Provázky? Provázky!

Rubrika: Interiér

Obyčejný režný provázek se dá využít mnohem zajímavěji než jen na převazování balíků.

Neobvyklé svícny pro čajové svíčky vyrobíme z kulatých špalíků nebo podobných předmětů, které potřeme lepidlem a ovineme lanem

V poslední době je trendem používat úplně obyčejné věci k jiným účelům, než pro jaké byly původně vyrobeny. Například klasický provázek režné barvy z přírodních materiálů, jako jsou juta, sisal, papír, se dá povýšit na součást nábytku a bytových doplňků, jen je třeba ho originálně použít. Hodí se na nejrůznější výplety nebo jím můžeme ozdobně ovazovat předměty. Podle toho, k čemu bude provázek sloužit, zvolíme materiál (jutu, sisal, konopí, len, papír), jeho sílu a vzhled – některé provázky jsou pevné a hladké, jiné se víc třepí.

Sedák židle vypletený provázkem je hezký i pohodlný

Provázek na nábytku

Silnějším a pevným provázkem se dá například vyplést sedák nebo opěradlo dřevěné židle. Když jím vyplníme drátěnou kostru starého stínidla, získáme originální lampu, jež bude vrhat nepravidelné stíny na strop nebo stěnu. Pod provázek se někdy dá schovat i poškozený podstavec stolní lampy nebo odřené úchytky u nábytku. Někdy je třeba podklad nejprve natřít lepidlem a pak teprve předmět ovinout provázkem, jindy stačí jen motouz omotat a jeho konce zasunout dospod.

Provázek a kolíčky se hodí k zavěšení dekorací, fotografií, dětských obrázků

Ze silnějšího lana mohou být ucha u dřevěného podnosu či úchytky u keramické dózy.

Místo barevných stuh

Režný provázek nahradí i barevné stuhy. Hezky vypadá, když jím převážeme průhledný celofánový sáček s dárkem nebo balíček v přírodním papíru. Efektní je kombinace čirého skla a provázku. Obyčejnou lahev stačí ozdobit jen mašličkou nebo hrdlo omotat provázkem celé. Podobně se bude vyjímat i na zavařovacích sklenicích, v nichž nemusí být jen kompoty a džemy, ale prázdné poslouží třeba jako svícny.

Ovinutí hrdla lahvičky provázkem je nejen dekorativní, má i svou praktickou funkci


Náš tip

Omotejte provázkem – pěkně hustě vedle sebe – hrdlo skleněné lahve s olejem na vaření. Čím delší hrdlo je, tím lépe. Při používání oleje se už nestane, že mastná tekutina ulpí na hrdle, steče po lahvi a umaže vám prsty. Olej vsákne do provázku a lahev zůstane čistá.


Provázek jako ozdoba lahve

Hodí se vědět

provázky a motouzy – vyrábějí se z bavlny, juty, lnu, sisalu, konopí, papíru

lana – jsou stočená ze čtyř pramenů, někdy mají uvnitř umělou výztuhu pro větší pevnost

Domácí kompot nebo zavařenina je vítaným dárkem

Připravila: Iva Tvrzová
Foto: archiv a Shutterstock

Uložit

Provázky? Provázky!