Roubenka jako malovaná

Ve stráni kousek nad potokem se nedávno objevila roubená chaloupka. Na Černý Důl shlíží zvesela červeně lemovanými okny. Kdo to tu nezná, těžko by uhádl, že se jedná o novostavbu.

Roubená chalupa se ze svahu dívá vesele do kraje

Zastavili jsme dole u silnice a už vidíme paní Kateřinu, jak na nás mává z příjezdové cesty. Auto necháváme dole u potoka, kam s ním taky v tom sněhu, a šlapeme do kopečka.
Chaloupka je opravdu jako malovaná. Působí přirozeně, jako by tu stála od nepaměti. Napohled se nezdá moc velká, ale interiér nás překvapí. Nejen počtem a velikostí místností, které tu jsou, ale i jejich stylovým zařízením, dotaženým do posledního detailu. A současně promyšleným technickým vybavením, které pobyt na chalupě usnadňuje a zpříjemňuje.

Od dřeva po kámen

Jak se za chvíli dozvídáme, chalupu na klíč postavila a vybavila firma Roubenky Roubal, včetně interiérů, zrealizovaných podle návrhů pana Martina Roubala. Chalupa slouží především pro rodinné návštěvy a přátele, ale také si ji lze pronajmout.

Z krytého zápraží se vpravo vstupuje do předsíně, za dveřmi vlevo je lyžárna

Chalupa na půdorysu obdélníku, s obytným podkrovím a s přístavkem lyžárny, je částečně roubená, částečně zděná. Také v interiéru využili stavebníci různé materiály -dřevo, kámen, cihlu, keramiku i kov. Kámen se tu uplatnil například na schodišti do podkroví, jako dekorativní obklad v jedné z ložnic a v koupelně, na klenbách ve vstupní předsíni, nad dvířky a okénkem ve světnici, u niky v přízemní ložnici.

Na podlahách obou koupelen a v dolní ložnici použili stavebníci staré a nové půdovky, ve vstupní předsíni odolnou čedičovou dlažbu, v koupelnách a na WC keramické obklady. Příjemným ozvláštněním jsou kované prvky – například vyhřívaná lavice a věšák v předsíni, madlo schodišťového zábradlí či „tajemná“ dvířka pod schody ve světnici, za kterými se ukrývá úklidová komora.

Dřevo v mnoha podobách

Dřevo tu ale vévodí, ať už na roubených stěnách, trámových stropech, na otevřených krovech, dveřích, na některých podlahách a samozřejmě na nábytku. Ale na rozdíl od některých chalup tu nemáme pocit, že je tu dřeva nadmíru.

Dřevěná vana nabízí pohodlnou koupel

„Je to tím, že jsme tu využili různé druhy dřeva a s různou povrchovou úpravou. Přírodní odstíny doplňuje několik tónů tmavších a vše to oživuje barevný nábytek. Ve světnici máme jídelní kout a ležení v barvě červenorůžové s patinou,
v přízemní ložnici je malovaný nábytek v teplé zelené barvě, ve velké podkrovní ložnici zas modrý s dekorem. Interiéry tak nepůsobí fádně, ale naopak živě,“ ukazuje Martin.

Jak to, že některé dřevěné prvky (strop ve světnici, schodiště, dveře, zárubně z trámů) vypadají, jako by sloužily staletí? „Docilujeme toho speciální úpravou – pískováním
a kartáčováním. Léta tak plasticky vystoupí a dřevo na pohled i při dotyku působí velmi starým dojmem,“ vysvětluje stavitel a majitel v jedné osobě.

Technické vychytávky

Většina z nás by chtěla bydlet v romanticky zařízené chalupě, ale pokud možno s veškerým pohodlím, které současná doba poskytuje. V téhle chalupě to není jen sen.
Promyšleně tu je vyřešené vytápění, na horách nadmíru důležitá věc. Kachlová kamna ve světnici jsou kombinována s teplovodním výměníkem, který dodává teplo do podlahového topení v přízemí a do radiátorů v podkroví. Pokud se hostům nechce roztápět kamna, nevadí, topit bude elektřina. Ta se automaticky zapíná a vypíná podle teploty kamen, takže mrznout tu nikdo nebude.

Pohled od dveří do světnice obsáhne kachlová kamna, kuchyňský kout, stůl s lavicí a vpravo je vidět i kousek „ležení“

„V předsíni se světlo rozsvítí, jakmile vstoupíte, v koupelně se zas při rozsvícení zapíná rádio,“ vysvětluje Kateřina a hned to předvádí. V koupelně je ještě kouzelné zrcadlo, kterého se jen stačí dotknout a světlo se rozzáří přímo v jeho ploše. Praktické je podsvícení schodišťových stupňů, takže i v noci se tu můžete pohybovat bezpečně bez záře lustrů.
Světlo v jedné z ložnic se ovládá porcelánovým vypínačem, zabudovaným přímo v čele postele. Kromě několika starých i nových lustrů zajišťují osvětlení v místnostech spoty, zapuštěné do dřevěného stropu nebo umístěné v krovu.

Světnice s kamenným korytem

Největší prostor v přízemí patří světnici, která se šesti okny dívá do tří světových stran. Hned za dveřmi vlevo stojí krásná kachlová kamna. Mají i kamnovec neboli měděnec či také medenec na ohřívání vody, hned za nimi je vyhřívaná pec na ležení s pohodlnými schůdky.

Dřez zapuštěný v kamenném korytu

V protějším rohu je kuchyňský kout do tvaru „U“ se vším potřebným, včetně chladničky a myčky, schovanými za smrkovými dvířky. Vévodí tu staré kamenné koryto na bílé podezdívce, do něhož je zapuštěn dřez. Byl vyroben na míru z nerezu a posléze napatinován. Voda se pouští starým mosazným kohoutem.

Na protější straně místnosti láká k posezení jídelní kout s dlouhými lavicemi v selském stylu, na který navazuje „poležení“. To je možné vysunutím ještě zvětšit a využít k případnému spaní. Při výrobě stolu byl inspirací exponát z Krkonošského muzea ve Vrchlabí. Hned vedle stoupá schodiště do obytného podkroví.

Každá ložnice jiná

V přízemí je ještě ložnice, koupelna a WC. V ložnici se zeleným malovaným nábytkem je zajímavým prvkem nika ve zdi, která zatím čeká na svého svatého.
V podkroví najdeme dvě ložnice, koupelnu, WC a technickou místnost. Velkou „modrou“ ložnici se dvěma dvoulůžky originálně zdobí starý vozík a trakař posazený ve krovu a kamenný obklad mezi okny s motivem kříže. Druhá, menší ložnice, má po schodech přístupné spací patro a jako netradiční dekoraci sáňky.

Vedle jednobarevných zelených obkladů v přízemní koupelně vyniknou dřevěné doplňky a dekorace - všimněte si starých lyží na zdi!

„Dekorace – obrázky, kuchyňské váhy, hodiny, žehličky a další jsme koupili v bazarech. Záclonky na oknech v celé chalupě jsem šila sama,“ pochlubila se nám Kateřina.

Lyže v koupelně

Obě koupelny jsou laděny do bílo-zelenohnědé barevnosti a v obou je na zdi nevídaná dekorace – staré lyže! Kdekoliv jinde by asi působily naprosto nepatřičně, ale tady v Krkonoších, kolébce českého lyžování, vypadají i v koupelně přirozeně. Tady ale podobnost obou koupelen končí. Zatímco v té přízemní se můžete pohodlně osprchovat a nabídne vám porcelánové umyvadlo na asymetricky tvarovaném pultu (a pod ním i pračku), v té podkrovní dominuje veliká dřevěná vana a dřevěné umyvadlo-škopíček na dřevěných nohách.
Za obdiv stojí i veškeré doplňky – baterie, vypínače, garnýže a podobně, ladící s ostatním zařízením.

Až sejde sníh

Teď je okolí chalupy pod peřinou sněhu a všude klid, ale v létě můžete v malém rybníčku kousek od domu slyšet kuňkat žáby. Okolí roubenky se celé zazelená, na trávníku se objeví dřevěný stůl s lavicemi a gril. A v plánu je ještě malý zapuštěný bazének.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ

Roubenka jako malovaná