Dekorativní betonové koule

Oblý tvar betonových koulí zajímavě doplní prostředí zahrady, kontrastuje s nepravidelnou strukturou kamenů i s dřevěnými prvky.

Oblé tvary koulí tvoří kontrast ke kamenům či k zeleni

Chceme-li takovou kouli vyrobit, musíme ji odlít do formy, v níž betonová směs zaschne. Nejdostupnější formou jsou obyčejné gumové míče. Pořídíme je levně, například v obchodech sítě KiK stojí necelých třicet korun.

Při dekorování povrchu se fantazii meze nekladou

Míč v písku

Na dno lavoru nebo vědra nasypeme asi deseticentimetrovou vrstvu písku. Do ní míč zhruba z jedné čtvrtiny pevně vtlačíme. Díky vzniklému důlku udrží gumový balon tvar i poté, co ho naplníme betonem. Z balonu vyřízneme kolem dírky pro pumpičku kruhový otvor, tak velký, abychom mohli dovnitř pohodlně nalít betonovou směs a případně ji upěchovat.

Hladký povrh koule lze dozdobit drátem nebo kováním

Betonová kaše

K namíchání betonu je nejjednodušší použít suchou směs z hobby marketu či stavebnin. Hrubší zrnitost směsi umožní upravit povrch ještě ne zcela vyzrálého betonu tak, aby po kartáčování ocelovým kartáčem vystoupily drobné kamínky. Směs musí být řídká tak akorát, aby šla nalít do připravené formy. Při tom ji můžeme opatrně pěchovat dřevěným hranolkem. Směs se naleje až po vyříznutý okraj, ale aby nepřetékala. Během zrání beton poklesne zhruba o centimetr a na povrch vystoupí voda. Tak se vytvoří rovná ploška, kterou lze buď ponechat jako stabilní základ, nebo kouli ještě než beton alespoň částečně vytvrdne (zhruba za 2 dny) dotvarovat trochou hustšího betonu do kulata. Teprve pak je možné opatrně sloupnout gumovou formu. Nařízneme ji nožem v místě otvoru a pak ji opatrně stahujeme za průběžného odřezávání, abychom nepoškodili hladký betonový povrch.

Do určitého stadia zrání se dá beton narušit


Naše rada

Povrch koulí můžeme polepit mozaikou, keramickými nebo zrcadlovými střepy, případně natřít nebo patinovat. Zajímavé barevnosti lze docílit i obarvením betonové směsi různými odstíny akrylových barev.

Připravíme si:

  • gumový balon
  • lavor nebo vědro
  • jemný písek
  • suchou betonovou směs
  • vodu
  • nádobu na směs
  • zalamovací nůž
  • ocelový kartáč

 

Postup s použitím gumového míče je jednoduchý

 

Připravil: Richard Guryča
Foto: Pinterest a Wikimedia Commons

Dekorativní betonové koule