U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

DEKORATIVNÍ povrchová úprava dřeva i dalších materiálů

Kategorie: Dílna | Autor:

V posledních letech si získaly oblibu různé efektní úpravy povrchu dřeva. Většinu těchto technik lze použít i na další materiály, například neglazovanou keramiku a papír. Týká se to jak nábytku, tak drobnějších předmětů a doplňků. Můžeme tak dodat neotřelý vzhled starším i novým předmětům.

V minulých číslech jsme vám ukázali, jak vytvořit patinu, dekor podle šablony, krakeláž (popraskaný nátěr), dekupáž (ubrouskovou techniku), mramorování, fládrování (napodobení kresby dřeva pomocí speciální gumové stěrky). Minule to byly imitace různých druhů dřevin. Dnes si ukážeme, jak vytvořit vzhled starého kovu, tedy imitaci kovu s patinou.

9. Kovový povrch s patinou

Můžeme jej vytvořit nejen na opravdovém kovovém předmětu, ale i na dalších materiálech – na dřevě, keramice, sklu, plastu, papíru. Na podklad z tmavé barvy (nejčastěji použijeme černou, šedou nebo hnědou) tupováním lehce naneseme syntetickou barvu příslušného kovového odstínu (zlatou, stříbrnou, bronzovou, měděnou, chromovou – některé jsou v matu i lesku). Nakonec můžeme ještě velmi lehce přetupovat tmavou barvou (podle toho, jak moc “zašlého” povrchu chceme docílit). Nebo na závěrečnou úpravu použijeme kovovou patinovací barvu. Pokud chceme upravovat malý předmět, stačí použít pouze kovovou patinovací barvu. Kombinacemi barev různých odstínů a jejich odlišnou intenzitou můžeme dosáhnout vždy jiného výsledku.

Kovové barvy: např. Syntetická univerzální barva zlatá 0960 (80 g za

51 Kč), Syntetická univerzální barva stříbrná 0910 (80 g za 39 Kč), Alkyton – zlatá lesk nebo stříbrná lesk (250 ml za 129 Kč, 750 ml za 347 Kč), Hammerite – zlatá a stříbrná (250 ml za 149 Kč, 750 ml za 389 Kč); koupíte v prodejnách s barvami nebo řetězcích Bauhaus, OBI apod.

Patinovací kovové barvy: např. s názvem Zatíratelný kov, v různých odstínech zlaté, ve stříbrné a měděné. Je určena na dřevo, sklo, plast, vosk, papír, nanáší se hadříkem nebo prsty. Tubička o obsahu 20 ml stojí 139 Kč; koupíte v prodejnách pro hobby a výtvarníky.

Tepané železo

Smícháním černé a stříbrné dosáhneme realisticky vyhlížejícího tepaného železa. Napodobeninu železa můžeme vytvořit na jakémkoliv povrchu včetně dřevěného.

Potřebujeme: brusný papír, krycí pásku, černou a stříbrnou syntetickou barvu, plochý štětec, hadřík.

1 Povrch důkladně zbrousíme. Plochy, které nechceme natřít, přelepíme páskou.

2 Předmět natřeme černou barvou

a necháme důkladně uschnout.

3 Na černý podklad naneseme zlehka konečky štětin stříbrnou barvu.

4 Jemným tupováním pak opět naneseme v nesouvislých plochách černou barvu.

5 Než barva zaschne, lehce ji uhladíme hadříkem, abychom zvýšili lesk povrchu.

Starý bronz

Dodá obyčejným krabičkám, svícnům, talířům a miskám vzhled cenných předmětů.

Potřebujeme: brusný papír, krycí pásku, černou a bronzovou barvu, štětec, bronzovou patinovací barvu, hadřík na vyleštění.

1 Povrch předmětu zbrousíme do hladka brusným papírem, aby barva dobře přilnula.

2 Místa, která nechceme natřít, přelepíme krycí páskou.

3 Pak předmět natřeme černou syntetickou barvou.

4 Tupováním v čerstvém nátěru vytvoříme drobnou strukturu. Necháme zaschnout.

5 Konečky štětce na-neseme bronzovou barvu tak, aby prosvítal černý nátěr.

U “bronzového” svícnu byla na načervenalý podklad nanesena bronzová barva a zlatá patinovací barva

Dřevěná krabička byla nejprve natřena tmavě šedou barvou, pak zlatou a stříbrnou

“Měděnka” dodá rámu zajímavý vzhled a zároveň zakryje drobné kazy. K vytvoření tohoto efektu byla použita měděná a tyrkysová barva

DEKORATIVNÍ povrchová úprava dřeva i dalších materiálů