Co způsobí špatný polštář

Rubrika: Zdraví

Za dlouhodobé bolesti zad a především krční páteře občas může banalita, jako je například nevhodně zvolený polštář. „Pokud se ráno probouzíte rozlámaní, příčinou může být nesprávná tuhost a výška polštáře, kdy je páteř během noci v nepřirozené pozici a tělo si tak dostatečně neodpočine. Správně zvolený polštář často uleví také problémům se vstáváním. Protože pokud si během noci řádně odpočinete, vstává se pak mnohem snáz a bez bolestí,“ říká Jakub Šoufek z Johann Malle. A podle čeho vybrat ideální polštář?

 

Péřový polštář (Johann Malle)

Péřový polštář (Johann Malle)

 

Na velikosti i výšce polštáře záleží
Velikost i výšku polštáře vybírejte podle polohy, ve které spíte. Jinak vysoký by měl být polštář, pokud spíte na břiše, a jinak, když spíte na zádech. „Obecně platí, že pro spánek na boku či na zádech je kvůli opoře krční páteře a ramen lépe volit vyšší pevné polštáře, hodí se také anatomicky tvarované. Naopak při spánku na břiše je vhodnější vybrat nižší měkké polštáře, ideálně ploché. Správně zvolený polštář může přinést úlevu od řady nepříjemností, jako jsou nejen bolesti zad a oblasti krku, ale například také migrény nebo problémy s ranním vstáváním,“ radí fyzioterapeut René Kacián.

 

Polštář s výplní z koňských žíní (Johann Malle)

Polštář s výplní z koňských žíní (Johann Malle)

 

 

Použité materiály ovlivňují tuhost polštáře
Pro správnou volbu polštáře je důležitá také jeho výplň a použité materiály. Pevnější polštáře se kromě syntetických pěn dají pořídit také v bavlně s koňskými žíněmi, přírodním latexem nebo znovu se vracejícími výplněmi z kachního či husího peří. Na měkčí polštáře se pak kromě mikrovlákna hodí také bavlna či zmíněné peří s vyšším podílem prachového peří. Výměnu polštáře za nový byste měli provést zhruba každé tři roky.

 

Vhodný polštář potřebují také děti
Při volbě polštáře nepodceňujte jeho správný výběr ani u dětí. „Obzvláště důležitý je v případě, že dítě má diagnostikovanou některou vadu, jako je například skolióza, zde by měl být výběr polštáře i matrace, na které dítě spí, zkonzultován ideálně s lékařem či odborníkem. Nezapomínejte ani, že děti jsou neustále ve vývoji a jejich růst končí teprve mezi 15.–19. rokem. Pro správný vývoj dětské páteře investujte nejen do kvalitního polštáře, ale také matrace, pracovní židle a aktovky do školy,“ radí fyzioterapeut.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV JOHANN MALLE

Co způsobí špatný polštář