Dílna dělá mistra – jak zařídit ráj pro kutila

Rubrika: Market

Základní podmínkou radosti z práce je pro každého kutila kvalitní vybavení dílny. V první řadě je důležité ergonomické uspořádání pracovních ploch a zařízení. Neméně důležité je také vybavení širokým spektrem kvalitního nářadí a vybavení.

Pracovní plocha je základ

Srdcem každé dílny je pracovní stůl, proto byste při jeho výběru neměli šetřit. Pokud je kutilství důležitou součástí vašeho života, měli byste si pořídit kvalitní dílenský stůl vyrobený z masivního dřeva a kovu s pevnou pracovní deskou a dostatkem úložného prostoru pro umístění matriálu i nástrojů. Důležité je, aby byl robustní a stabilní. Pokud si vyberete značkový stůl od některého z renomovaných výrobců, kromě prostoru pro efektivní práci vám nabídne také dlouhou životnost. Na výběr máte mnoho dílenských stolů s možností výškové přenastavitelnosti, které je možné kombinovat s jinými prvky zařízení dílny. U mnoha modelů jsou pro odkládání materiálu a nářadí k dispozici integrované zásuvky či variabilní odkládací plochy. K dispozici jou také mobilní dílenské stoly a nástrojové skříně v podobě mobilních pojízdných kontejnerů s kolečky, které jsou velmi variabilní. Pokud si vybavení dílny pořídíte u některého z prodejců nástrojů a vybavení pro profesionály, jakými je například KAISER+KRAFT, získáte jistotu, že ve vaší dílně bude radost pracovat. Všechna provedení profesionálních dílenských pracovních stolů jsou vysoce zatížitelná, spolehlivá a zpracovaná v nejlepší kvalitě. Desku stolu si můžete objednat z masivního buku nebo s potahem z ocelového plechu. Dveře a zásuvky mohou být vybaveny zámkem otevíraným kombinací čísel, který v domácí dílně zamezí přístup k nářadí či materiálu například dětem. S profesionálním vybavením dílny budete připraveni pro všechny potřebné typy práce.

Jsou situace, kdy potřebujete pro práci více prostoru, než poskytuje dílenský stůl. Práci a manipulaci s neskladnými a těžkými součástmi jako jsou trubky, prkna, desky a jiný dlouhý materiál vám ulehčí stojany a válečkové stojany. Při jejich výběru berte ohled na dostatečnou nosnost. Špičkové válečkové stojany umožňují také přestavování výšky, takže můžete zapomenout na natahování a shýbání při práci.

Při práci v dílně má být vše po ruce

Pokud v dílně potřebujete více úložného prostoru, vyřešíte to zakoupením skříní na nářadí a nástrojových vozíků s mnoha šuplíky. Skvělým pomocníkem pro montáž jsou stolové vozíky a montážní vozíky, které lze snadno a rychle přemístit z místa na místo. Nabízí prostor pro bezpečné uložení materiálu a přístrojů a současně je můžete využít jako mobilní pracovní plochu. Jejich pohyblivost zajišťují řiditelná celopryžová kola se systémy brzd. Jsou k dispozici i montážní vozíky se skříňovými vložkami a šuplíky či praktickými integrovanými kontejnery s viditelným obsahem. Lze je doplnit také nástavbami z děrovaných plechů pro ukládání kabelů, příručního nářadí a drobných součástek.

Pro variabilní ukládání nářadí a pomůcek, které potřebujete mít v průběhu práce po ruce jsou skvělé systémy děrovaných desek – lze je upevnit na zeď i volně do prostoru. Do otvorů v deskách se upevňují háky a další doplňky, na které lze pověsit nářadí nebo různé nádoby či úchyty pro uložení materiálu, součástek a všeho co potřebujete mít při práci přehledně na očích. Volně nainstalovaná přestavná stěna z oboustranně použitelných děrovaných desek může v dílně sloužit jako praktický dělicí prvek. K děrovaným deskám máte na výběr širokou nabídku příslušenství v podobě háků, odkládacích přihrádek a polic, nástrojových svorek či držáků pro kabely. Pro odkládání speciálního nářadí lze systémy děrovaných desek doplnit o držáky šroubových klíčů, držáky klíčů s vnitřním šestihranem, držáky vrtáků nebo speciální úchyty na plechovky. Pro domácí dílnu je velmi praktický mobilní systém na nářadí složený z pojízdného systému se štěrbinovými nebo děrovanými deskami s dodatečnými odkládacími plochami. Děrované desky z ocelového plechu s práškovým vypalovaným lakem jsou k dispozici v různých barvách a velikostech.

Pokud v dílně pracujete s kabely nebo hadicemi, velmi praktickým pomocníkem jsou navijáky hadic a kabelů, které zajistí jejich bezpečné uložení bez zamotání a udrží je na místě bez nutnosti věčného rozmotávání a bez rizika zakopnutí.

Bez kvalitního nářadí se neobejdete

Nářadí byste měli vybírat s ohledem na kvalitu. Do kvalitního značkového nářadí se rozhodně vyplatí investovat. Pokud hledáte odolné nástroje pro trvalé používání, určitě vás nezklame profesionální nářadí od renomovaných značek „made in Germany” jako Hazet, Gedore či Vigor Equipment. Je ergonomicky tvarované, odolné proti korozi a opotřebování. Ať už potřebujete kladiva, pily, šroubováky, ploché a očkové klíče či sady nářadí, vše najdete v nabídce e-shopu KAISER+KRAFT. Velmi praktickou variantou jsou sady nářadí v pěnových vložkách, které vám ulehčí uložení jednotlivých nástrojů a poskytnou přehled, kde co máte. U sad nářadí KAISER+KRAFT nabízí záruku možnosti dokoupení jednotlivých dílů sad.

Důležitá je i bezpečnost při práci

Bezpečnost pracovního prostředí v dílně podpoří použití průmyslových rohoží. Jejich profilované povrchy nabízejí ochranu proti úrazům v důsledku uklouznutí. Ergonomické průmyslové rohože současně zabraňují rychlé únavě při práci vestoje. Rohože jsou odolné vůči většině olejů, tuků a chemikálií a v nabídce najdete i různé speciální povrchové vrstvy, určené například pro zachycení nečistot či odolné vůči vzniku statického náboje. Jako prevence úrazů v dílně poslouží také praktické samolepicí protiskluzové pásy.

Pokud v dílně vykonáváte také svářečské práce, neobejdete se bez ochrany při sváření, která vás ochrání před výpary, světlem a odlétávajícími jiskrami. Svářečská ochranná clona nebo stěna zaručí při práci odpovídající bezpečnost. Při sváření jsou důležité i ochranné oděvy, pracovní bezpečnostní obuv, svářečské rukavice a ochrana zraku, sluchu a dýchacích orgánů.

K bezpečnému a příjemnému pracovnímu prostředí v dílně přispěje i použití speciálních dílenských ventilátorů a vytápěcích zařízení.

Nezapomeňte ani na správné osvětlení

Pro bezpečnou a pohodlnou práci v dílně je důležité osvětlení s odpovídajícím výkonem. Při výběru zdroje světla je velmi důležitý účel osvětlení. Vhodným řešením mohou být halogenová i úsporná LED svítidla. Zpravidla se v dílně využívá kombinace kvalitních stropních svítidel a lokálních zdrojů světla se speciálními funkcemi, jako například kloubové příruční lampy, systémová svítidla či lampy s lupou pro velmi jemnou montáž. Některé práce vyžadují například studené světlo, tedy lampu, která zůstane chladná i po dlouhé době použití. Praktické je mít v dílně také ruční svítidlo pro případ, že si potřebujete posvítit na špatně dostupná místa uvnitř přístrojů.

Pokud chcete, aby vaše dílna byla vybavena špičkovým zařízením, kvalitním nářadím a poskytovala vám příjemné a bezpečné prostředí pro práci, vyplatí se využít při jejím zařizování odborné poradenství, které svým zákazníkům poskytují prodejci profesionálního vybavení dílen a pracovišť.

Komerční prezentace

Dílna dělá mistra – jak zařídit ráj pro kutila