U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

DROBNÉ RADY NA VĚTŠÍ NEPŘÍJEMNOSTI

Kategorie: Dílna | Autor: dj, Foto archiv, Kresby Josef Šťastný

Obr. 1 – Klepou dveře při silném větru v místě zámku?

U zárubní s plechem pro zapadací otvory zámku přihneme částečně přes špalík bukového dřeva plech v místě otvoru střelky (případně i závory) několika pevnými úhozy kladivem. Malé posunutí hrany otvorů k zárubni zajistí lepší přitažení dveří a odstranění mezery.

Obr. 2 – Drhnou dveře o podlahu nebo koberec?

Příčinou bývají sesedlé závěsy. Pokud je nad horním vlysem dveří dostatečná mezera (3 – 5 mm) v polodrážce zárubně, můžeme mezi dolní a horní křidélka závěsů vložit kovové podložky (kroužky vysoké 2 – 4 mm odřízneme z ocelové trubky přibližně stejné světlosti jako je průměr čepu závěsu, nebo je koupíme v železářství).

Obr. 3 – Sesedají se dveře, nezapadá střelka zámku při zavírání plynule do otvoru v zárubni? Naráží závora zámku při zamykání hranou na plech a teprve potom se s velkým odporem zasune do otvoru?

Pokud dveře nedrhnou také o podlahu, vysuneme klíčem závoru zámku a na okraj plechu v zárubni tužkou označíme,v jaké výšce je horní okraj střelky i závory na dveřích. Tyto výšky promítneme až k okrajům otvorů v zárubni a zjistíme,o kolik je třeba otvory pilníkem rozšířit.

DROBNÉ RADY NA VĚTŠÍ NEPŘÍJEMNOSTI