U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Víno, cyklisté a krajina

Kategorie: Zvláštní nabídka | Autor: Připravili Zdeněk Hrabica a JiT

Vinařský kraj kolem Znojma se v posledních letech stal dostaveníčkem nejen mnoha pěších turistů, ale i milovníků rekreační jízdy na kole. Nabízí totiž návštěvníkům unikátní spojení prožitků z krásy krajiny se zajímavostmi vinařského kraje, včetně vhodně načasované a přiměřené ochutnávky lahodných produktů místních vinných sklepů. Speciálně zpracovaný Vinařský turistický program obsahuje mnoho lákavých cílů pro pěší turisty i nabídku zajímavých tras pro rodinnou turistiku na kolech pod názvem Vinicemi Znojemska. Turistické programy a mapy jsou dostupné v místních turistických informačních centrech (nebo na internetu). Proto následující tip berte pouze jako inspiraci. A ještě dobrá rada: cyklistický výlet vinicemi plánujte raději na dva dny…

Ze Znojma do Znojma

Máte-li například hlavní základnu přímo ve Znojmě, přemístěte se nejkratší vhodnou cestou na jih, do významné vinařské obce Šatov. Tady určitě navštivte Moravský sklípek, který nabízí několik zajímavých kulturních, degustačních a jiných programů a kde si dokonce můžete na mnoho let uložit vlastní víno v privátním sklepě. Další zastávkou přímo v Šatově je Malovaný sklep, skutečná evropská rarita, neboť je uvnitř vyzdoben díly naivního jednorukého malíře. Za pozornost stojí i vojenský pěchotní srub, pozůstatek opevnění z předválečné republiky. Po náročném celodenním a zpravidla i večerním programu si dobře odpočiňte, nejlépe v některém ze zdejších penzionů. Na další cestu se pak vydejte až druhý den… Brzy ráno vyjeďte směrem k další známé vinařské obci Hnanice, ve které, kromě vinných sklepů, najdete i zajímavý kostel svatého Wolfganga, jednu z nejvýznamnějších památek Znojemska. Další cesta už vede Národním parkem Podyjí. Hned na začátku tam můžete spatřit a vzápětí navštívit starou vinici Šobes, zřejmě jednu z nejhezčích v České republice. Vinice leží na poloostrově tvořeném meandrující řekou Dyje a kromě malebnosti má i mimořádně kvalitní polohu a mikroklima pro pěstování nejlepších odrůd vinné révy v oblasti. Národní park Podyjí samozřejmě nabízí i mnoho přírodních zajímavostí, skvělých vyhlídek a značených cyklistických cest. Přes obec Sedlešovice (a kolem Znojma) pak dorazíte do Přímětic, kde si zcela určitě prohlédněte původní jezuitský Křížový sklep z 18. století, údajně největší tohoto druhu na světě. Při včasném návratu do výchozí základny ve Znojmě ještě v pohodě stihnete prohlídku komplexu bývalého premonstrátského Louckého kláštera, starého duchovního a kulturního centra celé Moravy. V klášteře je i dobře zásobená vinotéka. Zásobu dobrého vína si ostatně můžete doplnit i přímo v centru města, nejlépe v prodejně Znovínu Znojmo, hlavního producenta zdejších vín. Unikátní propojení rodinné turistiky na kolech s poznáváním kulturních tradic a dobrého vína tím bude zcela naplněno.

Vinicemi na horských kolech

Zdejší kraj se pro milovníky kol stává známým a přitažlivým nejen kvůli turistice. V sobotu 30. června byl v obci Šatov odstartován již třetí ročník závodu horských kol Vinařská padesátka Znovín Cup. Akci organizovala firma MoHiLa Sport, cyklistický klub TJ Cyklo Kučera Znojmo, znojemská územní skupina Internacional Police Asociation (IPA) a TJ Tatran Šatov. Hlavním obchodním partnerem závodu byla již tradičně vinařská firma Znovín Znojmo se sídlem v Šatově. Trasa vedla překrásnými přírodními partiemi Znojemska a přilehlého rakouského Retzerlandu. V krátkých úsecích pokračovala i po silnicích, aby si účastnici trochu odpočinuli od náročnějšího terénu. Závodu se letos účastnilo rekordních 950 účastníků, jednotlivců, rodinných a firemních týmů z celé České republiky a Rakouska. Ani v letošním závodě nechyběli špičkoví závodníci, ostřílení i z mezinárodních cyklistických závodů. Soutěž byla uspořádána v několika kategoriích a jako jedna z mála se může pochlubil i kategorií rodinných týmů. A jak si účastníci na padesáti kilometrech trati vedli? Pod taktovkou předsedy organizačního výboru, moderátora a průvodce po vinicích Francie Jana Valy, ředitele závodu dr. Pavla Landy a ředitele Znovínu Znojmo ing. Pavla Vajčnera dosáhli ve všech kategoriích výborných časů. V kategorii Muži A (od 18 do 40 let) zvítězil Otakar Kobr z Vrchlabí, v kategorii B (od 41 do 55 let) zvítězil Pavel Rybařík z Jistebnice a v kategorii C (56 a více let) zvítězil Čestmír Vala. Skvělých výsledků dosáhly také ženy: v kategorií Ženy A (od 18 do 40 let) zvítězila Kája Polívková z Prahy, v kategorii B (41 a více let) zvítězila Jaroslava Keyřová z Liberce. V rodinných týmech si vavříny vítězství odnesla rodina Bartošov z Dlouhé Brtnice, mezi firemními týmy byl nejlepší tým Schwinn Minolta. Všichni byli oceněni 50 lahvemi archivních vín ze sklepů Znovínu Znojmo a na vítěze čekaly i další hodnotné ceny, jako například jízdní kola a sportovní potřeby.

Víno, cyklisté a krajina