U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Dekorativní povrchová úprava stěn v interiéru – sklovláknité tapety

Kategorie: Domov na půdě | Autor:

Dekorativní povrchová úprava stěn v interiéru patří bezpochyby k zajímavým tématům. Dotýká se každého z nás – a to ať už je majitelem rodinného domu či bytu, ať se jedná o prostory soukromé či veřejné. Trošku zvláštní kapitolou je potom povrchová úprava stěn v podkrovích. Při vnitřních úpravách podkrovních prostor je nejčastěji používaným konstrukčním materiálem sádrokarton. Z praxe známe, že z různých příčin (neodborně provedená montáž, přenos dilatačních sil podkladního materiálu apod.) dochází u tohoto materiálu po čase k praskání ve spojích. A právě toto riziko je možno odstranit použitím sklovláknité tapety, která je charakteristická svou vysokou pevností a pružností. V následujících řádcích vám přiblížíme systém povrchové úpravy stěn v interiéru s použitím sklovláknitých tapet systém BALET 1, který naše společnost nabízí již několik let.

Balet 1 je systém povrchové úpravy stěn v interiéru založený na sklovláknité tapetě s výrazným plátnovým nebo keprovým vzorem. Tapeta je na podklad fixována disperzním lepidlem AlfaFIX ST a povrchově upravena disperzní nátěrovou hmotou GamaDEKOR I (či GamaDEKOR BLIZARD, FRIGO Gama EKO). Balet 1 je určen na vytváření otěruvzdorných omyvatelných povrchů v interiéru, a to zvláště tam, kde je vyžadována vysoká rázová pevnost, zpevnění povrchu konstrukcí a kde jsou kladeny vysoké nároky na dekorativnost. Vzhledem k tomu, že povrchová úprava vytvořená systémem Balet 1 je nejen neobyčejně dekorativní, ale i vysoce odolná proti namáhání a přitom velmi dobře udržovatelná, má nezvykle širokou oblast použití: obytné prostory, kuchyně, koupelny, chodby, reprezentativní interiéry občanských staveb – restaurace, hotely, školy, obchody, nemocnice, úřady, kanceláře a podobně. Tapetou se dají polepovat nejen stěny, ale i dveře, nábytek a jiné interiérové plochy. Variabilní je i použití z hlediska materiálu podkladů – sendvičové, montované konstrukce opláštěné cementovláknitými, dřevovláknitými deskami, kobrou, sololitem, umakartem, laťovkou nebo plechem, omítky, beton a sádrokarton. Povrch je navíc možno dále zvýraznit např. perleťovými glazurami nebo polykolomími nástřiky.

Příprava a aplikace

Nesoudržné vápenné, olejové nebo lihové malby je nutno odstranit, povrch vyspravit vyrovnávacím tmelem. Savé a vyspravené podklady je nutno napustit vhodným penetračním prostředkem, hladké a nesavé podklady očistit, odmastit, případně mechanicky zdrsnit. Lepidlo AlfaFIX ST se na připravený podklad nanáší vhodným válečkem, tapety se lepí na sraz, převálečkují se tapetovacím válečkem. Po začištění detailů a přechodů se provede vhodným válečkem dvojnásobný nátěr GamaDEKOREM I.

Stručná charakteristika používaných hmot:

AlfaFIX ST

AlfaFIX ST je vodou ředitelný akrylátový tmel se zvýšenou kontaktní lepivostí pro lepení těžkých papírových, sklovláknitých a duplexových tapet, tenkovrstvých izolačních obkladů a podhledů, krytin a koberců. AlfaFIX ST vytváří pružné spojení obou slepovaných materiálů.

Sklovláknitá tapeta

Tapety jsou provedeny v několika dekorativních strukturách ve vazbě plátnové, keprové a jejich odvozeninách. Povrch tapety je nejčastěji s výrazným plastickým povrchem nebo s jemnými hladkými vzory, případně vzory připomínající jutové plátno. Kromě dekorativního efektu nabízí sklovláknitá tapeta také zlepšení mechanické ochrany stěn, podle použité povrchové úpravy vodoodolnost, omyvatelnost, přirozenou prodyšnost vzduchu a oproti tradičním textilním nebo papírovým tapetám výrazně zlepšuje požární odolnost celého systému. Protože skleněná matrice je přírodní anorganický materiál, který neumožňuje vytvořit živnou půdu pro plísně, roztoče, bakterie apod., jsou interiéry opatřené sklotextilní tapetou vhodnější pro alergiky a alergické astmatiky. Nehořlavost je garantována dle ČSN 73 0823, třída B, C1 (odpovídá DIN 4102IA2, Bi).

GamaDEKOR I

GAMADEKOR I je vodou ředitelná nátěrová hmota, jež vytváří polomatný, hladký film, který je odolný proti působení vlhkostí a otěru a je omyvatelný. Na základě zvláštních požadavků jsou možné dodávky GamaDEKORU I se zvýšenou odolností kontaminace nátěru plísněmi nebo s přídavkem parfému. GamaDEKOR I se vyrábí v široké škále odstínů.

Dekorativní povrchová úprava stěn v interiéru – sklovláknité tapety