U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Dekor přináší změnu!

Kategorie: Speciál – malujeme, tapetujeme, natíráme | Autor: Iva Tvrzová

I stěny v interiéru procházejí změnami. Možná i ty vaše prošly obdobím barevných omítek s válečkem a linkou pod stropem, érou vzorovaných tapet, posléze návratem ke střízlivé bílé. A v poslední době možná opět koketují s barvami. Bylo by totiž škoda se barev vzdát, každá dokáže dát prostoru jinou náladu, zvětšit či zmenšit prostor… My vám přinášíme ještě jednu inspiraci – malované dekory.

Pokud vám připadají jednobarevné stěny příliš nevýrazné a chtěli byste interiéru vtisknout nevšední tvář, zkuste malované nebo tištěné dekory.

Jednoduché i složitější motivy můžete vytvořit pouze na několika místech v místnosti, rozmístit je nepravidelně na stěnách nebo z nich vytvořit borduru. Tou obkroužíte celou místnost pod stropem nebo níže, oddělíte jí od sebe dvě barvy na zdi, orámujete okna a dveře či nábytek. Budete se našimi ukázkami inspirovat?

* Pro pokrytí větší plochy je rychlejší práce s tiskátky. U jednoduchých motivů není většinou na závadu ani nepřesný otisk. Na výrobu tiskátek poslouží například mycí houba různé zrnitosti.

* Vzory se složitější kresbou a ty, které mají mít přesné obrysy, se nejlépe vytvářejí pomocí šablony (z pevného kartonu). Barva se nanáší kulatým štětcem pomocí tupování (poťukávání). Aby nestékala, měla by být hustší než na běžné malování a štětec nebo houbu namáčíme jen lehce.

* Zruční kreslíři můžou vytvořit originální dekor přímo štětcem na stěnu.

* Punc letitosti získá malba tím, že barva nebude sytá a jednolitá. Buď můžeme štětcem tupovat jen lehce, nebo suchou barvu mírně zbrousíme smirkovým papírem.

Popisy k obrázkům

1 Vinné hrozny zdůrazňují venkovský ráz pokoje. Tím, že rámují skříň, získává místnost na živosti

2 Svazečky levandule pod stropem zjemňují keramický obklad koupelny, ale barevně s ním ladí

3 Aby stěna u schodiště nepůsobila mohutně, je rozčleněna dvěma barevnými odstíny. Přes jejich lehce zvlněný přechod se vine větvička s lístky

4 Námět trochu z jiného soudku – nepravidelné, různě široké barevné pruhy zvednou strop každé místnosti. Stačí jimi ozdobit jednu stěnu

5 Malé okno zvýrazňuje pestrý rostlinný motiv nad trámovým překladem

6 Hezký motiv můžeme umístit někam na stěnu samostatně

7 Tip pro šikovného malíře, který si poradí se štětcem

Autor fotografií: FOTO ARCHIV

Dekor přináší změnu!