Hoblování dřeva

Hoblování je jednou z možností, jak zarovnat a vyhladit povrch dřeva. Existuje k tomu manuální i elektrické ruční nářadí, ale také stolní hoblovky či protahovačky.

S pomocí hoblíků či hoblovacích strojů se obrábí povrch dřeva tak, že ostrý nůž ubírá z jeho povrchu třísku o různé tloušťce. To je způsob jedinečný a nesrovnatelný například s broušením. Seřezávání povrchu totiž kresbu dřeva zvýrazní, zatímco broušení povrch dřeva potrhá a kresbu zmatní.
Hoblováním můžete docílit zcela hladkého povrchu, ale zvláště ruční hoblíky zanechávají na povrchu charakteristickou stopu ceněnou především kvůli takto patrnému otisku lidské ruky při vytváření dřevěných výrobků tradičními postupy.
Při rekonstrukcích starých domů, ale i v moderních dřevostavbách je stále více lidí ochotných připlatit třeba za trámy tesané sekerou nebo ručně hoblovaná prkna, ale hoblování lze zvládnout i svépomocí. Už proto stojí za pozornost nejen staré ruční hoblíky po dědečkovi, ale i poměrně bohatá nabídka těchto tradičních truhlářských nástrojů na současném trhu.

Ruční hoblíky

Ruční hoblíky jsou v principu jednoduché nástroje, které ubírají tenkou vrstvu dřeva pomocí nože uchyceném v těle hoblíku. Typický tvar nástroje je uzpůsoben pro kombinaci tahu a přítlaku, často vzájemně velmi odlišné varianty tvarů pak vycházejí ze způsobu použití jednotlivých druhů hoblíků.
Těla hoblíků mohou být ze dřeva i z kovu. Na kovovém těle si zakládají některé prémiové značky, ale důležité je pracovat s tím, co vám dobře sedne do ruky. Všímáme si zejména kvalitního nože, který by měl držet ostří. Čas od času je ho třeba nabrousit a u nekvalitních nástrojů je to problém, takže nevybírejte jen podle nejnižší ceny.

Výhodou ručních elektrických hoblíků je zejména rychlá práce (DeWalt)

Elektrické hoblíky

Elektrické hoblíky opracovávají povrch dřeva párem nožů na rotujícím bubínku. To z nich dělá velmi efektivní nástroj pro práci se dřevem, jehož možnosti využití jsou oproti klasickým hoblíkům mnohem širší. Šířka záběru je u elektrických hoblíků od 65 do 100 milimetrů, hloubka záběru neboli síla třísky, kterou hoblík ubere na jeden zátah, se pohybuje v rozmezí 0 až 2 milimetry. Některé modely však ubírají až dvojnásobek této hloubky.
Elektrické hoblíky lze využít i pro srážení hran nebo vytváření falců, tedy žlábků a drážek. Určujícím kritériem pro výběr by vedle ceny měl být rovněž příkon a také například to, zda je přístroj vybaven integrovaným odsáváním prachu.
Hoblíky na elektrický pohon dokážou pro jednodušší práce nahradit i některé mnohem větší a dražší typy nářadí pro truhlařinu. Hoblík upnutý do podstavce může posloužit jako stolní hoblovka, některé typy pak lze upnout do zařízení, které dokáže nahradit malou protahovačku nebo tloušťkovačku na lišty, užší prkna, hranoly a trámky.

Hoblovky a protahovačky

Hoblovačka (hoblovka) či srovnávačka je určena na jemné povrchové obrábění (frézování) prken a trámů, případně jiných rovných dřevěných ploch. Ve stole hoblovky je napříč zapuštěn válec se dvěma až čtyřmi přímými a nastavitelnými noži o délce 200 až 600 mm. Válec o průměru několika centimetrů se otáčí ve vysokých otáčkách a je schopen ubírat až 5 mm materiálu najednou podle nastavení stroje. Materiál může být ke stolu přitlačován pružnými přítisky, do záběru válce se posouvá ručně.
Na stejném principu pracuje protahovačka či tloušťkovačka. U ní je však materiál posouván do záběru válce mechanicky drážkovanými válečky, které jej přitlačují k nastavitelné desce naproti hoblovacímu válci. Tento systém tak umožňuje volit požadovanou výslednou tloušťku obrobku. Maximální šířka obráběného materiálu může být 200 až 800 mm.
Funkce hoblovačky a protahovačky bývá v jednom kombinovaném stroji spojena tak, že horní hrana frézy na svrchní ploše stroje umožňuje srovnávání obrobku a vespod se dolní stranou frézy tloušťkuje, tedy upravuje na požadovanou tloušťku.

NázevPoužití
HladíkHoblování čel dřeva a obtížných míst se střídavými vlákny
ÚběrákVelký úběr materiálu, designování povrchu dřeva
ŠkrabákKonečná úprava povrchu, vyhlazení, zvýraznění kresby
MacekHoblování větších rovných ploch, polodrážek, čepů
ŘímsovníkZačišťování čepu, hoblování polodrážky, čištění dna drážky
VlaštovkaZhotovení a srovnávání hran, tvarování oblin a dutin

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Uložit

Hoblování dřeva