U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Altán do velké zahrady

Kategorie: Stavba | Autor: Martina Lžičařová, Foto autor

Dům Vladimíry a Michala zcela nesplňuje jejich představy o bydlení. Postrádají přímé propojení obytného prostoru se zahradou nejen proto, že mají děti, které to táhne ven, ale i četná posezení s řadou přátel se během teplotně příznivého období roku odehrávají právě na zahradě. Otázku Kam hosty usadit? neomezili jen na výběr zahradního nábytku, ale rozhodli se sezení zastřešit.

Altán ze dřeva postavili na čtvercovém půdorysu 4 x 4 m a jeho celková výška je 3 m. Základy hloubili ve třech úrovních: po obvodu je 40 cm hluboký výkop, v rozích šli až do nezámrzné hloubky 80 cm a na zbytku čtvercové plochy seškrábli povrchových 20 cm. Rohové sloupy, nesoucí trámovou konstrukci, jsou kotveny v želených patkách. Obvodový příkop je vysypaný suchým betonem a do něj jsou usazené obrubníky. Mezi nimi je v ploše nasypán hrubý štěrk, pak vrstva upěchovaného jemného štěrku a do něho byla usazena zámková dlažba. Dřevěnou kostru včetně krovů si objednali u místních truhlářů. Ti ji zhotovili ze smrku a na zahradě sestavili. Střechu už Michal pobíjel sám. Na obložení zvolil palubky z Baumaxu, které řezal na místě podle potřeby. Prořez materiálu byl velký, neboť střecha je ve tvaru jehlanu a každé prkénko je jinak dlouhé. Vzhledem k výšce stavby bylo k práci nezbytně nutné HAKI lešení. Hotovou konstrukci ošetřili proti dřevokaznému hmyzu a také dřevo naimpregnovali proti vlhkosti. Nakonec dřevo napustili lazurou Herbol v odstínu pinie. Střechu pokrývali asfaltovými šindeli v zelené barvě z Dehtochemy z Bělé p. Bezdězem. Šindele přibíjeli hřebíky. Kraje střechy opatřili plechovými lemy, aby voda nevzlínala do dřeva a ještě připevnili okapničky ze slabého oboustranně zinkovaného plechu. Vladimíra s Michalem altánek zabydlili dřevěnou lavicí, kterou napustili stejnou lazurou jako ostatní dřevo. Ještě plánují, že altán ze severní a západní strany doplní treláží, která bude sloužit jako opora pro popínavé rostliny, a celý prostor se tím zútulní.

NA CO NEZAPOMENOUT

Malou stavbu do 16 m2 je možné postavit bez stavebního povolení. Zákon ale přikazuje takovou stavbu ohlásit na obecním úřadě k registraci.

KOLIK STOJÍ ALTÁN?

* Základová deska   
   
   10 tisíc Kč

* Dřevěná konstrukce:

řezivo   
   
   
   4 tisíce Kč

práce truhlářů   
   
   17 tisíc Kč

* Palubky na podbití střechy   4200 Kč

* Asfaltové šindele   
   4900 Kč

FOTO 1 – Konstrukce je ošetřena proti dřevokaznému hmyzu

FOTO 2 – Dřevěnou kostru vyrobili truhláři

FOTO 3 – Rohové sloupy jsou kotveny v železných patkách

Altán do velké zahrady