U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Klinkery netradičně

Kategorie: Stavba | Autor: rb

OBKLADOVÉ MATERIÁLY (1)

Připravili jsme pro vás první díl seriálu, v němž chceme postupně představit jednotlivé druhy obkladů a zajímavé realizace z nich vytvořené. Dnes půjde o cihlářské výrobky – klinkery.

Známe je hlavně jako obklady líců staveb nebo stavební pásky zdobící fasády některých netradičních konstrukcí nebo i zdi v interiéru, například kolem krbu. Ale je léto – což si postavit z lícových cihel Terca klinker jednoduchý venkovní krb? Jestliže se vám zalíbil některý z těch stavebně náročnějších, obraťte se na firmu Wienerberger v Českých Budějovicích, se stavbou vám poradí.

Zahradní gril z klinkerů

Základ grilu tvoří zhruba 100 mm tlustá betonová deska vyztužená ocelovou sítí o průměru 6 mm. Deska je vybetonována na zhruba 200 mm silné vrstvě zhutněného štěrku. Na tomto základu je vystavěna podezdívka buď z klinkerových lícových cihel plných nebo z klinkerové dlažby. Podezdívka je ukončena vodorovnou plochou ohniště, která je vyskládána ze stejného materiálu. Horní část stavby může být různě vysoká, a to v závislosti na výšce roštu. Vedle grilovacího roštu je nad odkládací plochou na uhlí a na grilovací pomůcky umístěna pracovní plocha, která umožňuje přípravu grilovaného pokrmu. Celou stavbu (používejte, prosím pouze “klinker lícovku plnou”) pečlivě vyspárujte, abyste si usnadnili čistění. Ideálním místem pro gril je terasa chráněná před větrem. Grilovací místo spolu s klinkerovou dlažbou si můžete vybudovat i kdekoliv jinde. Při výběru místa berte v úvahu směr převládajících větrů a polohu večerního slunce.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO ARCHIV WIENERBERGER

Klinkery netradičně