U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

HLINÍKOVÝ OKAPOVÝ SYSTÉM

Kategorie: Stavba | Autor: PETR PETŘÍČEK

NOVÉ MATERIÁLY PRO STAVBU A RENOVACE 11.

Hliník je materiál lehký, odolný, navíc nerezaví a nemusí se natírat. Ve stavebnictví se prosazuje stále více. Právě z hliníku je také vyroben okapový systém Prefa.

   Okapy jsou na střeše nejvíce opomíjeným prvkem. O krytině, o izolacích je investor ochoten diskutovat i uvažovat. Pokud jde o okapy, volí většinou nejlacinější řešení s tím, že „pozink je přece vždy možné dodatečně natřít“, což potom málokdo udělá, a když přece jen okapy natře, stejně korozi nezabrání. Hliníkové okapy mají hned několik vlastností, které lze ocenit. Především jsou zcela bezúdržbové. Hliník nekoroduje a vrypy, které se uvnitř jakéhokoliv žlabu vždy v průběhu let objeví, neznamenají v případě aluminia žádný problém, protože nezreziví. Rovněž hrany řezů a střihů, které vzniknou při montáži, není nutné opravovat lakem.

   Další předností hliníku je také to, že nenarušuje životní prostředí. Těžké kovy jako měď, zinek nebo olovo masivně zatěžují prostředí tím, že kontaminují dešťovou vodu. V mnoha zemích se proto na střechách smějí používat jen v omezeném rozsahu. Naopak hliník je inertním kovem (neaktivním například ve spojení s vodou), který se běžně používá třeba i v potravinářském průmyslu. Žlaby, svody i příslušenství systému Prefa se dodávají lakované v deseti barevných variantách. Snadno se tedy sladí s jakoukoliv barvou střechy. Vyrábějí se v různých tvarech i velikostech, takže jsou vhodné jak pro tradiční stavby, tak pro moderněji řešené objekty. Častým předsudkem v případě hliníkových okapů je jejich nemožnost letování. Není to všeobecná pravda, některé hliníkové okapové systémy, např. Prefa, lze letovat. Mají však tu výhodu, že místo letování stačí jednotlivé části slepit speciálním lepidlem na hliník, což umožňuje snadnější instalaci. Především ale snesou jakékoliv rozmary počasí a udrží si funkčnost i krásný tvar a barvy. Výrobce poskytuje na tyto okapy záruku 40 let.

   Materiál na výrobu okapových systémů Prefa se vyrábí z velké části z recyklovaného hliníku, který si přitom zachovává všechny své vlastnosti. Jako jeden z mála materiálů lze hliník opakovaně recyklovat, aniž by mu to jakkoliv uškodilo. *

Popisy k obrázkům

Hliníkový okapový systém vyrábí firma Prefa Aluminiumprodukte. Jeden metr žlabu velikosti 33 cm stojí méně než 200 Kč. V případě potřeby lze dodat jakoukoliv požadovanou barvu okapu. Všechny podrobnější informace o možnosti zakoupení a dodání těchto hliníkových okapů najdete na www.prefa.com

Autor fotografií: FOTO: PREFA ALUMINIUMPRODUKTE

HLINÍKOVÝ OKAPOVÝ SYSTÉM