Dům snů na ostrově Sylt

Simone a Thorsten Schröderovi bydlí tam, kam jiní jezdí na dovolenou. Německý ostrov Sylt v Severním moři je pro ně druhým domovem.

Od chvíle, kdy v roce 2012 navštívili tento ostrov poprvé, toužili po tom, mít na Syltu vlastní nemovitost. Dokonce si vyhlédli dům, který splňoval všechna jejich očekávání: stál u moře a byl neskutečně krásný. Simone přiznává, že se po nocích vkrádala do zahrady, aby si ho mohla lépe prohlédnout.

Romantický dům s doškovou střechou kousek od moře okouzlil Simone a Thorstena
už před několika lety

Šťastná náhoda

Tehdy se okamžitě vydali do místní realitní kanceláře, kde se bohužel dozvěděli, že dům již byl prodán. Zapsali se tedy na seznam čekatelů. O dva roky později u nich zazvonil telefon. „Když se nás zeptali, jestli ještě máme o dům zájem, nemohli jsme uvěřit, jaké máme štěstí,“ vzpomíná Thorsten a rozhlíží se po obývacím pokoji. Ten je věrný stylu typickému pro ostrov a je spojený s jídelnou. Podlaha je kamenná a spolu se stropem ze světlého dřeva navozuje příjemné přímořské klima.
Simone má nejraději stará krbová kamna, která pocházejí z roku 1856. Jejich kachle mají světlou zelenou barvu, nahoře je zdobí tvarovaná římsa a uprostřed bílý reliéf s andělem. „Těch krbových kamen jsem si všimla už během jedné z mých nočních výprav a dům jsem si díky nim zamilovala ještě více,“ svěřuje se Simone.

Jídelna volně navazuje na pokoj. Sezení
u stolu zpříjemňují měkké kožešiny na lavici
a židlích

Podkrovní ložnice Simone je zařízena jednoduše, tím víc vyniknou doplňky

Společnost jim dělají psi

Stejně jako v domu ve Wetzlaru blízko Kolína nad Rýnem, i tady mají Simone s Thorstenem dvě ložnice. Mají totiž čtyři psy – dva z nich, Lasse a Mister Lehman, spí v ložnici Simone a Lotte s Loisem v ložnici Thorstena.
Manželský pár je do zvířat doslova zblázněný. Roku 2012 Simone založila organizaci „DGSH e.V.“, která se věnuje bezpečnosti psů v Sedmihradsku. Muž Simone v její činnosti podporuje a sám založil charitativní organizaci na ochranu zvířat Tierwohltäter (Zvířecí dobrodinci, nezisková organizace pro dobré životní podmínky zvířat). Tato organizace získává finance z internetového obchodu s potřebami pro domácí zvířata. Z toho jsou financovány různé projekty: například středisko, kde se starají o opuštěná zvířata či ohrožená zvířata z cirkusů, další je třeba veterinární pomoc pro psy bezdomovců, kteří by na ošetření svého nemocného nebo zraněného zvířete neměli peníze.

Bílý nábytek opticky neubírá podkrovní
místnosti prostor, černá lenoška a dekorace jsou působivé

Prostorný dům

Členitý dům s krásnou doškovou střechou nabízí svým majitelům prostory v několika podlažích – ve sklepě, v přízemí, podkroví a úplně nahoře pod krovem. Ve sklepě domu najdeme obrovskou skříň na ukládání všeho možného, koupelnu a saunu. V přízemí pak šatnu, koupelnu pro hosty a ložnici, kuchyni a ústřední prostor: pokoj s jídelnou. Do podkroví je situována pracovna a ložnice a pod hřebenem střechy je další ložnice.

V rozlehlém pokoji, situovaném v čele domu, jsou hlavním kusem nábytku pohodlné
pohovky. V žádném okně nechybí lampa

Historická krbová kamna okouzlila Simone už v době, kdy chodila dům jen zvenku
okukovat

Praktický nábytek

„Architekti a řemeslníci ze Syltu mají talent pro absolutní využití prostoru,“ pochvaluje si Thorsten. „Každý pokoj je vybaven zabudovanou skříní.“ Nebylo proto třeba zaplňovat místnosti množstvím nábytku. Pokoji dominují pohodlné a praktické kožené pohovky, na kterých mohou všichni společně odpočívat, jídelně robustní stůl s lavicí a se skořepinovými židlemi, v ložnicích je samozřejmě nejdůležitější postel. Dalších solitérních kusů nábytku tu už mnoho nenajdeme, pokud ano, jedná se vždy spíše o výjimečné kousky, které plní i dekorativní funkci. O to více vyniknou.
Všechny interiéry v domě jsou laděny do neutrálních odstínů – bílé, černé a různých tónů šedé. Pro oživení dokoupili manželé ve smaragdové barevnosti několik doplňků a čínskou svatební skříň, která skvěle doplňuje zvolený styl zařízení.
Světlé podlahy ze dřeva a z kamenných dlaždic skvěle ladí s bílým ostěním oken, která jsou opatřena tradičním kovovým kováním. Nezakrývají je žádné záclony nebo pestré závěsy, jen na některých vidíme rolety v režné barvě. Na podlahách leží jen sem tam kobereček nebo kůže.

Motivy ovcí a moře jsou součástí výrazněji barevné koupelny pro hosty

Dekorace volili pečlivě

Manželé si potrpí (v uměřené míře) na zajímavé dekorace a také na osvětlení, proto je stolních, stojacích i nástěnných lamp v domě nepočítaně. Lampy stojí také téměř na každém okenním parapetu, snad jako připomínka dob, kdy světlo v oknech mělo upozorňovat námořníky na blízkost pobřeží. Simone a Thorsten zařizovali celý dům s respektem k místu, kde stojí. Odráží se to ve zvolených materiálech, dekoracích i barevnosti.
V interiéru nechybí ani zábavné prvky – ložnici pro hosty zdobí keramická ovečka a kromě ní pokoj ozvláštňuje vrak lodi a tzv. driftwood, tedy kus dřeva vymodelovaný vodou a větrem, který můžete najít vyplavený na pláži.

Inspirace historií

Pár také inspiroval fakt, že je odtud velmi blízko do Dánska. V pokoji Simone proto najdeme stylový dárek, který dostala od manžela – lampy navržené Arnem Jacobsenem. Arne Jacobsen (1902–1971) byl známý dánský architekt a designér. Patřil k architektům meziválečné moderny, ale nejvíce se proslavil návrhy jednoduchých, ale vysoce funkčních designů židlí. Nábytek a doplňky podle jeho návrhů se vyrábějí dodnes, dají se koupit v obchodech s designovými výrobky. Nabízí je i internetový obchod Westwing.

Když zrovna není doba na koupání, láká
pláž k procházkám

Odpočinek u moře

„Ještě pořád nemůžeme uvěřit, že máme tak úžasný druhý domov. Na ostrov jezdíme velice rádi: se čtyřmi psy a žádnými zavazadly!“ smějí se Simone a Thorsten. Na písčitých plážích, pro které jsou charakteristické „koše“ na sezení chránící před vanoucím chladnějším větrem můžou i se čtyřnohými miláčky podnikat dlouhé procházky podél moře. A to dělají rádi.

Text: WESTWING HOME & LIVING A IVA TVRZOVÁ

Foto: Westwing Home & Living

Dům snů na ostrově Sylt