U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Milí čtenáři,

Kategorie: | Autor: Martina Lžičařová

jestliže se o střeše říká, že je korunou domu, pak jeho srdcem mohou být jedině kamna. Bez jejich „tepu“ by každé obydlí bylo chladné, neživé. Mohou mít nespočet podob, ale tou nejhezčí chalupářskou variantou jsou bezesporu kamna kachlová. A právě ta jsou významným tématem čísla, které jste právě otevřeli. Objevují se nejen v „návštěvách“, ale hlavně ve Speciálu, v němž se kachlovým topidlům věnujeme z mnoha úhlů a také – neobvykle – na mnoha stránkách. Při přípravě jsme si totiž uvědomili, že jde o téma nejen krásné, ale i velmi široké, o než se nedá jen tak zlehka „otřít“.

Neváhali jsme se proto ponořit do všech tajů, s nimiž je stavba kamen spojena, a samozřejmě také do hliněných útrob, abychom prozkoumali, co se tu všechno může odehrávat. Zjistili jsme (a sami kamnáři nám to potvrdili), že po vstupu moderních technologií na kamnářské pole se daří ještě optimálněji než dřív využívat paliva a zvýšovat účinnost kachlových topidel. To jen potvrzuje, že do tradičních venkovských stavení jsou vskutku ideální volbou.

Dost už o kamnech, vždyť si o nich přečtete o pár stránek dál. Už teď věřím, že jako jsme se my ostatní s nadšením seznamovali se skvosty, které nejen poslední půlrok objevovala a přivážela z cest Marie Rubešová, tak i vy budete se zájmem obdivovat tu řadu krásných kousků, umně poskládaných z kachlů. V únorovém vydání ale čekají i další témata. Pro chataře a chalupáře jsou neméně důležitá. Například článek o odpadních vodách a na něj navazující seznámení se všemi typy záchodů, které nepotřebují napojení na kanalizaci. Nebo návod na renovaci tonetky, té proslulé židle z ohýbaného bukového dřeva, či rady, jak si počínat s barvami na sklo. Obojí se hodí pro dlouhé zimní večery. I když bůhví, jak to s letošní zimou ještě bude. Zda se sněhovou nadílkou nebudeme kochat jen na stránkách časopisů. Přitom je tak hezké, když si stromy, keře i jezírko oblečou bílou jako vloni v jedné z podblanických zahrad!

O autorovi| Martina Lžičařová, šéfredaktorka

Milí čtenáři,