Domečky pro hmyz a drobné živočichy

Rubrika: Zahrada

Na každé zahradě by měly žít různé druhy užitečného hmyzu a živočichů. Pomáhají totiž zahrádkářům v boji se škůdci. Měli by tedy na zahradě najít i vhodné útočiště.

Domov pro ježky a jiné savce (ZD)

Přirozené úkryty pro včely samotářky, čmeláky, berušky, zlatoočka, škvory, ptáky, ježky či žáby ale ze zahrad mizí. Ježci i další drobní živočichové vždy nacházeli úkryt i místo pro přezimování v kupě roští, suchého listí nebo pod hromadou dřeva, hmyz hledal útočiště v různých skulinách a prasklinách, chomáčích sena a podobně. Perfektně upravené zahrady jim dnes ale takové možnosti už většinou nenabízejí.

Pilní pomocníci

Připravujeme se tak o výkonné pomocníky: včely samotářky a čmeláci opylují květiny, ovoce a zeleninu v zahradě – čmeláci se přitom dostanou i do dlouhých úzkých kalichů a nevadí jim při tom ani chladné počasí jako včelám. Berušky, zlatoočka a škvoři likvidují na rostlinách mšice, ježci nás zbaví slimáků, červů a brouků, ptáci a žáby pojídají hmyz a komáry i jejich larvy.
Proto bude dobré, když vhodná útočiště – domečky pro obyvatele zahrady a naše pomocníky připravíme sami. Ti šikovní je vyrobí, ostatní je mohou koupit.

Pro každého jiný domeček

Závěsný domek pro opylovače zahrady (ZD)

Domky pro užitečný hmyz a živočichy by měly napodobovat jejich přirozené úkryty. Včelky samotářky a některý hmyz se rádi zabydlí v polenu dřeva, do kterého vyvrtáme úzké otvory, nebo ve svazku suchých dutých stébel, chráněných před deštěm a sněhem odolným krytem. Stébla můžeme nastrkat i do duté cihly. Berušky dají přednost domečku (bedýnce, dutině) vyplněnému suchou kůrou, zlatoočka zas senem (podrobněji o nich píšeme na jiném místě). Hmyzí domečky zavěsíme na větev či trám nebo je postavíme na vyvýšené místo, vletovými otvory otočenými na závětrnou stranu.

Čmeláci vyžadují jiný úkryt, dají se pro ně koupit hezké keramické nebo dřevěné čmelíny, které do poloviny vyplníme mechem, senem či chomáči chlupů. Čmeláci dávají přednost polostinnému místu.

Domek pro včelky samotářky ze směsi pilin a cementu (ZD)

Ježkovi můžeme připravit kupku suchého listí, roští či dřeva, z-krytého větvemi, aby měl doupě v suchu. Nebo mu koupíme hotový domeček. Má kovovou konstrukci, vodě odolnou střechu a vchodový tunel ho chrání před útočníky. V zahradě vypadá velmi přirozeně. Domeček můžeme opatřit i pro žáby.

Ptačí budky

Co by to bylo za zahradu bez ptačího švitoření! Podle velikosti zahrady do ní umístíme jednu i více ptačích budek. Různě zdobené dřevěné či keramické budky mohou být pěkné i na pohled, ale především musí splňovat praktické nároky: různé druhy ptáků potřebují různě velké budky, s různě velkým vletovým otvorem, uzavřené i polootevřené. Musí být odolné větru a dešti, zavěšené nebo upevněné v dostatečné výšce, nedostupné pro predátory.

www.zelenadomacnost.com, www.keramika-voborsky.cz

Text Iva Tvrzová, foto autorka, Petr Živný, Zelená domácnost a Shutterstock

Domečky pro hmyz a drobné živočichy