměl přesáhnout hranici 45 %.

3. Využijte hypoteční kalkulačku

Ještě před žádostí o hypotéku doporučujeme využít hypoteční kalkulačku, pomocí které zjistíte, v jaké míře a jak dlouho budete schopní hypotéku splácet s ohledem na výši úvěru a vybranou dobu fixace.

4. Výběr nemovitosti

Zatímco u spotřebitelských úvěrů nejprve žádáte o půjčku a až poté si zakoupíte danou věc, u hypotečního úvěru postupujete opačně – nemovitost si musíte předem vybrat a znát především její kupní cenu, kterou posuzuje odhadce nemovitosti určený bankou.
5. Výběr konkrétní hypotéky

Při výběru konkrétní hypotéky se většina lidí řídí hlavně výší úroků, což se dá předpokládat. Abyste však měli jistotu, že žádáte o skutečně výhodný a kvalitní produkt, zajímejte se také v souvislosti s úroky o délku fixace a dále o doplňkové služby, jako je pojištění, vedení účtu apod. Poptejte se také na to, za jak dlouho od schválení hypotéky obdržíte peníze na svůj účet.

Banka CREDITAS, ryze česká banka, nabízí nejen hypotéku na bydlení s mimořádným úrokem, ale také vedení jistotního účtu zdarma a předčasné splacení úvěru bez sankcí. Bankovní specialisté k vám na každé z 35 poboček budou přistupovat individuálně a u dobré kávy vám připraví řešení přímo na míru.

Komerční prezentace

Hypotéka jako cesta k vysněnému bydlení. Jak při žádosti postupovat?