U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Co skrývá paraván

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

Paraván známe především ze starých filmů, kde se za ním převlékaly dámy v ložnici. Dobře sloužit ale může i dnes.

Paraván nám zajistí určitou míru soukromí ve společném pokoji nebo skryje to, co nemá být na očích. Oddělí a ukryje lůžko v obytném pokoji, šicí koutek nebo pracovní stůl, vymezíme jím čtenářský koutek s pohodlným křeslem, zajistíme intimitu ve společné ložnici či rozměrné koupelně i vlastní prostor sourozencům v dětském pokoji.

   Výhodou této skládací zástěny je, že se dá použít jen tehdy, když ji potřebujeme. Pak ji přesuneme jinam, postavíme ke stěně nebo složíme.

   Paraván si můžeme koupit (nejčastěji z ratanu nebo jako rámovou konstrukci s vypnutým papírem) nebo si ho sami vyrobit. A podob může mít nepočítaně! Využít se například dají různé části starého nábytku, třeba zdobené dveře od skříní. Paraván z plných panelů je ovšem dost těžký, mobilnější je dřevěná nebo kovová rámová konstrukce, vyplněná nejčastěji lehkým deskovým materiálem nebo textilem, ale i sklem, papírovou či dřevěnou žaluzií apod. Plné panely různě pomalujeme, polepíme velkorozměrovými plakáty, opatříme výřezy, podle budoucího umístění doplníme poličkami, háčky, zrcadlem. Textilní výplně mohou být tkané, hedvábné malované, vyšívané, s aplikací nebo s praktickými našitými kapsami. Vedle trvalého upevnění do rámů se nabízí šněrování, přivazování, navlečení látkového tunýlku na lať apod.

Paraván se skládá ze tří až čtyř dílů, širokých 45 až 70 cm, harmonikově spojených (různé typy pantů, vázané spoje apod.). Výšku volíme podle toho, co má zakrývat, většinou nad výšku očí dospělého člověka. Paraván stojí na spodní hraně, na nožičkách nebo na kolečkách. Jeho horní okraj je rovný nebo různě tvarovaný. Jednotlivé díly nemusí být stejně vysoké.

Popisy k obrázkům

Dveře starých skříní stály za vznikem částečně proskleného paravánu

1 Paraván z ratanu nebo bambusu je jako stvořený na chatu nebo chalupu. Dobře se bude vyjímat i na verandě mezi zelení

2 Na zástěně můžeme uplatnit různé památeční textilie, pro které nemáme jiné využití

3 Hladkou plochu jednotlivých dílů může pokrýt jednoduchý pestrý vzor

4 Nevšední paraván tvoří větší počet dřevěných latí, spojených uvnitř protaženým silonovým lankem. Zástěnu tak můžeme různě tvarovat

Autor fotografií: FOTO JAROSLAV HEJZLAR, IKEA, REBO, KNIŽNÍ KLUB – KNIHA VÍKENDOVÝ KUTIL, ARCHIV

Co skrývá paraván