Masážní křesla

Masážní křesla sice nenahradí zdravý pohyb či klasické rehabilitace, ale jsou tu pro příjemné uvolnění bolavých partií po náročném pracovním dni.

Nejsou zrovna ozdobou interiéru, ale některá svým vzhledem připomínají obyčejná, i když trochu robustní, kožená křesla. Na parádu také nejsou určena, svým mechanismem nám mají pomoci od bolesti. Vyrábějí se z kůže, ekokůže, koženky či látky a cena se běžně pohybuje od 6 do 15 tisíc. Ty nejdražší však stojí i 60 tisíc korun.

Jaké křeslo vybrat

Masážní křesla jsou zpravidla určena na konkrétní partie těla. Proto musíme hledat taková, která se budou soustřeďovat na část těla, jež nás zrovna bolí. Umí masírovat hlavu, záda, ruce, ramena, lýtka i chodidla.
Dále si je nutno položit otázku, jak často budeme křeslo využívat, jelikož od toho se odvíjí volba materiálu, ze kterého bude křeslo vyrobeno. Pro denní potřebu nejsou vhodná křesla z pravé kůže, která sice působí luxusně, ale na masážních křeslech se rychle opotřebovává. Vhodnou volbou je koženka či ekokůže, která je odolnější, a tedy lépe snáší nápor masážního mechanismu. Dělají se ještě čalouněné z mikrovlákna, ale ty mnohdy odradí svým laciným vzhledem. Co se týče nosnosti, křesla unesou většinou 100 až 150 kg.
Jak již bylo řečeno, výběr mechanismu volíme podle toho, co nás bolí. Nejlevnější variantou je takzvaná 2D masáž. Masážní hlavice v tomto případě jezdí jen nahoru a dolů. Mnohem efektivnější je 3D masáž, která pohybem masážních koleček jezdí nahoru, dolů, dopředu i dozadu. Nejpropracovanější je 4D masáž kopírující všechny části našeho těla. Některá křesla umí i několik druhů masáží, například shiatsu, mačkání, plácání, svírání, relaxační, komfortní, regenerační, lymfatickou masáž rukou či magnetoterapii.
Křesla jsou polohovatelná, takže si lze vybrat, zda budeme ležet a mít nohy nahoře nebo dole, či sedět a nohy mít ve vodorovné poloze. Zádové opěrky se naklápějí až do úhlu 170 stupňů a nožní do 90 stupňů a můžeme je polohovat buď ručně, nebo automaticky (stisknutím tlačítka).

Vychytávky navíc

Ty z dražších masážních křesel mají třeba vestavěné reproduktory, abychom mohli u masáže poslouchat relaxační hudbu. Také nabízejí vyhřívání zad i nohou. Některé dokážou automaticky změřit postavu nebo mají zabudované vaky na tzv. vzduchovou masáž, díky níž se střídavě nafukují a vyfukují polštáře, aby se odlehčovalo a zatěžovalo tělo. Zamezuje se tak například vzniku proleženin.
Dělají se i taková křesla, která jsou jako židle na kolečkách k pracovnímu stolu. To ocení především lidé, kteří pracují celé dny u počítače.

Stav bez tíže

Jednou z novinek je funkce Zero Gravity čili nulová gravitace. Tato speciální poloha snižuje zatížení pohybového aparátu téměř na nulu jako ve stavu bez tíže, v nulové gravitaci. Umožňuje lepší a rychlejší regeneraci těla. Ale pozor, to že se hmotnost našeho těla dokonale rozloží, znamená, že křeslo lze maximálně polohovat, což také zabere hodně místa.

Autor: Karolína Waberová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Masážní křesla