Proutěná svítidla

skandinávský interiér

Kombinace moderních a rustikálních prvků vytvoří základ vzdušného, ale útulného interiéru (foto: IKEA)

Přírodní materiály si skvěle rozumí s rustikálním stylem starých stavení, překvapivě snadno ale dokážou zútulnit i moderní interiéry. Proč si je tedy nedopřát třeba i na svítidlech, ať už centrálních, nebo náladových.

Přírodní vlákna, jako je například ratan, bambus, proutí, juta nebo papírová sláma, mají zajímavou strukturu a texturu, díky níž dokážou vnést do interiéru venkovskou uvolněnost i žádoucí kontrast. Svítidla z těchto materiálů se stala oblíbeným prvkem, který propojuje tradiční řemeslnou práci s moderním stylem.

Tlumené světlo

Při výběru lustru lze volit z různých tvarů a velikostí, což umožňuje přizpůsobit světelný zdroj konkrétním potřebám vašeho prostoru. Stínidla spletená z proutí nabízejí širokou škálu možností pro rozličné interiérové styly od elegantních a decentních tvarů až po výrazné a umělecky pojaté konstrukce.

přírodní výplet na lustru

Zajímavý výplet se při rozsvícení postará o nevšední podívanou na zdech místnosti (foto: Westwing)

Rastr spletených vláken přispívá k rozptýlení světla, čímž vytváří jemnou a přívětivou atmosféru ideální pro obývací pokoje, jídelny nebo ložnice. Hodí se zkrátka všude, kde chcete dosáhnout útulného prostředí, jež láká k odpočinku.

Lapač prachu?

Častým argumentem proti pořízení proutěného svítidla je, že se jeho hrubá struktura obtížně čistí. Vše je ale o pravidelné údržbě. Usazený prach nejlépe odstraníme vysavačem se speciálním kartáčovým nástavcem. Povrch výrobků z proutí lze otřít i navlhčeným měkkým hadříkem. Svítidla z papírové slámy by se ovšem měla čistit pouze suchou cestou.

Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem Beliani, Westwing, Bonami, IKEA, H&M Home

Proutěná svítidla