Hodiny v novém kabátě

Rubrika: Tvoříme

Máte hodiny, které se vám už barevně nebo dekorem nehodí? Snadná pomoc – oblékněte jim nový kabátek.

Z hodin se může stát váš oblíbený obrázek

Pokud hodiny vyhovují svým tvarem, nejsou poškozené a jdou přesně, bylo by škoda se jich zbavovat a pořizovat nové. Podmínkou proměny hodin je rovný, hladký ciferník. Právě ten dostane nový vzhled – polepíme ho obrázkem se vzorem a v barvách, jaké se nám líbí. Může to být reprodukce černobílé fotografie, obrázek kytice v něžných barvách, pestrá abstraktní kresba… Motiv může být jedním z řady skutečných obrázků na zdi. Vytvoříme si tak originální hodiny, jaké nikdo jiný nebude mít. Můžeme je dokonale sladit s interiérem, kde budou ukazovat čas.

Jak postupovat

Vybereme obrázek, který dá hodinám novou tvář. Papír by měl být dostatečně pevný, aby se při lepení nepoškodil. Dál budeme potřebovat samolepicí číslice, případně místo nich puntíky nebo čárky vhodné velikosti. Koupíme je v papírnictví, v bílé nebo černé barvě. Můžeme si je také nastříhat z barevné samolepicí fólie. Ciferník lze nechat i bez označení hodin. Barevně upravit nebo vyměnit za jiné můžeme také ručičky.

Pokud je ciferník pod sklem, skleněný kryt (většinou i s rámem) opatrně odstraníme. Pokud to půjde, sejmeme i hodinové ručičky. Na rubovou stranu obrázku nakreslíme tvar ciferníku a vystřihneme. Uprostřed vyřízneme otvor pro hřídel, na níž jsou nasazeny ručičky. Ciferník natřeme lepidlem a přiložíme obrázek. Pokud zůstanou ručičky na hodinách a nejsou příliš široké, posuneme je na sebe a obrázek přes ně vystřiženým otvorem navlékneme. Srovnáme ho a přitiskneme na ciferník. Hadříkem papír od středu k okraji vyhladíme, aby nikde nezůstaly vzduchové bubliny. Necháme uschnout.

Tužkou si označíme místa, kam nalepíme číslice nebo body, označující hodiny. Označení by mělo být kontrastní, aby bylo dobře vidět. Pokud není ciferník pod sklem, ještě ho přestříkáme lakem. Vrátíme zpět ručičky, případně skleněný kryt.

Proměna hodin

  1. Hodiny s původním ciferníkem, vybraná černobílá fotografie z katalogu a bílé a černé samolepicí číslice ve dvou velikostech
  2. Hodiny se sejmutým skleněným krytem a obrázek vystřižený do tvaru ciferníku
  3. Obrázek je již přilepený, ještě vhodně umístit číslice
  4. Hodiny v nové podobě. Označení hodin může kombinovat různé číslice a znaky.

 

Připravila: Iva Tvrzová
Foto: archiv firem, Shutterstock a autorka

Hodiny v novém kabátě

Hodiny v novém kabátě