Dvě brusky v jedné

Rubrika: Dílna

Kombinovaná bruska je užitečný nástroj s mnoha možnostmi využití v domácí dílně. Koupí jednoho přístroje získáte možnost broušení na kotoučové a pásové brusce.

Kombinované brusky najdou v domácí dílně rozmanité využití

Kombinované brusky využívají jednoho motoru pro pohon kotoučové (čelní, talířové) a pásové brusky. Díky tomu získáte univerzální přístroj, který lze využít pro broušení dřeva, kovů i plastů, k odstraňování starých nátěrů, odrezování, leštění či srážení hran. Poslouží i k ostření nástrojů (vrtáky, sekáče, nože, zahradnické nářadí).

Tyto brusky bývají vybaveny řadou užitečných doplňkových funkcí. Využijete je tedy na truhlářské práce, restaurování nábytku, při obrábění kovů, úpravě střešních krytin z komůrkových plastů nebo plexiskla, výrobě dekorativních předmětů nebo údržbě dílenského nářadí. Konstrukce kombinovaných brusek umožňuje vertikální broušení, broušení pod úhlem a broušení na plocho.

Užitečné příslušenství

Přístroj Holzstar BTS 250 využijete například pro práci se dřevem

Stabilitu konstrukce brusky podporuje buď možnost uchycení přístroje na pracovní plochu, nebo podstavec, který bývá součástí příslušenství některých typů. Variabilitu použití rozšiřují naklápěcí brusná ramena, snadná je většinou výměna brusných kotoučů a brusných pásů či úprava napětí hnacího řemene. Některé přístroje jsou vybaveny systémem upevnění brusných kotoučů na suchý zip, u jiných se používají samolepicí brusné kotouče, které mají rovnější povrch a umožňují přesnější práci.

Kombinované brusky se prodávají v poměrně širokém cenovém rozpětí. Hobby přístroje bez podstavce pořídíte kolem dvou tisíc (v akcích i za méně), za deset tisíc korun pak koupíte brusku, která již snese větší objem práce. Profesionální přístroje pak díky odlišné konstrukci motoru umožňují denní nasazení v dílenském provozu a mohou stát i více než dvacet tisíc.

Tipy do dílny

Bruska Scheppach bgs 700 nezabere příliš mnoho místa

Pro doplnění dílny na chalupě či chatě je zajímavá například kombinovaná bruska Scheppach bgs 700. U různých prodejců ji seženete za cenu v rozmezí 2291 až 2390 korun. Bruska má hmotnost 11 kilogramů, průměr kotouče 150 milimetrů a podle výrobce se vyznačuje hladkým a tichým chodem bez vibrací. Dlouhou životnost přístroje zajišťuje vyvážená osa na kuličkových ložiscích. Přístroj má nastavitelné uchycení obrobku a nastavitelný ochranný kryt, vodní nádržku pro chlazení a užitečné příslušenství v podobě ohebné pracovní lampy. Dodává se s vyhlazovacím kotoučem, ostřicím kotoučem a smirkovým pásem s nastavitelnou zarážkou.

Za cenu kolem jedenácti tisíc korun pak lze koupit například kombinovanou brusku Holzstar BTS 250 s nastavitelným ramenem pro brusný pás a stolem, který můžete sklopit až do úhlu 45 stupňů. Průměr brusného kotouče je 250 milimetrů, rozměr brusného pásu je 150 x 1220 milimetrů.

www.shop.boukal.cz, www.prumyslovydum.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Dvě brusky v jedné

Dvě brusky v jedné