Dvě nadšenkyně otevřely venkovní saunu a kulturní osvěžovnu u Labe v Hradci Králové

Po téměř ročním budování se podařilo Natálii Barcalové a Anetě Kohoutové z Hradce Králové dokončit a otevřít venkovní saunu a kulturní „osvěžovnu“ s názvem NUUK.

 

Ojedinělý projekt sídlí u slepého ramene řeky Labe u Staré Třebše v Hradci Králové a během prosince přivítal první návštěvníky. Sauna nabízí kromě̌ vyhřátí těla a jeho následného ochlazení v Labi či v přírodní venkovní sprše také doprovodný program v kulturní „osvěžovně“.

 

Inspirace z Finska
„Doteď jsme se potily hlavně my, teď se pojďte potit s námi,“ vyzývají autorky projektu Natálie Barcalová a Aneta Kohoutová. Nápad venkovní sauny a kulturní osvěžovny se zrodil v jejich hlavách během cest. „Všechno jsme si tak nějak vytříbily ve Finsku, kde jsem byla na pracovní stáži, a Natálie za mnou přiletěla na návštěvu,“ říká Aneta Kohoutová. „Společně jsme se vydaly prozkoumat takovou schovanou saunu v lese u jezera ve Vantaa a pak jsme si u kafe řekly, že tohle nám tady chybí,“ vzpomíná Natálie Barcalová.

 

 

U slepého ramene
Prvním impulsem k realizaci sauny a osvěžovny byla podpora od projektu Kulturní jádra BU2R. „Na začátku letošního roku jsme vybrali NUUK jako jeden z projektů, které jsme podpořili v jejich realizaci. Celý rok jsme byli v kontaktu s realizátorkami. Zprostředkovali jsme jim grant projektu Kulturních jader a pomohli s crowdfundingovou kampaní (tedy financováním, kdy lidé posílají peníze na konkrétní projekty, pozn. red.),“ vysvětluje Michaela Hečková.
Sauna a osvěžovna NUUK se po delším hledání místa usadila u slepého ramene u Staré Třebše po proudu Labe. Místo sevřené loukou, řekou a slepým ramenem kdysi sloužilo jako objekt vodácké loděnice farmaceutické fakulty. V současnosti místo, kam se sauna a osvěžovna se svolením majitele objektu umístily, využívají nejvíce obyvatelé Staré Třebše k procházkám. Nové společenské místo na Hradecku nabízí i kulturní přesah. „Osvěžovna bude rovněž kulturním prostorem s minimalistickým programem, kdy se bude nabízet např. poslech rozhlasových her, promítání studentských filmů, autorská čtení, malé koncerty a performance,“ vysvětluje Natálie Barcalová. Projekt tak nabídne rozličné aktivity od nočního saunování po společné sledování filmů či saunový rituál s Iamme Candlewick.

 

 

Procházka a odpočinek
„Výlet za námi může být příjemnou nedělní procházkou, inspirativním odpočinkem po pracovním dni či zrušeným stereotypem. Komu nevadí pár kroků z centra města, dostane za odměnu posezení za zvuku praskajícího dřeva, krásný výhled, čerstvou kávu, soukromí a útočiště za sychravých zimních dnů,“ dodávají realizátorky projektu.

 www.saunanuuk.net, www.facebook.com/saunanuuk

TEXT: NUUK
FOTO: NUUK

Dvě nadšenkyně otevřely venkovní saunu a kulturní osvěžovnu u Labe v Hradci Králové