U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Hoblice, ponky a univerzální pracovní stoly

Kategorie: Dílna | Autor: Karel Štech

Prakticky všechny práce prováděné v dílničkách kutilů vyžadují odpovídající podmínky: pracovní plochu – dostatečně velkou, přiměřeně odolnou a vhodně umístěnou. Její materiál by měl být zvolen podle druhu práce.

Pracovní stůl neboli ponk, který mnozí zdědili po předcích, představuje vynikající prvek vybavení dílny. Ovšem domnívat se, že například klasickou truhlářskou hoblici je možné používat pro jakýkoli druh práce, je krajně neprofesionální. Pro každý druh činnosti bychom totiž měli mít pracovní plochu jinou. Ale protože zejména z prostorových důvodů to většinou není možné, můžeme stůl doplnit další deskou, která při “agresivnějších” činnostech zabrání poškození té stávající.

Dřevěné hoblice

Ve vesnických staveních a chalupách se nejčastěji setkáváme s rozměrnými dřevěnými hoblicemi. Ty se vyrábějí i dnes; vybrat si lze hoblice v hobby provedení i pro profesionály, v různých rozměrech i cenách (od 5 do 15 tisíc Kč). Truhlářské hob-lice mají 3 – 4 cm silnou pracovní desku z tvrdého (nejlépe bukového) dřeva a pevnou, dostatečně dimenzovanou a “zavětrovanou” nosnou konstrukci. Dřevěné předměty, které se na hoblici mají obrábět (zejména hoblovat), se upínají mezi tzv. vozíky (přední a boční) nebo mezi přestavitelné poděráky, což jsou opěrné ocelové kolíky, umožňující upevnění materiálu o různých délkách. Správná hoblice by měla být dlouhá přes dva metry, pracovní deska mívá šířku 50 až 60 cm, celá hoblice je široká asi 100 až 120 cm na předním konci, 70 až 90 na zadním a mívá hmotnost 80 až 150 kg. V nabídce Hornbachu se ale například objevila malá dřevěná hoblice řady hobby s rozměry 1400 x 500 x 860 mm, která stála pouhých 3150 Kč.

Používání a údržba hoblic

Dřevěnou truhlářskou hoblici bychom v žádném případě neměli používat na jiné práce, zejména s barvami, chemikáliemi a kovem. Například při vrtání a pilování kovů vznikají ostré špony, které se zadírají do pracovní desky a potom poškozují opracovávané dřevěné díly. V případě, že v dílně potřebujeme tyto práce provádět a jinou pracovní plochu nemáme k dispozici, měli bychom ponk překrýt vhodnou deskou – nejlépe ze stavební překližky (v nouzi z dřevotřísky), které taková škoda není. Desku můžeme používat i na lakýrnické práce – pracovní plocha hoblice má zůstat hladká a nepoškozená. Po každém hoblování apod. ji musíme omést, občas je vhodné ji natřít napouštěcí fermeží, která zvyšuje její odolnost a do jisté míry ji chrání před vlhkem. Před tím musí být zajištěna celá hoblice: v dílně, kde ji umístíme, musí být sucho.

Univerzální pracovní stoly

Z prostorových i cenových důvodů se v dílničkách kutilů spíše uplatňují univerzální pracovní stoly, umožňující jak práce truhlářské, tak i opracovávání kovu. Ve specializovaných prodejnách a supermarketech pro kutily se můžeme setkat s poměrně malými a cenově dostupnými stoly vyrobenými nejčastěji v kombinaci dřevo a kov. Kovová je nosná konstrukce, zpravidla svařená z úhelníků, pracovní plocha bývá ze spárovky z tvrdého dřeva nebo z překližky. Na pracovní desku se upevňuje svěrák, popřípadě i stojánek na stolní vrtačku nebo brusku. Součástí ponku bývá někdy skřínka (popřípadě dvě), některé konstrukce jsou otevřené, vybavené jen policí. Ceny těchto ponků řady hobby se pohybují od 1690 Kč (pracovní stůl se dvěma skřínkami a s deskou 120 x 60 cm, Baumax) po 2790 Kč (otevřený, s deskou 1370 x 545, Bauhaus). Výhodné jsou také stoly skládací, s možností upnout materiál mezi posuvnou horní desku; např. pracovní stůl Master 100 s rozměry 625 x 300 x 795 mm zabírá ve složeném stavu jen 770 x 255 x 120 mm (Bauhaus, 1290 Kč).

Pracovní stůl + kontejner na nářadí

Pro kutily jen příležitostné, kteří nemají prostoru nazbyt, je výhodné zkombinovat pracovní pult se zásuvkovým kontejnerem na nářadí. V některých prodejnách je možné vidět velice pohledné, ale hlavně účelné skříně z nárázuvzdorného plastu, jejichž horní plocha slouží přímo k drobnějším činnostem, jako je řezání či pilování. Do těchto organizérů se vejde všechno potřebné nářadí, které se ukládá do množství přehledných přihrádek. Tyto skříně nepotřebují žádnou údržbu (nátěry apod.), mají nízkou hmotnost, značný vnitřní objem a vysokou pevnost. Například pracovní plochu plastové mobilní skříně Keter o rozměrech 850 x 500 x 910 mm můžeme zatěžovat váhou 50 kg (2999 Kč, Baumax). Od téhož výrobce můžeme mít skříň- ku o rozměrech 480 x 290 x 690 mm a s nosností 44 kg (2190 Kč) nebo skříň o velikosti 820 x 500 x 1030 mm s nosností až 75 kg a s dvířky, kam se dá upevnit nářadí (2750 Kč, obě Hornbach). Většinu z uváděného sortimentu je možné zakoupit v prodejnách pro kutily jako je OBI, Baumax, Hornbach, či v supermarketech Makro, Hypernova, Tesco, Prima, Carrefour.

***

Náhrada hoblice

VÝROBA PRACOVNÍHO STOLU

Ti, kdo nemají a nechtějí kupovat rozměrnou a drahou truhlářskou hoblici, mohli by pro méně náročné truhlářské práce vystačit většinou jen s masivním kuchyňským stolem, který zpevní. Pracovní desku by měli udělat ze stavební překližky větší tloušťky (aspoň 30 mm) a stůl opatřit napevno instalovanou náhražkou vozíku svěrek (dá se vyrobit z masivnější truhlářské svěrky (viz Chatař & chalupář č. 6/1998, str. 28). Pracovní stůl lze samozřejmě vyrobit také z kovu. Nohy musí být masivní (Jäckelovy profily nejméně 40 x 40 mm, síla stěny 2 mm) a konstrukce ze svařovaných profilů, “zavětrovaná”, aby odolávala dynamickému namáhání. Horní deska z dostatečně masivního materiálu (spárovka o tloušťce nejméně 40 mm, stavební překližka či deska multiplex 30 nebo 40 mm) musí být připevněna zápustnými šrouby (nikoli vruty, které se časem uvolní, ani “vratovými” šrouby, vyčnívajícími z plochy). Na jedné straně stolu by měl být vhodný kontejner se zásuvkami na nářadí. Na něj můžeme použít část z některého nábytkového dílu, ale ve většině případů budeme muset tuto skřínku zpevnit. Rozhodně se pro stavbu stolu nedají použít díly z laminované dřevotřísky spojované dřevěnými kolíky. Kontejner může být i kovový; takový se dá i zakoupit a výškově přizpůsobit připevněním rámu s nožkami, upravujícími výšku pracovní plochy, nebo jej také lze připevnit na kolečka.

JAKOU VÝŠKU MÁ PONK MÍT

Truhlářské hoblice mají standardní výšku plochy 860 mm. Výška by měla být volena podle postavy uživatele – optimální výška pracovní plochy odpovídá výšce lokte, kdy předloktí a nadloktí svírá úhel přibližně 90° (jednoduše: změříme, v jaké výšce nad podlahou máme loket). Při výrazně odlišné tělesné výšce je vhodné optimální výšku pracovní plochy vyzkoušet, nebo ponk sestrojit s regulovatelnou výškou plochy (pro spojení plochy s úchyty použijeme delší šrouby, na něž mohou být navlékány silné podložky). U kovových pracovních stolů je možné použít nohy výsuvné (trubka v trubce, upevnění průchozím šroubem s maticí). Podle doporučení odborníků z hygieny práce se při manipulaci s těžšími předměty při práci ve stoje doporučuje snížit výšku pracovní plochy zhruba o 10 cm pod výšku lokte.

Hoblice, určená pro kutily a méně náročné řemeslníky (model E). Vyrábí Hobitech

Skládací hoblice třídy hobby (model S), určená do menších prostorů, kde majitel ocení možnost jejího složení. Vyrábí Hobitech

Jednoduchý pracovní stůl má kovové nohy a masivní dřevěnou desku. Je možné jej doplnit zadním panelem z plechu, na nějž se pomocí držáků zavěšuje nářadí

FOTO HOBITECH A ARCHIV

Hoblice, ponky a univerzální pracovní stoly