U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Horkovzdušné pistole

Kategorie: Nářadí | Autor: /red/

Co všechno dokáže horký vzduch

Na počátku osmdesátých let vzniká a prosazuje se nová technologie firmy STEINEL, která nahrazuje nebezpečný otevřený plamen, používaný při různých, zejména stavebních pracích, horkým vzduchem.

Horkovzdušné pistole se staly brzy nenahraditelnou součástí výbavy většiny řemeslných dílen, výrobních a opravárenských technologií a současně i velmi žádanou součástí domácích kutilských dílen. O úspěchu horkovzdušných pistolí STEINEL svědčí zájem trhu – dnes téměř 70 % prodávaných pistolí nese tuto značku.

Univerzální pomocník

Horkovzdušné pistole Steinel nabízejí v současné době, především díky bohatému příslušenství, velmi širokou škálu využití. Od klasického opalování starých laků přes jednoduchá použití při zapalování (dřevěného uhlí v grilu, či paliva v krbu nebo domácím kotli na pevná paliva) po aktivování lepidel (umožňuje odlepení např. nežádoucích samolepek bez poškození podkladu, např. laku u aut ap. a současně také dobrou přilnavost, lepíme-li velké plochy – lepidlo nahřáté pistolí je déle “otevřené”, a tak s ním můžeme manipulovat delší dobu). Pistolí lze spojovat zahradní hadice, trubky z PVC i zafixovat smrštěním umělohmotnou krytku na zazátkovaných lahvích stáčeného vína, sušit např. větší vrstvu tmelu při opravě karoserií aut, rozmrazovat potrubí a zamrzlé zámky aut (které současně vysuší), rychle rozmrazovat chladničku nebo mrazicí boxy (zde je třeba dát pozor na nastavenou teplotu, aby se nedeformoval vnitřní prostor). Horký vzduch umožňuje i snadné tvarování a spojování různých, zejména živičných, materiálů na opravy a pokládku střech a izolací, se speciální tryskou nahradí pistole Bunsenův kahan, a tak můžeme tvarovat, opravovat (i slepovat pomocí speciálního zrcadla, které je součástí příslušenství) např. brýlové obroučky. Pistolí lze desinfikovat ptačí klece a příbytky různých domácích miláčků (horkým vzduchem přibližně při teplotě 500 °C odumírá většina bakterií a infekcí). Dáme-li si pozor na oheň, lze dokonce horkým vzduchem hubit ičervotoče. Horký vzduch umožňuje ohýbání dřeva, umělých hmot, mědi, což ocení zejména modeláři. Jedna hospodyně z Berlína užívá horkovzdušnou pistoli dokonce při pečení “pusinek”. Velmi často se oceňuje možnost spojování PVC podlahových krytin a fólií v bytových a veřejných prostorech a sváření PVC, ať již při uskladňování, balení potravin do mrazniček v domácnostech nebo při balení zboží…

Konstrukce a příslušenství

Horkovzdušná pistole STEINEL je prvním nářadím, kde se neotáčí žádná viditelná část – jediný pohyb představuje proud horkého vzduchu, jehož množství a teplotu lze regulovat v rozmezí od 50 do 650 °C. Regulaci u elektronicky řízených pistolí hlídá elektronika, u jednoduchých typů volíme tyto hodnoty mechanickým přepínáním na rukojeti. Díky 16 tryskám, které jsou ve výbavě a umožňují použití úzkého nebo širokého paprsku i různou intenzitu proudu vzduchu, lze použít pistoli při více než stovce pracovních úkonů. V příslušenství najdeme i svářecí botku a svářecí drát z měkké umělé hmoty (umožní svařování ve spárách a švech), škrabky a další pomůcky, které jsou nejen praktické, ale současně snižují riziko popálení či vzniku ohně. Výrobce s vědomím vysoké technické úrovně a výborné kvality poskytuje na všechny typy horkovzdušných pistolí tříletou záruku.

Horkovzdušné pistole