U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

CO KVETE V KVĚTNU

Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Eva Skalská

Květen je pro mnohé z nás tím nejkrásnějším měsícem v roce. I když nás ještě mohou potrápit ledoví muži, práce na zahradě je uprostřed jarní nádhery skutečně radostí.

   Ze záhonů nezadržitelným tempem raší trvalky. Brzy se v nich zamodrají klasovitá květenství zběhovce plazivého, jenž se velmi rychle rozrůstá nadzemními výběžky, mezi trvale zelenými listy vykouknou bílé a modré hvězdičky barvínku a růžově zkrásní široké trsy mydlice. O kus dál zaujmou všemi barvami hýřící chocholy škornice, jejíž květy se podobají malým orchidejím, ale i zelenožluté listeny jarního pryšce, připomínající spíše květní úbory. A ve venkovských předzahrádkách rozhoupe své růžovočervené medailonky srdcovka.

   V květnu ovšem stále dělají velkou parádu i cibulnaté rostliny (podle nadmořské výšky zahrad). Vedle tulipánů pozdních je to například ladoník, vyžadující vlhké stanoviště, sytě barevné koruny řepčíku královského nebo ozdobný kultivar česneku, jehož nápadná kulovitá květenství udělají po usušení velkou parádu i v suchých vazbách. Na sušších částech záhonu rozprostřely koberce pomněnky, které se vždy spolehlivě vysemení, stejně jako orlíčky. Pěkným májovým poslem je konvalinka s bílými kvítky seřazenými jako perly na šňůrce. Ta se rozšiřuje podzemními oddenky (pozor, všechny její části jsou jedovaté). Ve skalce kvetou lomikameny, dryádka, plamenka, pochybek, tařička, trávnička a své modré zvonce otevírají i hořce.

   Jednou z největších krás tohoto období však jsou časně kvetoucí stromy – mandloně, okrasné třešně nebo okrasné jabloně, které doplňují i mnohé keře. Připomeňme bílé záplavy kvítků na převislých větvích tavolníků nebo skalníků s lehkým růžovým nádechem, vedle nichž pěkně ladí fialové hrozny šeříků a růžové nebo nachově červené kalíšky vajgélie, na nichž se s oblibou pasou motýly. Dřišťál září žlutou stejně jako plnokvěté růžičky zákuly japonské. A kdo má na zahradě kyselou půdu, nebo vytvořil pomocí rašeliny vhodné podmínky pro pěnišníky, může už obdivovat i jejich divukrásné květy.

Popisy k obrázkům

CO KVETE V KVĚTNU